گيلانيان - .وبگاه حاميان پيشرفت و توسعه گيلان
ما نگوئیم بد و میل به ناحق نکنیم    جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
امروز سه شنبه,۲۶ام دی ۱۳۹۶ - آخرین بروزرسانی سه شنبه,۲۶ام دی ۱۳۹۶

حفاظت از میراث فرهنگی گیلان نیازمند اجرای قوانین حمایتی است

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: بهبود خدمات حفاظتی در سایت های تاریخی و میراثی، نیازمند رفع خلأهای قانونی و اجرای قوانین حمایتی است.

رضا علیزاده با اشاره به دستگیری حفاران غیر مجاز در رحیم آباد رودسر افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی برای بهبود خدمات حفاظتی در سایت ها و محوطه های تاریخی نیازمند اجرای قوانین حمایتی است.

وی اظهار کرد: خلأهای قانونی و فقدان قوانین حمایتی از مشکلاتی است که در حوزه یگان حفاظت میراث فرهنگی به چشم می خورد لذا رفع این معضل تلاشی برای بهبود خدمات حفاظتی در سایت های تاریخی و میراثی خواهد بود.

علیزاده ادامه داد: مجرمان یادشده قصد تحصیل اشیاء عتیقه در بخش رحیم آباد را داشتند که به همت ضابطان پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی شهرستان رودسر دستگیر شدند.

وی بیان کرد: نوسازی ناوگان حمل و نقل، بهره مندی از تجهیزات لازم و آموزش نیروی انسانی فعال در این بخش باید بعنوان زیرساخت فراهم شود.

علیزاده با اشاره به تعدد آثار تاریخی و نیز گستردگی آبادی های استان گیلان، بر لزوم پاسداری جدی از این میراث ارزشمند تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید پایه های گردشگری را بعنوان صنعتی جوان مستحکم کرده، بر لزوم مشارکت برای حفظ میراث فرهنگی ارزشمند تاکید و اضافه کرد: حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی موجب توسعه گردشگری و حفظ هویت می شود.

در روزهای اخیر، مجرمانی که قصد حفاری به قصد تحصیل اشیاء عتیقه در بخش رحیم آباد رودسر را داشتند، به همت ضابطان پایگاه حفاظتی میراث فرهنگی این شهرستان دستگیر شدند.

در جریان بازرسی و تفتیش ، یک دستگاه فلزیاب از این افراد کشف شد و به اتهام حمل و نگهداری غیرمجاز دستگاه فلزیاب، برای تشکیل پرونده قضایی و رسیدگی به بزه انتسابی به مرجع قضایی رودسر ارجاع داده شدند.

شهرستان رودسر در ۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

یک هزار و ۳۰ اثر تاریخی از بین دو هزار و ۳۰۰ اثر شناسایی شده میراث فرهنگی استان گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است./ منبع : ایرنا


کانال تلگرام گیلانیان
نظرات

نظری ثبت نشده است شما می توانید اولین نفر باشید

از انتشار نظرات توهین آمیز و خلاف ارزش های دینی و عرفی معذوریم
کلمات مشاهده شده در عکس را در کادر زیر آن وارد نمائید

 

*


پایگاه گیلانیان طبق مجوز صادره از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و طبق قانون مطبوعات فعالیت می نماید

کلیه حقوق این پایگاه برای صاحبان آن محفوظ می باشد استفاده از مطالب گیلانیان با ذکر منبع بلامانع است.


رفتن به نوارابزار