گیلانیان
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ Tuesday, 22 September , 2020
دسامبر 15, 2019 کد خبر : 76361 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

حذف یک دستور و گنجاندن چند ریز دستور دیگر در شورای اداری گیلان/تعهد به جبران کسری بودجه سلامت

حذف یک دستور و گنجاندن چند ریز دستور دیگر در شورای اداری گیلان/تعهد به جبران کسری بودجه سلامت

گیلانیان : شورای اداری امروز گیلان متفاوت‌تر از گذشته برگزار شد و علاوه بر حذف یک دستور و گنجاندن چند ریز دستور مسؤولین بر مصرف بهینه انرژی برق و تعهد بر پیگیری جبران کسری بودجه سلامت تأکید کردند.

عصر امروز جلسه شورای اداری گیلان به ریاست استاندار در تالار همایش غدیر استانداری با چهار دستور کار زمین‌شناسی، شرکت برق منطقه‌ای و دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی تشکیل جلسه داد که بنا بر اعتراض مدیرکل بهزیستی استان گیلان مشخص شد، بررسی مشکلات بهزیستی استان در شورای اداری به دستور استاندار حذف‌شده است.

لزوم استفاده از مطالعات کاربردی زمین‌شناسی توسط دستگاه‌های اجرایی

نخستین دستور کار شورای اداری استان با محوریت زمین‌شناسی در صحن تالار غدیر شروع شد و پانته‌آ گیاهچی، مدیرکل زمین‌شناسی گیلان در خصوص مطالعات این مرکز در بخش زمین‌شناسی، اکتشافات و معادن استان گزارشی را ارائه کرد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در برخی از معادن و مناطق گیلان را در کنار مزیت‌های گردشگری برخی دیگر از نواحی استان مورداشاره قرارداد.

ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز با حائز اهمیت دانستن اطلاعات‌پایه‌ای زمین‌شناسی موردمطالعه قرارگرفته از دستگاه‌های اجرایی، تحقیقات و پژوهشی خواست تا از نظریات و اطلاعات زمین‌شناسی استفاده کنند.

انتقاد از پرمصرفی و تأکید بر مدیریت صحیح انرژی در گیلان

دومین دستور کار شورای اداری گیلان با محوریت تولید انرژی و تأکید بر مدیریت مصرف اختصاصی یافت و عظیم بلبل‌ابادی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان ظرفیت‌ها و چالش‌های حوزه انرژی را برای دستگاه‌های اجرای و سازمان‌های گیلان تشریح کرد.

مصرف بهینه انرژی بسیار مهم است و در تمامی کشورهای دارای منابع سرشار و تکنولوژی پیشرفته به مصرف بهینه توجه ویژه‌ای دارند و تلاش می‌کنند در جهت عدم هدر رفت منابع صرفه‌جویی کنند و ازاین‌رو ما نیز باید توجه کافی داشته باشیم.

گیلان از منابع انرژی تجدید پذیر خوبی برخوردار است که دست‌نخورده هم باقی‌مانده و به گفته بلبل آبادی، مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان، دولت بسته‌های تشویقی خوبی را از طریق  وزارت نیرو تدارک دیده و لازم است هماهنگی بین دستگاهی در گیلان به وجود بیاید تا سرمایه‌گذاران در طرح‌های تولید انرژی پیش‌قدم‌ شوند.

بنا بر آمارها متأسفانه ما مصرف‌کننده خوبی در مقایسه با تولید برق نیستیم. مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به آمارها می‌گوید: امروزه متوسط مصرف جهانی انرژی ۱۸۹  است درحالی‌که ایران پنج برابر آن انرژی مصرف می‌کند.

ارزان بودن و به‌کارگیری فناوری قدیمی و عدم به‌کارگیری از فناوری و نهایتاً فرهنگ‌سازی ناقص در مصرف انرژی موجب شده تا ما با چالش عدیده در حوزه مصرف انرژی روبرو شویم.

در حال حاضر رویکرد انرژی در اروپا به سمت انرژی خورشیدی و بادی است و دو برابر سوخت هسته‌ای و فسیلی در بخش انرژی باد و خورشیدی سرمایه‌گذاری می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان متوسط رشد پیک مصرف در گیلان را حدود ۰.۷ درصد اعلام می‌کند و درعین‌حال تأکید می‌کند همه باید تلاش کنند تا پیک مصرف به بار متوسط نزدیک شود.

بلبل آبادی عامل اصلی افزایش قیمت برق را مصرف بد برق توسط مصرف‌کنندگان برمی‌شمرد و می‌گوید: هزینه تأمین برق در پیک مصرف هر کیلووات ساعت پنج هزار و ۵۰۰ تومان آب می‌خورد که برای جبران مصرف نیاز هست یا نیروگاه افزایش پیدا کند، یا سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری انجام شود و یا اینکه مشترکان انرژی برق را بهینه مصرف کنند.

بهینه مصرف کردن انرژی بسیار مهم است، چنانچه اگر مصرف انرژی فقط درزمانی که لازم است و به مقداری که نیاز است، مصرف شود، می‌تواند در کشور سالانه حدود دو تا سه هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی کند.

زارع، نماینده عالی دولت در گیلان نیز منابع و انرژی تولیدشده را محدود دانست و گفت که گر اهمیت تولید و هزینه‌هایی که در بر دارد را می‌دانستیم هیچ‌گاه ۵ برابر دنیا انرژی مصرف نمی‌کردیم.

استاندار مدیریت صحیح مصرف را در ارزیابی دستگاه‌ها اثرگذار دانست و تأکید کرد که مدیریت مصرف دستگاه‌ها و سازمان‌ها از طریق برق منطقه‌ای به ما گزارش خواهد شد و نحوه عملکرد و رفتار دستگاه‌ها در ارزیابی‌ها اثرگذار خواهد بود.

زارع همچنین به ظرفیت استان در تولید انرژی نو اشاره کرد و گفت که در جنوب استان ظرفیت تولید انرژی وجود و سرمایه‌گذار نیز آمادگی لازم را دارد و باید از سوی فرمانداری، دستگاه مسؤول، سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی در رودبار انجام شود.

مرتفع شدن بخش از مشکلات بیماران دیالیزی با تخصیص ۲۰ دستگاه جدید

سومین دستور کار امروز شورای اداری گیلان به ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اختصاص یافت و طبق دستور وی به یکی از مشکلات و چالش‌های دانشگاه که امروزه تا حدودی در استان حل‌شده اشاره کرد.

گیلان جز ۱۰ استان کم برخوردار حوزه سلامت 

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گیلان، این استان در بخش‌های مختلف حوزه سلامت بر اساس شاخص‌های سلامت، جز استان‌هایی کم برخوردار است و بخش دیالیز نیز یکی از آن بخش‌ها است که گیلان را در رده ۱۰ استان کم برخوردار  قرار می‌دهد.

هر پنج بیمار دیالیزی در گیلان یک دستگاه

به گفته سالاری، ۲۵۶ دستگاه دیالیز در استان وجود دارد که ۱۲۸۴ بیمار دیالیزی باید از آن استفاده کنند؛ یعنی به ازای هر دستگاه دیالیز پنج نفر بیمار در صف مصرف آن هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای اینکه نشان دهد وضعیت دیالیز در سطح استان در چه قد و قواره‌ای هست، فیلمی را به نمایش عموم گذاشت که نشان می‌داد تخت‌ها و دستگاه‌های دیالیز یا فاقد عملکرد مناسب هستند و یا عمر مصرفی آن‌ها تمام‌شده و باید چاره‌ای برای آن‌ها اندیشیده شود.

 پس از مشاهده عمق کمبود زیرساخت حوزه سلامت در بخش دیالیز، سالاری از اقداماتی صحبت کرد که نشان می‌داد تا حدودی مشکل بیماران دیالیزی حل‌شده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان بر اساس پیگیری‌های خود و مجمع نمایندگان با معاونت درمان و سرپرست دیالیز وزارت بهداشت ۱۱ دستگاه وارد استان شده و مجموعاً ۲۰ دستگاه دیالیز طی پنج ماه اخیر در اختیار بیماران شهرستانی قرارگرفته است.

فاصله چهارمیلیاردی تا حل کامل مشکل بیماران دیالیزی در گیلان

البته وی گوشزد هم کرد که برای پاسخ‌گویی به نیاز بیماران دیالیزی به ۶۳ دستگاه بااعتبار  چهار میلیارد تومان نیاز استان است‌ و ۷۰۰ میلیون تومان دیگر نیز باید بابت نگه‌داری تخت‌های درمانی دیالیزی کنار گذاشته شود.

تعهد رئیس دانشگاه گیلان نسبت به جبران کسری بودجه سلامت از کمیسیون بهداشت تا تلفیق

البته سالاری پس از موضع‌گیری تنهایی، معاون توسعه مدیریت استاندار که بنا بر دعوت انجمن دیالیز بازدیدی را از بیمارستان رازی داشت و مشکلات بیماران را از نزدیک مشاهده کرده بود، مشکلات و چالش‌های مورداشاره را مورد تائید قرارداد و گفت: کسری بودجه حوزه سلامت گیلان در کمیسیون بهداشت و در صورت لزوم در کمیسیون تلفیق بودجه امسال موردبررسی قرار خواهد گرفت.

استاندار گیلان پس از شنیدن چالش‌های حوزه دیالیز گیلان بر فرسوده بودن دستگاه‌های دیالیز صحت گذاشت و خواستار تلاش در جهت بهبود و توسعه حوزه دیالیز دانشگاه شد.

زارع با اشاره به پیگیری‌های انجام‌شده از سوی متولیان برای گرفتن چند دستگاه دیالیز برای مراکز درمانی شهرستان‌ها از دانشگاه علوم پزشکی خواست نسبت به راه‌اندازی آن‌ها اقدام کنند تا در دهه فجر مورد بهره‌برداری بیماران قرار بگیرد.

ابراز فقر و نداری توسط رئیس تازه‌نفس دانشگاه علوم پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان که هنوز کمتر از یک سال است به ریاست دانشگاه منصوب‌شده پس از برشمردن ضعف‌ها و چالش‌های مختلف گفت که ما فقیری هستیم که خانه هم نداریم و بیمارستان‌های ما سن ساخت بالای ۵۰ سال دارند.

سالاری در ادامه هم افزود که در چندین بیمارستان CT اسکن وجود ندارد و بیمار شب و نصف شب باید به‌ناچار به بخش خصوصی مراجعه کند.

محمدصادق حسنی، تنها نماینده مردم گیلان حاضر در شورای اداری نیز خواستار توجه بیش‌ازپیش مسؤولین دولتی و وزارتی به نیازهای مورداشاره رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان شد.

استاندار گیلان علاوه بر تصمیم‌گیری و تصویب سه دستور کار اصلی جلسه، به چند دستور فرعی که در نوع خود پراهمیت هستند نیز اشاره کرد.

زارع پس از برشمردن تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران گفت که فشارهای اقتصادی آن‌ها موجب کاهش تولید و اثرگذار در بخش‌های تولیدی و اقتصادی در سال گذشته شده اما توسعه اقتصادی در سال جاری نسبت به سال گذشته یقیناً بهتر خواهد شد.

 وی با اشاره به خلق حماسه سیاسی مردم ایران در دوم اسفند امسال اضافه کرد که همه قوا امسال متعهد شده‌اند تا حماسه‌ای دیگر در دوم اسفند خلق کنند.

موضع علیه یا له دولتی‌ها نسبت به نامزدها ممنوع

اهمیت انتخابات در نظام دموکراتیک ازجمله در ایران که مبنایش بر مردم‌داری دینی است بسیار مهم است؛ ازاین‌رو استاندار پس از تأکید بر برگزاری باشکوه آن در گیلان گفت که این شور و شکوه زمانی رقم می‌خورد که همگام با اعتمادسازی باشد و ازاین‌رو دستگاه‌ها و تمام کارکنان دولت نباید علیه و له کاندیداها اقدام و  رفتاری داشته باشند.

استاندار گیلان گفت که همه دستگاه‌ها طی یک سال برنامه‌ای مشخصی دارند که تلاش می‌کنند به آن برسند و انتظارش را از دستگاه‌ها و سازمان‌ها این‌چنین عنوان کرد که طی فرصت باقی‌مانده تلاششان را بکار بگیرند تا طرح‌های دولتی و بخش خصوصی تا بهمن‌ماه تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

نظارت بر بازار استمرار داشته باشد 

نماینده عالی دولت در گیلان فرصت را مغتنم شمرد و در حمایت از مردم از دستگاه‌های نظارتی خواست تا نظارت‌ها را بر بازار مستمراً دنبال کنند.

وی همچنین از تعداد اندک افرادی که به بهانه افزایش نرخ بنزین سو استفاده کردند ابراز گله‌مندی کرد و از آن‌ها نیز خواست با کسبه، بازاریان و مردم همکاری کنند.

پسماند معضل نخست گیلان

نماینده عالی دولت موضوع پسماند را همچنان موضوع نخست استان دانست و با اشاره به طرح‌های در دست اقدام مسؤولین خواستار تسریع در مدیریت به نفع مردم شد.

استفاده از شبکه به‌جای کاغذ در ادارات

زارع بر ضرورت استقرار کامل دولت الکترونیک در گیلان شد و با انتقاد از برخی دستگاه‌ها که در هر اتاقشان همچنان از دستگاه چاپگر و کاغذ سفید استفاده می‌کنند خواستار استفاده از مزایای شبکه شد و تأکید کرد دستگاه‌ها جز در حالت اضطرار نباید از کاغذ استفاده کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران

رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس تبیین کردند؛

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران