گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
می 11, 2014 کد خبر : 26980 دسته‌بندی نشده

یکم خرداد در صومعه سرا :

جشنواره منطقه ای توت فرنگی گیلان برگزار می شود

جشنواره منطقه ای توت فرنگی گیلان برگزار می شود

گیلانیان : دبیر اجرایی جشنواره توت فرنگی گیلان با بیان اینکه چهارمین جشنواره توت فرنگی در صوفیانده صومعه‌سرا به اول خردادماه موکول شد، گفت: صوفیانده با داشتن ۲۰ هکتار باغ توت فرنگی مقام برتر تولید این محصول را در استان دارد

سیروس نوروزی با بیان اینکه چهارمین جشنواره توت فرنگی قرار بود همزمان با ولادت امام علی(ع) در صوفیانده برگزار شود، اظهار کرد: به دلیل عقب افتادن برداشت توت فرنگی، این جشنواره به اول خردادماه امسال موکول شد.

وی با بیان اینکه ۴۵ سال پیش نهال توت فرنگی توسط یکی از اهالی صوفیانده به این روستا آورده شده است، افزود: با پیگیری‌های باغداران و رسیدگی به کشت توت فرنگی این روستا مقام نخست را در استان کسب کرده است.

دبیر اجرایی جشنواره توت فرنگی گیلان با بیان اینکه روستای صوفیانده دارای ۲۰ هکتار باغ توت فرنگی است، گفت: این روستا مقام برتر استان در تولید توت فرنگی را دارد.

نوروزی با بیان اینکه برنامه‌های متنوعی در جشنواره برگزار می‌شود،تصریح کرد: سخنرانی نماینده استاندار و بخشدار، برگزاری موسیقی محلی، لافندبازی، کشتی گیله‌مردی، جشن عروسی سنتی، اهدای جوایز به باغداران نمونه، غرفه‌های فروش توت فرنگی و پذیرایی از مهمانان از جمله برنامه‌های این جشنواره است.

وی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری جشنواره توت فرنگی، ترویج و تشویق باغدارن و جوانان روستا در خصوص کشت محصول و مهاجرت نکردن از روستا است.

دبیر اجرایی جشنواره توت فرنگی گیلان تأکید کرد: امید است با همکاری مسئولان مربوطه، این محصول مانند محصولات دیگر تحت بیمه قرار بگیرد.

نوروزی با بیان اینکه جهاد کشاورزی صومعه‌سرا پیگیر است که به باغداران توت فرنگی پروانه بهره برداری دهد، خاطرنشان کرد: باغداران در صورت داشتن پروانه بهره‌برداری می‌توانند وام مشاغل خانگی دریافت کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی