گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
آگوست 12, 2012 کد خبر : 11481 خبر ها

خبرگزاری مهر ارائه می دهد

جدول مقایسه‌ای نرخ بیکاری در استان‌ها

جدول مقایسه‌ای نرخ بیکاری در استان‌ها

نرخ بیکاری برای ۳ ماهه ابتدای سال‌جاری در ۲۱ استان دورقمی، ۹ استان تک‌رقمی و برای ۴ استان بالای ۱۷ درصد بوده است، با این حال خراسان جنوبی کمترین و ایلام بیشترین بیکاری را ثبت کرده‌اند.
گیلانیان به گزارش خبرنگار مهر، بررسی جدیدترین آمار نرخ بیکاری بهار سال جاری در ۳۱ استان کشور نشان می دهد که ۲۱ استان در بهار ۹۱ دارای نرخ بیکاری دورقمی و بالای ۱۰ درصد بوده است. در این بخش تنها در ۹ استان نرخ بیکاری تک رقمی و زیر ۱۰ درصد بوده است.
بر پایه این گزارش، بالاترین نرخ بیکاری کشور در بهار امسال مربوط به استان های لرستان با ۱۹٫۳ درصد و ایلام با ۲۱ درصد بوده است. لرستان در سال های اخیر علاوه بر ثبت نرخ های بیکاری بالا در فصول مختلف؛ دارای نرخ های بالای بیکاری سالیانه نیز بوده است.

علاوه بر استان لرستان، استان های قم با ۱۴٫۳ درصد، فارس با ۱۸٫۳ درصد، تهران ۱۴٫۶ درصد، البرز با ۱۶٫۹ درصد و اصفهان با ۱۴٫۲ درصد نیز در گروه استان های با نرخ بیکاری بالا و دورقمی کشور در بهار امسال بوده اند.

بهترین نرخ های بیکاری در استان های آذربایجان غربی با ۹٫۷ درصد، خراسان جنوبی با ۶٫۵ درصد، خراسان شمالی ۹٫۱ درصد، کرمان ۷٫۵ درصد، کهکیلویه و بویراحمد با ۹٫۸ درصد، گلستان با ۷٫۸ درصد، و یزد با ۹٫۵ درصد؛ به ثبت رسیده است.

خراسان جنوبی در بهار سال جاری با ۶٫۵ درصد بیکاری؛ بهترین استان کشور در مقابل ایلام با ۲۱ درصد به عنوان بالاترین نرخ بیکاری بود.

به نظر می رسد نرخ بیکاری در برخی از استان ها مانند آذربایجان شرقی طی یکسال اخیر افزایش یافته و از ۸٫۸ درصد بهار ۹۰ به ۱۲٫۶ درصد در بهار امسال رشد یافته است. این موضوع در مورد برخی دیگر از استان ها مانند ایلام، تهران، خراسان رضوی، زنجان، قم، گیلان و مازندران نیز دیده می شود.

البته در برخی دیگر از استان ها مانند اردبیل، خراسان جنوبی، سمنان، فارس، کردستان، کرمان و کهکیلویه و بویراحمد نیز بهتر شده است و طبق آمارها بیکاری در این استان ها کاهش یافته است.

وضعیت اشتغال زایی در ۳ بخش اصلی خدمات، کشاورزی و صنعت نیز نشان می دهد که خدمات همچنان بیشترین سهم از اشتغال زایی کشور را به میزان ۴۷٫۳ درصد را در اختیار دارد. پس از خدمات، صنعت به میزان ۳۲٫۴ درصد کل اشتغال زایی کشور و کشاورزی نیز به میزان ۲۰٫۳ درصد را محقق کرده اند.

اخبار مرتبط

نظرات

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی