گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
آوریل 19, 2012 کد خبر : 8209 خبر ها

اندکی پس از درگذشت استاد برجسته‌ موسیقی فولکلور مشخص شد :

جفای یک ناشر در حق استاد پور رضا

جفای یک ناشر در حق استاد پور رضا

گیلانیان : آخرین کتاب زنده‌یاد فریدون پوررضا پس از مدت ها به زودی منتشر می‌شود. این کتاب باید مدت ها پیش منتشر می شد که به دلیل تعلل ناشر تاکنون به تعویق افتاده است.  پس از در گذشت فریدون پور رضا، استاد موسیقی فولکلور ایران یکی از ناشران سرشناس کشور اعلام کرد که به زودی کتاب «بررسی وضعیت موسیقی فولکلوریک گیلان» نوشته زنده‌یاد فریدون پوررضا را منتشر خواهد کرد.

این اثر که کتابی حجیم و پژوهشی جامع درباره موسیقی گیلان است می‌تواند به عنوان منبعی مطالعاتی برای بررسی وضعیت موسیقی فولکلوریک گیلان مورد استفاده قرار گیرد.

ناشر درباره انتشار این اثر گفته است: «چندی پیش فرزندان زنده‌یاد پور رضا (دو پسر و دختر وی) نسخه نهایی کتاب را به دفتر نشرآورده و خواستار این امر شدند که به علت نامساعد بودن حال وی در چاپ کتاب تعجیل شود.»

این ناشر سرشناس در ادامه اعلام کرده است که که به دلیل حجم بالای کتاب علیرغم تلاش دست‌اندرکاران، چاپ کتاب در زمان حیات این استاد موسیقی امکانپذیر نشد.

این در حالی است که چندی پیش مجتبی پور محسن، طی یادداشتی در روزنامه فرهیختگان خاطره ای از استاد پور رضا منتشر کرد که در تضاد کامل با اعلام اخیر ناشر است.

این روزنامه نگار در یادداشت خود نوشته بود: «زمستان دو سال پیش بود که همراه با دو تا از دوستان که یکی از آن‌ها ناشر هم بود، رفتیم خانه‌ی زنده یاد فریدون پوررضا، استاد موسیقی فولکلور گیلان. چند باری که نزدش رفته بودم، از ناشری سرشناس گلایه می‌کرد که اثر پژوهشی‌اش درباره‌ی موسیقی فولکلور را که، حدود ۵۰۰ صفحه می‌شد، چند سالی بلاتکلیف گذاشته است. پوررضا می‌گفت ناشر او را سرمی‌دواند. می‌گوید کتاب را درمی‌آورم، فعلا ایران نیستم، یا شش ماه دیگر منتشر می‌کنم.»

این روزنامه نگار در ادامه یادداشت خود رویه ی ناشر را سودجویانه تفسیر کرد و افزود: «انتشارات، یک بنگاه فرهنگی و اقتصادی است که طبیعتا باید سود ده باشد و هر ناشری حق دارد روی کتابی سرمایه‌گذاری کند که بازده مالی داشته باشد یا نداشته باشد. اما این‌که یک ناشر به عنوان صاحب یک بنگاه فرهنگی حسابگرانه رویه‌اش این باشد که روی اسب مرده و سمپاتی مردم سرمایه‌گذاری کند، عین بی‌وجدانی است.»

به این ترتیب اثر این استاد برجسته موسیقی فولکلور، پس از مرگ او و پس از مدت ها به زودی منتشر خواهد شد. استاد پور رضا این کتاب را به همسرش تقدیم کرده بود که متن تقدیم‌نامه وی از این قرار است: «توفیقات الهی در این خدمت فرهنگی هنری تقدیم به: ماه منیرم. ماه تابان شب‌های ظلمانی عمرم که یارم بود. یاری‌ام کرد و مزرعه‌ام را آبیاری کرد تا به چاووشی شالیزاران سبز رسیدم. مرده‌ها را زنده کرده، آفرین بر مردنش.»

فریدون پوررضا خواننده و موسیقیدان برجسته گیلان که اجرای تیتراژ و متن مجموعه تلویزیونی «پس از باران» را هم در کارنامه کاری خود داشت، چهارشنبه ۲۳ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۱ در سن ۸۰ سالگی چشم از جهان فروبست./فرارو

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی