گيلانيان - .وبگاه حاميان پيشرفت و توسعه گيلان
ما نگوئیم بد و میل به ناحق نکنیم    جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
امروز سه شنبه,۲۶ام دی ۱۳۹۶ - آخرین بروزرسانی سه شنبه,۲۶ام دی ۱۳۹۶

جوانان تحصیلکرده جویای کار ! تا نورچشمی ها هستند شما ول معطلید !

  • تاریخ انتشار ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۸
  • کد مطلب 63495
  • نویسنده حسین لطفی - مدیر مسئول
  • موضوعات مرتبط

اختصاصی گیلانیان : معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری روز ۲۰ آبان ۹۶ در رشت به جای نوید رفع مشکل بیکاری تحصیلکرده ها -تدبیر و امید – ! آب پاکی روی دستان جوانان تحصیلکرده جویای کار ریخت ؟!

تسنیم از قول ایشان نوشت : «وی با اشاره به لزوم رفع مشکل اشتغال جوانان  خاطرنشان کرد : این نکته برای ما سبب شرمندگی است که جوانان تحصیل‌کرده از بیکاری رنج ببرند».

فارس نوشت : «دولت بابت نبود فرصت‌های شغلی در کشور شرمنده مردم است». مهر نوشت : «دولت با جدیت به دنبال حل مشکل پسماند و اشتغال جوانان گیلان است».

ایسنا نیز نوشت : «مشاور رئیس جمهور، با تاکید بر لزوم ایجاد اشتغال برای جوانان از طریق افزایش تولید، گفت: بسیاری از شهروندان به ما مراجعه می کنند که در زندگی همه تلاششان را برای به ثمر رساندن فرزندان خود گذاشته اند و زمینه را برای تحصیلات عالیه آنان فراهم کرده اند، اما شاهد هستند که فرزندانشان نمی توانند در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی کشور مشارکت داشته باشند لذا مایه شرمندگی ماست». 

یعنی آن همه هزینه ها و تحمل سختی در راه تحصیل ، دستیابی به کسب و کار ، تشکیل خانواده و ساختن آینده روشن یعنی هیچ !

یقینا معاون محترم رییس جمهور به این مهم واقف است که رسول گرامی اسلام وقتی به جوانی می رسید اول از شغلش سوال می کرد وقتی به کسب و کار جوان اطمینان حاصل می کرد می فرمود ازدواج کردی یا خیر !

یکی از عوامل بالا رفتن سن ازدواج ، انحطاط اخلاقی ، اعتیاد ، گرایش به تجرد ، ازدواج سفید ، تک فرزندی و همهم و همه ناشی از بیکاری است از این رو وقتی جوان قادر به تامین معاش خود و خانواده نباشد در نتیجه عطا را به لقایش می بخشد و از خیر ازدواج می گذرد و به بعضی بلاها مبتلا می شود که هزینه خانواده و دولت را بالا می برد.

تقصیر جوان نیست به دنبال تحصیلات عالیه رفت ، چون از ابتدای تولد به او تلقین شد (برو درس بخوان تا پشت میز نشین شوی) و این تفکر در اصول آموزش و پرورش ما هم نفوذ کرد از این رو فقط تحصیلکرده بدون پشتوانه علمی و مهارتی مورد نیاز جامعه تولید کرده و می کند و دانشگاه هم که الحمد الله امروز در  هر کوی برزن اعم از دولتی و ملتی و غیر انتفاعی به ویژه پردیس دایر می باشد و با توجه به کاهش جمعیت ناگزیر است برای تامین هزینه به صدور مدرک با قیمت های متفاوت مبادرت نماید تا جایی که بازار کار ایران را از این نوع دکتر و مهندس اشباع است.

با کمال تاسف تا امروز کسی نه سعی در تغییر فرهنگ پشت میز نشینی کرد و نه مرجعی توانست مقدمات خود اشتغالی جوانان از قبیل آموزش مهارت های لازم و حمایت مالی برای ایجاد حرفه و فن اقدام مفید و موثری بعمل آورد .

ولی در مقابل عرصه کسب و کار در کشور به یک قشر خاص به نام های آقازاده ها، دامادها ، خواهرزاده ها، برادرزاده ها ، فرزندان دایی ها و خاله ها و عمه ها و نورچشمی اختصاص داده شد  و امروزه از آنان (ژن خوب) و گاهی هم به عنوان (ذخایر انقلاب) ! یاد می شود .

سخنگوی دولت در شرایطی از بیکاری تحصیلکرده ها اظهار شرمندگی می کند که کم نیستند در ادارات ما اعم از فرزند و داماد و دختر زعما حتی با مدرک دیپلم و رشته های غیر مرتبط جذب می شوند و علاوه بر حقوق، نه نجومی ، بلکه مکفی ابوی بانضمام انواع و اقسام رفاهیات مادی و معنوی از سفره گسترده انقلاب متنعم هستند .

بی توجهی به جوانان به ویژه قشر تحصیلکرده و نخبه چنان شدت و حدت دارد که کم نیستند برخی از اساتید دانشگاه دانشجویانش را تشویق به رفتن اونور آب می کنند و این تشویق ها سبب می شود به گفته (علی ضیاء) در یکی از برنامه های تلویزیونی : «از ۱۵۰ دانشجوی ریاضی فارغ التحصیل دانشگاه شریف ۱۴۹ نفر جذب خارج شوند و تنها یک نفر از آن گروه باقی بماند» .

اسفبار تر اینکه حتی در گروه های ورزشی که در فلان سالن شهر تمرین می کنند آرزو و آمالشان کسب مقام برای باز شدن پایشان به اونور آب و جذب به بیگانگان است که این تفکر بسیار خطرناک است .

وقتی کارگزار دولت تدبیر و امید بطور رسمی اعلام می نماید : «دولت بابت نبود فرصت‌های شغلی در کشور شرمنده مردم است» این یک  اعتراف ناامید کننده است که شعار دولت سازگاری ندارد و در واقع راه فرار از کشور را پیش پای جوانان می گذارد که امر بسیار خطیری است خدا باید به داد کشور برسد.

 

 


کانال تلگرام گیلانیان
نظرات

نظری ثبت نشده است شما می توانید اولین نفر باشید

از انتشار نظرات توهین آمیز و خلاف ارزش های دینی و عرفی معذوریم
کلمات مشاهده شده در عکس را در کادر زیر آن وارد نمائید

 

*


پایگاه گیلانیان طبق مجوز صادره از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و طبق قانون مطبوعات فعالیت می نماید

کلیه حقوق این پایگاه برای صاحبان آن محفوظ می باشد استفاده از مطالب گیلانیان با ذکر منبع بلامانع است.


رفتن به نوارابزار