گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
آگوست 1, 2014 کد خبر : 28707 خبر ها

جشنواره زیبایی اسب کاسپین در منطقه آزاد انزلی برپا شد

جشنواره زیبایی اسب کاسپین در منطقه آزاد انزلی برپا شد

گیلانیان : دوازدهمین جشنواره زیبایی اسب کاسپین با شرکت ۴۰ راس اسب از استان های گیلان ، یزد، لرستان و قزوین در ۹ رده سنی، جمعه دهم مرداد در ساحل منطقه آزاد انزلی برپا شد.

رییس هیات سوارکاری استان گیلان گفت : این مسابقات در ۹ رده سنی زیر یک سال تا بالای ۱۰ سال در بخش نریان و مادیان با حضور داوران بین المللی از جمله ˈآتشه فیروزˈ دختر زنده یاد ˈ لوئیز فیروزˈ شناساننده اسب کاسپین به جهانیان و داوران ملی کشورمان برگزار و با استقبال گردشگران و مردم استان مواجه شد .

ˈ هوشنگ افشاری ˈ اظهار کرد : بر اساس رأی داوران این جشنواره، اسب ˈ ناز بانو ˈ از باشگاه تکتاز منطقه آزاد انزلی در رده مادیان و اسب ˈ آراد ˈ از باشگاه محمد طاهرگلزاری از استان یزد، جایزه اسطوره های زیبایی مادیان و نریان مسابقات را از آن خود کردند.

وی افزود: در رده زیر یک سال اسب ˈ مریم ˈ ، در گروه یک تا دو سال اسب ˈ عسل ˈ و در رده دو تا سه سال اسب ˈ نازگل ˈ ، در گروه پنج تا ۹ سال اسب ˈ ناز بانو ˈ همگی از باشگاه تکتاز منطقه آزاد انزلی مقام های نخست را از آن خود کردند.

به گفته افشاری ؛ در مادیان سه تا چهار سال اسب ˈ آسمان ˈ از باشگاه نظری، در گروه نریان چهار تا پنج سال اسب ˈ ارند ˈ از باشگاه اسدی، در گروه نریان پنج تا ۹ سال اسب ˈ گون ˈ از باشگاه یگانه پور حائز بالاترین امتیازات و زیباترین اسب در رده سنی خود شدند.

از سوی دیگر در مادیان بالای ۱۰ سال اسب ˈ هماˈ از باشگاه تکتاز و در نریان این رده سنی اسب ˈ آرادˈ از باشگاه گلزاری بعنوان زیباترین اسبها شناخته شدند.

وی یاداور شد: پنجمین سمینار تخصصی اسب کاسپین نیز با حضور اساتید دانشگاه و محققین اسب و اسبچه خزر(اسب کاسپین) نهم مرداد ماه، در فرهنگخانه منطقه آزاد انزلی برگزار شد و ۱۹ نفر در کلاس داوری مدرک درجه سه گرفتند.

معاون فرهنگی هنری اجتماعی گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در حاشیه برگزاری این جشنواره به ایرنا گفت : توسعه فعالیت های ورزشی سازگار با اقلیم ، استعدادهای ورزشی و ظرفیتهای منطقه را با جدیت دنبال می کنیم.

ˈ سید ضیاء الدین شفیعی ˈ با اشاره به برگزاری ۱۰ برنامه متنوع در تابستان امسال خاطرنشان کرد : این برنامه ها علاوه بر نشاط مردم استان موجب جذب گردشگر و اقامت آنها درمنطقه و تاثیرات مثبت اقتصادی در بخشهای مختلف می شود.

وی کشف نژادهای خالص و اصیل اسب کاسپین، آشنایی مردم استان و گردشگران با اصیل ترین نژاد اسب جهان، حمایت از ورزشهای همگانی و شکوفایی گردشگری ورزشی در سطح منطقه، معرفی اسب کاسپین به پرورش دهندگان اسب ، سرمایه گذاران و علاقمندان ورزش اسب سواری ، جذب افراد مستعد علاقمند به ورزش اسب سواری و حمایت از ورزش های المپیکی را از جمله اهداف برپایی این جشنواره عنوان کرد .

اسب کاسپین یک اسب مینیاتوری با قدمت بیش از پنج هزار سال است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی