گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
می 15, 2012 کد خبر : 8875 خبر ها

سازوکار عرضه بنزین در فاز دوم‌ هدفمندی

جدول نرخ‌های جدید بنزین

جدول نرخ‌های جدید بنزین

گیلانیان : سناریوی نهایی افزایش قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها شامل افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای و افزایش ۲۵ درصدی بهای بنزین آزاد تدوین شده است اما هنوز این سناریوی پیشنهادی مورد تائید رئیس جمهور قرار نگرفته است. آخرین مصوبات مجلس شورای اسلامی این مجوز را در اختیار دولت قرار داده است که حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان درآمد از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و کالاهای اساسی با اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ایجاد کند.

بر این اساس در فاز دوم اجرای این جراحی اقتصادی دولت می‌تواند به طور متوسط ۴ هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان درآمد از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی به حساب خزانه واریز کند که برای دستیابی به این درآمد قیمت حاملهای مختلف انرژی همچون بنزین، گازوئیل، برق، سی.ان.جی و گاز طبیعی باید بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.

در حال حاضر بنزین به عنوان یکی از پرطرفدارترین کالاهای اقتصادی کشور مهمترین کاندیدای دولت برای افزایش قیمت قرار دارد و پیش بینی می‌شود با توجه به سیاست مدیریت مصرف سوخت در بخش حمل و نقل و جلوگیری از اتلاف سرمایه ملی افزایش قیمت بنزین بیش از سایر حاملهای انرژی باشد.

محمدرویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور پیشتر با تاکید بر اینکه یکی از سناریوهای افزایش قیمت حامل‌های انرژی افزایش ۲۰ درصدی سبد انرژی کشور است، گفته بود: از این رو احتمال دارد قیمت یک حامل انرژی همچون بنزین بیش از ۲۰ درصد و بهای حامل انرژی دیگری کمتر از ۲۰ درصد در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها افزایش یابد.

پیش بینی می‌شود در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قیمت بهای بنزین نسبت به سایر حاملهای انرژی بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد که قطعا با بررسی تعداد خودروهای تک سرنشین در کلانشهرهای کشور افزایش قیمت این حامل انرژی در فاز دوم هدفمندی دارای توجیه اقتصادی و زیست محیطی بالایی است.

جدول قیمت‌های جدید بنزین
از سال گذشته تاکنون متوسط مصرف بنزین ایران (به استثنای ایام نوروز) به حدود ۶۰ میلیون لیتر در روز رسیده است که حدود ۷۵ درصد مصرف بنزین با قیمت نیمه یارانه‌ای (۴۰۰ تومانی) و ۲۵ درصد فروش این فرآورده نفتی با نرخ آزاد و یارانه‌ای بوده است.

با توجه به تصمیم دولت برای حذف بنزین ۱۰۰ تومانی از ابتدای خرداد ماه سالجاری و عرضه این محصول پرطرفدار نفتی به صورت دو نرخی از جایگاه‌ها قطعا متوسط مصرف روزانه بنزین آزاد با افزایش قابل توجه‌ای همراه می شود.

سال ۱۳۹۰ دولت با فروش روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی و حدود ۱۵ میلیون لیتر بنزین آزاد و ۱۰۰ تومانی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان و ماهانه ۸۳۴ میلیارد تومان درآمد از محل فروش بنزین کسب کرده است.

از این رو در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برای تحقق اهداف درآمدی دولت، قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای تا سقف ۵۰ درصد و بهای بنزین آزاد تا مرز ۲۵ درصد افزایش می‌یابد که در این صورت درآمد ماهانه دولت از محل فروش بنزین با نرخ‌های جدید به حدود ۱۲۳۰ میلیارد تومان در ماه افزایش می‌یابد که حدود ۲۵ درصد درآمدهای ماهانه دولت از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی را شامل می‌شود.

ساز و کارعرضه بنزین در فاز دوم هدفمندی

پیگیری‌های خبرنگار مهر حاکی از آن است که در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نظام سهمیه بندی و عرضه بنزین با کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌ها ادامه می یابد و تغییرات تنها در بخش قیمتی اعمال می شود.

همچنین در این مرحله مردم می‌توانند همچون سابق از سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره سازی شده در کارتهای هوشمند سوخت خود استفاده کنند و حداقل تا پایان سالجاری محدودیتی در عرضه بنزین با نرخ ۴۰۰ تومانی اعمال نخواهد شد.

جزئیات تخفیف بنزینی دولت به مردم
در شرایط فعلی بنزین با دو عدد اکتان ۸۷ و ۹۰ در جایگاه های سوخت تحت عنوان بنزین معمولی و بنزین سوپر به مردم عرضه می شود.

مطابق با برنامه زمان بندی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از تیر ماه سالجاری عرضه بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا در بخش عمده ای از کلانشهرهای کشور آغاز می‌شود که در این صورت عدد اکتان بنزین معمولی به ۹۰ و بنزین سوپر به ۹۲ تا ۹۵ افزایش می‌یابد.

افزایش عدد اکتان و کیفیت بنزین یکی از مهمترین سیاست‌های دولت بریا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها است که علاوه بر دستاوردهای زیست محیطی منجر به افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت خودروها خواهد شد.

از این رو با افزایش قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی مردم با وجود پرداخت هزینه بیشتر برای بنزین اما سوخت با استاندارد بالاتری دریافت می‌کنند که این بهبود کیفیت تا حدودی بحث افزایش قیمت این فرآورده نفتی پرطرفدار را جبران می کند.
منبع: خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی