گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
ژانویه 20, 2016 کد خبر : 45206 خبر ها

حفظ جنگل های هیرکانی کمک های جهانی را طلب می کند

حفظ جنگل های هیرکانی کمک های جهانی را طلب می کند

گیلانیان : معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان گفت: حفظ جنگل های هیرکانی به عنوان میراث جهانی کمک های ملی و بین المللی را طلب می کند.

حجت شعبانپور روز سه شنبه در جلسه ارائه گزارش ارزشگذاری خدمات اکوسیستم جنگل های هیرکانی با اشاره به اینکه حفظ جنگل های هیرکانی نیازمند اعتبارات ملی و بین المللی است افزود: حفظ جنگل های شمال و بهره مندی آنها به عنوان یک میراث جهانی نیازمند فرهنگ سازی و آموزش از سوی نیروهای متخصص و سازمان های ذیربط است.

وی خاطرنشان کرد: امروز مردم ما می دانند که این جنگل ها فقط متعلق به ما نیستند بلکه ارزش جهانی دارند و به همه بشریت تعلق دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان یادآورشد: استانداری در کمک به حفاظت از جنگل ها آمادگی دارد و استفاده از تجربیات و علوم کارشناسان می تواند در حفظ این جنگل ها بسیار موثر باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم حفظ جنگل های شمال اظهارداشت: وسعت جنگل های گیلان از ۹۰۰ هزار هکتار هم اکنون به ۵۶۴ هزار هکتار کاهش یافته است.

داوود زارع گفت: برای حفظ جنگل های گیلان تغییر روش و شیوه ها و طرح های جنگلبانی تجدید حیات پذیر مطرح است که هدف اصلی آن کاهش برداشت چوب از این جنگل ها است که در قالب طرح مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی مطرح هستند.

وی افزود: در مرحله اول مدیریت طرح های چند منظوره جنگل های هیرکانی ، حفاظت از تنوع زیستی اعم از گیاهی و جانوری مد نظر است.

جیمی اچوریا مشاور بین المللی ارزشگذاری خدمات اکوسیستمی طرح های مدیریت چند منظوره هیرکانی نیز بر بومی کردن خدمات اکوسیستمی تاکید کرد و گفت: در دنیای امروز بحث کربن موضوعی حیاتی است و بشریت دنبال آن است که اثرات تخریبی آن را کاهش دهد که این مورد فقط با حفظ جنگل ها ممکن است.

وی تصریح کرد: بازارکربن در جهان بازاری داغ و پرسود است و امروز باید در این جنگل ها سرمایه گذاری شود تا منابع طبیعی حفظ شود و اگر این کار صورت نگیرد در آینده مجبوریم که هزینه های زیادی پرداخت نماییم تا بتوانیم طبیعت را برگردانیم .

داریوش بیات مدیرملی طرح مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی نیز اظهارداشت: یکی از روش های حفظ جنگل های شمال انجام اقدامات بیولوژیکی است .

وی افزود: ارزشی برای منابع خود نظیر جنگل و آب قائل نیستیم و به همین دلیل نمی توانیم از آن به خوبی حفظ کنیم.

وی یکی از مکانیزم های حفظ جنگل ها و منابع ملی را ارزش گذاری و پرداخت حقوق ما به ازای آن در جنگل های هیرکانی عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد