گیلانیان
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ Monday, 28 September , 2020
اکتبر 29, 2015 کد خبر : 42377 خبر ها

حمایت از شهردار نباید به قیمت اهانت به شعور مردم باشد ؟!

حمایت از شهردار نباید به قیمت اهانت به شعور مردم باشد ؟!

اختصاصی گیلانیان : شهردار رشت اولین مدیری است که با درک صحیح از قدرت تاثیر گذاری رسانه توانسته بطرق مختلف حمایت تعداد قابل توجهی از رسانه ها را به خود و پروژه هایش جلب نماید .

وی در تلاش است با استفاده از ابزار رسانه  ضمن جهت بخشیدن به افکار عمومی مخالفت های برخی از شهروندان و اعضای شورای اسلامی شهر را تعدیل نماید و در این راستا نیز تا حدود زیادی موفق هم هم شد .

با کمال تاسف برخی از رسانه های حامی برای اثبات وفاداری به شهردار گاهی دچار افراط و تفریط می شوند و منتقدان شهردار را که مخاطبان این رسانه ها هم محسوب می شوند مورد اهانت قرار می دهند که در صورت تلاش شهردار می تواند به ضد تبلیغ تبدیل شود و هزینه های سنگینش را بی اثر نماید .

نمونه بارز این مهم مطلب یکی از رسانه های حامی شهردار رشت است که طی مقاله ای با عنوان “طرحی بزرگ برای شهری که می‌خواهد «بزرگ» شود ” به شعور منتقدان شهردار اهانت کرد .

شاید نویسنده محترم فراموش کرده باشد که (بزرگ شدن) شدن نیاز به الزاماتی دارد  تا فراهم نشود بزرگی هم حاصل نخواهد شد ، بهمین دلیل قدما گفته اند:  ” … مگر اسباب بزرگی همه آماده شود” که با کمال تاسف رشت فاقد این الزامات و مقدمات هست !

متاسفانه نویسنده مقاله مذکور به بهانه انتقاد از خودی منتقدان پروژه های شهردار رشت را به مردمانی جاهل و ساده لوح عصر قاجار تشبیه کرد که وقتی اولین قطار تهران – شاه عبدالعظیم را دیدند بسبب هیبت بیگانه و عجیب و غریبش از آن (هیولای آهنین) یا (آهن آتشخوار) تصور می کردند و خواستند با چوب و چماق دفع شرّ نمایند !

این تعبیر در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از دنیا به عنوان (دهکده جهانی) تعبیر می شود و انفجار اطلاعات مرزها را در نوردیده و در تمام خانه های روستا های دوردست و صعب العبور راه پیدا کرده و کم و بیش مردم زمان با بسیاری از پدیده های نوظهور دنیا هنوز ارائه نشده آشنائی دارند .

بنابراین همسان پنداشتن مردم این زمان با آن سابقه درخشان جهانی با مردم عصر قاجار نه تنها قیاس مع الفارق بلکه اهانت محض و آشکار است !

چه خوب بود نویسنده محترم قبل از این تشبیه موهن با استفاده از یکی از ابزار های دهکده جهانیسیری در سابقه و تاریخچه ماشین دودی می کردند تا برای اثبات وفاداری به شهردار بگونه قابل تحمل تری منتقدان پروژه های شهردار را مورد اهانت قرار می دادند !

در سابقه (ماشین دودی) آمده است : “در آغاز کسی جرأت نمی‌کرد بر آن – قطار – سوار شود و چیزی نمانده بود که مسیوی فرانسوی ورشکست شود تا اینکه طلسم را خود ناصرالدین شاه شکست و برای زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) لباس رسمی پُرنشان به بر و تاج کیانی‌اش را به تن کرد و بر کالسکه زرین جلوس کرد تا خود را هر چه سریع‌تر به گار (ایستگاه) ترن دارالخلافه رساند و بر واگن شماره ۲ جلوس فرمود.

عده‌ای از ملتزمان کفن پوشیده بودند و سرداران و سپهسالاران مسلحی که او را همراهی می‌کردند، زیر لب ذکر می‌گفتند و اشهد می‌خواندند.

وقتی ماشین دودی به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) رسید و خون از دماغ کسی نیامد، سیلی از مردم آهن آتشخوار را در میان گرفت .

نقل است ناصرالدین شاه  پس از این سفر رو به اطرافیانش می‌کند و می‌گوید: «سوار شدن بر ماشین دودی اوقات ما را خوش کرد.» رعایای قاجاری هم جمله شاه را دست گرفتند و (هیولای آهنی) را از آن پس «ماشین دودی» صدا کردند. ” 

نباید فراموش کرد انتظار مخاطبان از رسانه استقلال رای و نظر است نه مداحی به سبک ندیم سلطان محمود که گفت : “من ندیم توام ، نه ندیم بادمجان ؛ مرا چیزی می باید گفت که ترا خوش آید ، نه بادنجان را” !؟

درست است که بقای رسانه تا حدود زیادی به کسب درآمد از طریق تولید آگهی و رپرتاژ و مقالات سفارشی و غیره می باشد ولی این تلاش نباید به قیمت خدشه دار کردن حرمت و ارزش قلم تمام شود !!

اخبار مرتبط

نظرات

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران

رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس تبیین کردند؛

ابعاد فرماندهی بی‌نظیر امام خمینی و دفاع عقلانی، مردمی و سرمایه‌ساز ملت ایران