گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
دسامبر 25, 2011 کد خبر : 5072 دسته‌بندی نشده

گاهی نمی توان حرف درد را باخود نگاه داشت و روز معاد زد :

حق شما را کاخ های روبرو خورد !

حق شما را کاخ های روبرو خورد !

اختصاصی گیلانیان : بی مقدمه بر آن نبوده و نیستم که سکوت قلم بشکنم و سیاهی دوات و اندیشه بر سفیدی کاغذ بدوانم چرا که بر این باورم در این وانفسا که آبم به جلو می رود و آتشم به خاک، سکوت بهترین فریاد است و زمان بهترین منتقد! سلوکم در این زمانه عسرت که زندگی از دهلیز تنگ و تاریکی در گذر است همیشه این بوده که جوری از کنار زندگی بگذرم که نه پای آهوی بی جفت بلغزد و نه این دل نا ماندگار بی سامان ! و اگر تذکر لسانی وظیفه همگانی هست که هست نمی توانی پیرامونت را بنگری و ستمی را که به ناروا براین مردم ولایت دوست و سرزمین بهشت گون شان می رود به چشم ببینی و لب به سکوت ببندی !؟

و بقولی ، گاهی نمی توان بخدا ، حرف درد را باخود نگاه داشت و روز معاد زد.

این روزها که بازار دید و بازدیدها و شام و نهار دادن ها، افزون تر از گذشته شده و پیامک های تبریک و تسلیت به هر مناسبتی چند باره از بعضی اشخاص به همراهتان ارسال می شود و بعبارتی تبلیغات پیش از موعد و زود رس آغاز شده است یاد مثالی افتادم که اگر در مثال مناقشه نباشد که نیست،گیلانی ها می گویند :

اگر البته بلا نیست … نمی شد هیچ گرگی به گوسفندان مارا نمی درید. حالا حکایت ماست !

براستی اگر امانتداران مردم که خود را به ریا خادم مردم می نامند، پاسداران واقعی حریم استان می بودند ستمی این چنین ناروا بر گیلان همیشه بهشت می رفت !؟ آیا سهم گیلان از این همه درآمد ملی نفت و صادرات و … این همه نداشتگی می شد؟! بیاد می آورم روزگاران دوری را که در نمازجمعه رشت نماینده ولی فقیه فقید گفت:  آن روزها که ما فرودگاه بین المللی داشتیم ، کرمانی ها و یزدی ها و … حتی نام طیاره را هم نشنیده بودند اما اکنون تمام شهرهای جنوب و غرب دارای فرودگاست، اما سهم گیلان…؟!

اینان که به اصطلاح امانتدار مردمند می پندارند مردم نمی بینند و نمی دانند که آنها بجای کار و تلاش و احقاق حق و سهم مردم و استان، هر هفته منشور چند صفحه ای قرائت می کنند و چند ساعت سفید کاغذ روزنامه ها را سیاه می کنند و چقدر کودکانه ناشیانه از روی دست هم کپی میزنند و تلاش می کنند تا تصویرشان بزرگتر و بیشتر از دیگری در مطبوعات چاپ شود و حضورشان در رسانه ملی پررنگ تر باشد.

مسوولیت ذاتی خود را به دست بادهای فراموشی و نسیان سپرده و بجای قانونگذاری مرتب درشیپور تبلیغاتی از چیزهایی می گویند که گاه خود کمترین آگاهی و دانش از چرایی و چگونگی آن ندارند و باز ، گاه بدون بهره داشتن از خردک تخصص و تجربه ای در هر زمینه ای افاضه و اظهار نظر می کنند.

می دانم مردم بهتر از هر کسی می دانند گرانی چیست؟! از آب ونان گرفته تا گوشت و مرغ ومیوه…! مردم مشکل چای و چایکار را درک می کنند و گرفتاری های ترافیک و کنده کاری و نابسامانی های شهر را لمس می کنند! و مشکلات کارخانجات و بیکاری کارگران و کشاورزان را باعمق جان حس می کنند همانطور که کژی ها و ناراستی ها و کسری ها و کوتاهی ها و گاه البته گاه ! ناکارآمدی بعضی مدیران استان را تشخیص می دهند.

مردم می فهمند و سکوت شان سرشار از ناگفته هاست.از قدیم گفته اند به عمل کار برآید به سخندانی و سخنرانی نیست ! کاش بجای دمیدن در شیپور مخالفت و بازخوانی کسری ها و نگاشتن نداشته هایی که خودمان بهتر می دانیم برایمان می گفتند، کدام چاله به همت شان پر وکدام کوتاهی با دست گیری هایشان بلند شده است و به زبانی ساده و عامیانه، چه گلی بسر ما زده اند و به همت بلندشان کدام مدال و مقام افتخار درکشور نصیب گیلان شده است?

آیا نباید بجای حرف و حرف و حرف! به نصایح مشفقانه و پدرانه نماینده معزز ولی فقیه در استان دل سپرد؟! و آیا نباید دست در دست مدیران ارشد استان نهاد و بجنگ مشکلات رفت؟! آیا نباید مقتدرانه حق گیلان و گیلانی را از پایتخت نشینان ستاند؟!

نقش مردم دراین زمانه عسرت بسیار حساس است !

مردم باید بدنبال انتخاب و گزینش بهترین ها باشند تا خدای ناکرده هر کس با دادن چند نهار و شام و یا خرید چند دانه ای رای ، جایگاه رفیعی را اشغال نکند که چهار سال بجای برداشتن باری از دوش مردم، خود باری بردوش مردم باشد.

کسی که سفره پدرش را درک کرده و از نمایندگی برای خود و خانواده و اقوام کیسه ای ندوخته باشد، درد کشیده و سرسپرده ولایت و درکشاکش جریانهای پس از انقلاب، امتحانش را پس داده باشد و بقول شهید بهشتی ، شیفته خدمت باشد، نه تشنه قدرت ! باور کنید انقلاب نعمت الهی است و فرصت خدمتگذاری نعمتی دیگر که باید فردا پاسخگوی فرصت ها و نعمت ها بود.مگر نه اینکه او ما را می بیند

 الم یعلم بان الله یری، وروز تبلی السرایر به نزدیکی همین فرداست.

و تا چشم باز کنیم ناگهان زود دیر می شود. مگر نه اینکه هر چه داریم از شهدا داریم که عند ربهم یرزقون شاهد و ناظر اعمال ما هستند و فردا در روز دادرسی الهی، در پیشگاه خدا و پیش چشم همین شهدا باید پاسخگوی امانات آنها، و جوابگوی غفلت ها و ندانم کاریهایمان باشیم.

من آنچه شرط بلاغ بود بدون رودربایستی گفتم و امیدوارم تیزی و تندی زبان قلم ابوذر وارم، خاطر عاطر کسی را نیازرده و دلی را رنگین وچرکین نکرده باشد. که تمام حرفهایم از سر درد بود و نه سر درد!

بقول شاعر پرآوازه گیلان:

امروز شاید باید ازخون گلو خورد

نان شرف از سفره های آرزو خور

بوی ریا پر کرده ذهن دست ها را

ای کاش می شد لقمه ای بی رنگ و بو خورد…

شاید تمام حرفم این باشد جماعت !

حق شما را کاخ های روبرو خورد.

در پایان ، درخانه اگر کس است یک حرف بس است

و العاقل یکفی بالاشاره و اللهم الجعل عواقب امورنا خیرا

 

اخبار مرتبط

نظرات

  • پادنگ/فاطمه عاطفی فرد

    حرف حساب جواب ندارد .اما آنان که دردوره نمایندگی باند تشکیل دادند و[… ] را وادارات دیگر پایگاه خویشان کردند شورای نگهبان که خود حافظ منافع مردم وقانون حرمت نظام است نباید صلاحیت این گونه قانون گذاران قانون شکن را تأیید کند.چه بسا از نفوذ خود هرگونه برملاشدن پرونده را حتی در میان زنجیره یاران خود در نطفه خفه کردند.ولی مردم هنوز درخاطر خود دارند.

  • آقای پور حسن خسته نباشید مثل همیشه خوب مینویسید و خوشحالم که افتخار همکاری با شما را داریم رحمانپور صدای لاهیج

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی