گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
جولای 11, 2012 کد خبر : 10720 خبر ها

22 تیر جاری در لنگرود برگزار می‌شود

جشنواره شکرگزاری برداشت هندوانه در چاف و چمخاله

جشنواره شکرگزاری برداشت هندوانه در چاف و چمخاله

گیلانیان : شهردار چاف و چمخاله از برگزاری نخستین جشنواره شکرگزاری برداشت هندوانه در چاف و چمخاله لنگرود در ۲۲ تیر ماه جاری خبر داد

دانش شکیب در لنگرود با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره شکرگزاری برداشت هندوانه اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره توجه مسئولان به بخش کشاورزی، منابع دریا و صید ماهی، جذب توریست و پرکردن اوقات فراغت و ایجاد انگیزه و نشاط در بین مردم است.وی، زمان برگزاری این جشنواره را عصر پنجشنبه ۲۲ تیر جاری در میدان میوه و تره‌بار شهر چاف و چمخاله لنگرود عنوان کرد و افزود: اجرای سازهای محلی و سنتی، نمایش و مسابقه هندوانه‌خوری از برنامه‌های جشنواره مذکور است.

شهردار چاف و چمخاله برپایی جشنواره را با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در این شهر ذکر کرد.

وی درباره منطقه چاف و چمخاله گفت: منطقه چاف یکی از مراکز مهم هندوانه‌خیز در سطح شهرستان لنگرود و گیلان است که علاوه بر تامین نیاز مصرف داخل استان به دیگر استان‌های همجوار نظیر مازندران، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی، قزوین و کرمانشاه نیز صادر می‌شود.

شکیب، با اشاره به اینکه باغ‌های چاف ماسه‌ای بوده و هیچ‌گونه مواد غذایی را در برندارد، ابراز کرد: کشاورزان از این زمین‌ها تنها به عنوان یک بستر برای کشت هندوانه استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: علاوه بر سودآوری کشاورزان از طریق کشت هندوانه، برای کشت و کار نیز مانند شخم، بذر پاشی گلدانی، حمل گلدانی، کود پاشی، وجین، سم‌ پاشی، حمل هندوانه به بازار، واسطه‌گری، وزن‌کشی، استفاده می‌کنند و صدها نفر از جوانان و افراد فاقد کار این منطقه از این راه برای تامین نیازهای اقتصادی خانواده خود مشغول فعالیت هستند.

این مسئول، یادآور شد: سطح زیر کشت هندوانه در منطقه چاف و چمخاله یک‌هزار و ۴۰۰ هکتار در منطقه است که حدود ۱۷ هزار تن محصول به ارزش مالی ۶ میلیارد تومان تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه چشنواره شکرگزاری هندوانه برای نخستین بار در چاف و چمخاله برگزار می‌شود، اذعان کرد: امیدواریم این جشنواره مورد استقبال خوب مردم و مسئولان قرار گیرد

منبع : لنگرود

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی