گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
سپتامبر 15, 2012 کد خبر : 12498 خبر ها

دکتر قربانی ، نماينده مردم آستانه و كياشهر :

ما تا کنون نتوانستیم صنعت چای خود را احیا کنیم

ما تا کنون نتوانستیم صنعت چای خود را احیا کنیم

اختصاصی گیلانیان : مجمع نمایندگان استان بعد از انتصاب آقای هاشم نیاء به استانداری گیلان ، اولین کار گروه خود را تشکیل داد و بحث های خوبی در زمینه چای مطرح شده است .

دکتر قربانی ، نماینده آستانه و کیاشهر با بیان این مطلب به خبرنگار گیلانیان گفت : پیشنهاد ما در مجمع نمایندگان این بود که باید برای چای یک نقشه راه جدی نوشته شود .

وی افزود : حرف و حدیث های موجود تا به امروز نتوانست مشکلات چای را حل کند و همه اقدامات در حد مسکّن بود . اگر ما بخواهیم ۱۰ ، ۱۵ میلیاردتومان ، حتی ۵۰ میلیارد تومان که پیشنهاد مجمع نمایندگان به معاونت راهبردی ریاست جمهوری است اگر تحقق پیدا کند که تحقق پیدا نمی کند باز مشکل چای را به صورت کارشناسی و اصولی حل نمی کند .

وی در ادامه گفت : در این راه باید از همه صاحب نظران چای و خود حضرت آیت الله قربانی که شخصیتی است صنعت چای را می شناسد و به تعبیر بنده ایشان بنچاق چای هستند از راهنمائی هایشان استفاده کرد تا دست مافیای چای که در کشور شناخته شده هستند و شاید از تعداد انگشتان دو دست هم تجاوز نمی کند ، کوتاه کنیم .

دکتر قربانی گفت : مافیای چای کسانی هستند که چای داخلی و چای وارداتی را مدیریت می کنند و نمی گذارند و نمی خواهند صنعت چای شکل بگیرد باید در این نقشه راه دست آنان کوتاه شود .

وی در ادامه گفت : یکی از پیشنهاداتی که در مجمع نمایندگان تصویب شد و البته در مرحله پیشنهاد است این است که ما برای واردات چای تعرفه ای تنظیم نماییم تا از درآمد حاصله بتوانیم چای کشور را مدیریت کنیم .

وی ادامه داد : باورم بر این است که اصلا نیازی به پول دولت نداریم و با همین تعرفه واردات چای می توان صنعت چای کشور را مدیریت کرد کما اینکه در گذشته هم همینطور بود .

نماینده آستانه و کیاشهر گفت : با توجه به اینکه چای ما بهترین و مرغوب ترین چای دنیا و فاقد هر گونه اسانس است و چای وارداتی بدون استثنا دارای اسانس و سمپاشی شده است می توان با تغییر ذائقه مردم صنعت چای را اداره کرد .

وی با اشاره به خرده مالکی بودن باغات چای که بسیاری از چایکاران زیر هفت دهم هکتار زمین در اختیار دارند ، گفت : طبق گفته خود آقایان هزینه هر هکتار باغ چای حدود ۵ میلیون تومان و در مقابل ،  درآمد آن کمتر از ۴ میلیون تومان است ، این قبیل کشاورزی صرفه اقتصادی ندارد و ما تا کنون نتوانستیم صنعت چای خود را احیا کنیم و کشاورزان ما نتوانستند مطالبات خودشان را به موقع دریافت نمایند و زندگی خودشان را اداره نمایند از این رو به جهت ارزش افزوده زمین بسیاری از زمین های چای خیز به ویژه در کوهپایه در حال تغییر کاربری هست این نشان می دهد که شعار های ما عملی نشده و کشاورز از سر ناچاری به دنبال تغییر کاربری هست .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی