تبلیغ
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ Wednesday, 14 November , 2018
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷ کد خبر : 66865 خبر ها

جمهوری آذربایجان ۳۱۲ میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کرد !؟

جمهوری آذربایجان ۳۱۲ میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کرد !؟

گیلانیان : نماینده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: جمهوری آذربایجان در قالب ۲۵ طرح اقتصادی به میزان ۳۱۲ میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کرده و ۱۰۴ میلیون دلار آن به چرخه اقتصاد کشور وارد شده است.

ابوالفضل کوده ئی روز شنبه در همایش نقش راه آهن آستارا در تسهیل حمل و نقل بین المللی در هتل اسپیناس این شهرستان افزود: جمهوری آذربایجان ۵۰۰ میلیون دلار برای راه آهن رشت – آستارا و ۶۰ میلیون دلار برای ساخت بارانداز آستارا سرمایه گذاری می کند و حجم تجارت این دو کشور از ۴۰۵ میلیون و ۳۴۲ هزار دلار در سال ۹۵ به ۶۶۲ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار در سال ۹۶ افزایش یافته و بیشترین کالاهای تبادل شده سوخت، مواد معدنی، سبزیجات و محصولات سرامیکی است.

وی اظهار کرد: با سرمایه گذاری مشترک جمهوری آذربایجان و ایران، کارخانه خودرو سازی در جمهوری آذربایجان ساخته می شود و ساخت سه هزار خودرو از طرف جمهوری آذربایجان و ۲ هزار خودرو توسط بخش خصوصی سفارش شده است.

کوده ئی بیان کرد: ایران برای توسعه روابط تجاری با جمهوری آذربایجان عزم جدی و در همکاری های اقتصادی و تفاهم با کشورهای همسایه نقش ویژه دارد و نتایج مثبت جلسه اسفندماه گذشته کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه های تجاری، حمل و نقل، انرژی و تکنولوژی را شاهد هستیم.

نماینده کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان ادامه داد: از هر گونه سرمایه گذاری خارجی در کشور استقبال می شود و یکی از ملزومات رفع دغدغه های تاجران، انعقاد موافقت نامه های دوجانبه بین المللی است و به توسعه روابط کمک خواهد کرد.

او گفت: ارتقاء و گشایش روابط بانکی، توسعه زیرساخت ها و موافقت نامه ها و در نظر گرفتن مشوق های صادراتی برای استمرار روابط تجاری ایران و جمهوری آذربایجان ضروری است.

ایران و جمهوری آذربایجان در اوایل سال ۱۳۹۵ برای گسترش مناسبات اقتصادی خود به ایجاد ارتباط ریلی بین دو کشور متعهد شده بودند و با تکمیل راه آهن، شهرهای آستارای ایران و آستارای جمهوری آذربایجان به هم متصل شدند و این مسیر ریلی در فروردین ماه امسال همزمان با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان، به بهره برداری رسید و تاکنون چندین قطار باری حامل تخته از روسیه و جمهوری آذربایجان به آستارا و بارانداز آن وارد شده است.

بعد از تکمیل راه آهن رشت – قزوین و اتصال راه آهن آستارا به آن، کریدور ریلی شمال – جنوب ایران برای انتقال بار از بندرهای جنوب به آستارا و حمل به کشورهای حوزه قفقاز و برعکس فعال خواهد شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی علیه غرب استان گیلان واقع است و با جمهوری آذربایجان، ۳۸ کیلومتر مرز دریایی و ۱۵ کیلومتر مرز خاکی دارد./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

صنعت چاپ از مولفه های مهم توسعه اقتصادی است

دکتر دلخوش در بازدید از شرکت چاپ و نشر نوین:

صنعت چاپ از مولفه های مهم توسعه اقتصادی است

محرومیت‌زدایی در اولویت “بسیج و سپاه” است

فرمانده قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران :

محرومیت‌زدایی در اولویت “بسیج و سپاه” است