تبلیغ
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ Monday, 24 September , 2018
بهمن ۲۳, ۱۳۹۶ کد خبر : 65436 خبر ها

جهاد دنبال کشت دوم یا جایگزین در گیلان است/ افزایش ۲۰ درصدی برنج در گیلان قابل دست‌یابی است

جهاد دنبال کشت دوم یا جایگزین در گیلان است/ افزایش ۲۰ درصدی برنج در گیلان قابل دست‌یابی است

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بابیان اینکه جهاد دنبال کشت دوم، تلفیقی و یا جایگزین در گیلان است، گفت: افزایش ۲۰ درصدی برنج در گیلان باوجود زمین‌های حاصلخیز قابل دست‌یابی است.

علیرضا شعبان نژاد پیش از ظهر امروز در نشست خبری و رونمایی از مطلوب سازی تولید برنج با راهبرد مدیریت تغذیه در گیاه برنج در سالن شهدای صالحین سپاه قدس گیلان اظهار کرد: استان استعداد خدادادی در حوزه کشاورزی دارد و ما باید از آن درست استفاده کنیم.

وی با اشاره به وجود آب ارزان و زمین مساعد کشاورزی در گیلان افزود: باوجود ثروت‌ها و ذخایر خدادادی ازجمله زمین‌های حاصل خیز در گیلان داشتن فقیر در گیلان برای ما مسئولان سزاوار نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلام اینکه بخش وسیعی از فضا و زمین در استان مستعد کشاورزی و قابلیت تولید دارند گفت: بر اساس آمارهای موجود در کشور حدود سه میلیون تن برنج موردنیاز مردم ایران است گرچه در این آمار تناقض‌هایی نیز وجود دارد.

شعبان نژاد بابیان اینکه حرکت خوداتکایی و نهایتاً خودکفایی در برنج راحت‌تر از خودکفایی در گندم است خاطرنشان کرد: درکشت گندم نگاه ما به آب آسمان هست اما درکشت برنج از آب ذخیره‌شده استفاده می‌شود که در جای خود بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی با اشاره به آمارها مبنی بر اینکه در چند سال آینده هیچ برنجی در بازار عرضه نخواهد شد بیان کرد: در گیلان۲۳۸ هزار هکتار زمین کشاورزی با ۳۰۰ هزار بهره‌مند داریم که به‌عنوان استان فقیری شمرده می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه برداشت شلتوک در گیلان کمتر از ۴ تن است اظهار کرد: با توجه به استعداد و ابزارهای ممکن می‌توان افزایش برداشت ۲۰ درصدی برنج را داشته باشیم.

شعبان نژاد با تاکید بر اینکه جهاد دنبال کشت دوم ، تلفیقی و یا جای گزین در گیلان است افزود: در گیلان محصولی کشت می‌شود که یک‌چهارم تولید در سایر استان‌ها برداشت می‌شود و بیانگر این است که باید رویکردها در تولید تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه باید سختی کار کشاورزی از استان دور شود گفت: باید بسترها فراهم شود تا تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی نو جایگزین شیوه سنتی شود و با اصلاح زهکش‌ها و به زراعی سطح بهره‌وری را افزایش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلان اینکه در ۵ سال اخیر بالای ۱۰ هزار ماشین‌آلات کشاورزی در اختیار گیلانیان قرارگرفته بیان کرد: در سال گذشته ۱۳۰ هزار هکتار نشا در گیلان ماشینی انجام‌شده که کاهش سختی کار و هزینه را در برداشته است.

شعبان نژاد گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ نوع کود موردنیاز و سایر نهاده‌ها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی بابیان اینکه ۱۵۰ تن بذر اصلاح‌شده برنج در اختیار کشاورزان توزیع می‌شود تصریح کرد: در کار جهادی ثمره و افزایش خدمات‌رسانی به مردم بیشتر خواهد بود و تمام خدمات سازمان جهاد تاکنون با رویکرد جهادی به کشاورزان عرضه‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه در کار جهادی نباید نگاه سازمانی داشت گفت: ما معتقدیم باید کشاورز را با خود همراه کرد و در تمامی مشارکت‌ها رشد و نمو کشاورزان از اولویت ما باشد.

شعبان نژاد با اعلام اینکه امکانات در حد امکان برای کشاورزان فراهم می‌شود افزود: جهاد کشاورزی در کنار سپاه به حمایت از کشاورزان می‌شتابد و در این راه کوتاهی نخواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

دفترچه بیمه تامین اجتماعی باطل شد !؟

قابل توجه بیمه شدگان تامین اجتماعی :

دفترچه بیمه تامین اجتماعی باطل شد !؟

بخش دوم : کشاورزی گیلان از حرف تا عمل

قابل توجه استاندار محترم:

بخش دوم : کشاورزی گیلان از حرف تا عمل

بخش اول : وضعیت بنزین و طراح شایعه کمبود؟

سخنی با استاندار گیلان:

بخش اول : وضعیت بنزین و طراح شایعه کمبود؟

قانونی که در یک سالگی‌اش «تغییر» کرد، ولی «مبهم» ماند!

تأملی موشکافانه بر تغییرات «قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»؛

قانونی که در یک سالگی‌اش «تغییر» کرد، ولی «مبهم» ماند!