گیلانیان
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023
سپتامبر 27, 2013 کد خبر : 21618 خبر ها

نماینده ولی فقیه در گیلان :

حوزه امیرالمومنین(ع) رشت تداوم دهنده نقش گیلان در تاریخ اسلام است

حوزه امیرالمومنین(ع) رشت تداوم دهنده نقش گیلان در تاریخ اسلام است

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به نقش و تاثیر گیلان در جهان اسلام گفت: نقش تاثیر گذار گیلان در جهان و تاریخ اسلام با بهره بردرای از حوزه علیمه امیرالمومنین(ع) رشت تداوم می یابد.

نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت عصر امروز در آئین افتتاح فاز نخست حوزه علمیه امیر المومنین(ع) رشت، این حوزه را از بزرگترین آرمان های دوران زندگی خود دانست و گفت: نقشی که استان گیلان در تاریخ ایران و جهان دارد کمتر استانی دارد.

وی با بیان اینکه ۶۰۰ سال قبل از اسلام، گیلان شخصیتی از حواریون حضرت عیسی(ع) داشت، اظهار کرد: این شخصیت یکی از نویسندگان اناجیل اربعه، یوحنای دیلمی است.

امام جمعه رشت با اشاره به نقش و تاثیر گیلان در جهان اسلام گفت: گیلان شخصیت های فراوانی در حوزه علمی، ادبی، ریاضی، فقهی و فلسفی، کلامی و جهادی در دنیای اسلام دارد.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در تبیین عظمت شخصیت های علمی و اسلامی گیلان فرمودند”اگر طی ۲۰۰ سال و هر سال یک کنگره برای یکی از بزرگان گیلان برگزار شود، باز حق گیلان ادا نمی شود”.

نماینده ولی فقیه در گیلان در ادامه به برخی از این شخصیت ها اشاره کرد و گفت: اولین مرجع علی الاطلاق دنیای شیعه در قرن چهارم و پنجم سلار دیلمی است که هم اکنون در خسرو شاه ۲۰ کیلومتری تبریز دفن است.

وی اضافه کرد: سلار دیلمی شاگرد شیخ مفید و سید مرتضی بوده و از قدمای فقهای گیلان است.

آیت الله قربانی با اشاره به شخصیت آیت الله میرزا حبیب الله املشی از عالمان و فقیهان برجسته گیلان، اظهار کرد: ۴۰۰ مجتهد نزد ایشان تعلیم دیده اند.

وی شیخ عبدالله لنگرودی دیوشلی را از دیگر بزرگان و افتخارات گیلان معرفی کرد و گفت: ایشان از شخصیت های برجسته ای است که در صدر مشروطیت قیام کرد و با مرگی مشکوک به شهادت داشت.

امام جمعه رشت همچنین تاکید کرد: تاثیر گذاری گیلان از نظر علم، فرهنگ و ادب، مرجعیت و فقاهت و عرفان بی نظیر است.

وی با اشاره به فروپاشی شوروی سابق و استقلال کشورهای آسیای میانه، گفت: نیاز بود مدرسه ای برای تربیت طلاب خارجی و حوزه قفقاز در گیلان تاسیس شود.

آیت الله قربانی یادآور شد: مردم آسیای میانه یا در حال بی وزنی هستند و یا تکفیری ها و وهابیت به مناطق آنان هجوم برده و آسیانه میانه را آلوده می کنند.

وی تاکید کرد: نقش تاثیر گذار گیلان در جهان وتاریخ اسلام با بهره بردرای از حوزه علیمه امیر المومنین(ع) رشت تداوم پیدا خواهد کرد.

افتتاح حوزه علمیه امیرالمؤمنین (ع) رشت تحقق یکی از بزرگترین آرمان‌های بزرگ من بود که بتواند علمایی مانند آیت‌الله بهجت فومنی و کوشیار دیلمی است.

نماینده ولی فقیه در گیلان افزود: فاز نخست حوزه علمیه امیرالمؤمنین (ع) رشت با حضور آیت‌الله جعفر سبحانی، محمدی گلپایگانی، آیت‌الله رسولی محلاتی، حجت‌الاسلام احمد مروی و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به بهره‌برداری رسید.

فاز نخست این حوزه ۳۰۰ طلبه شامل ۱۵۰ طلبه داخلی و ۱۵۰ طلبه خارجی را پذیرش می‌کند.Mojarrad

مدیر اجرایی دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان نیز طی گزارشی گفت: در سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه، با افتتاح فاز اول این حوزه ۳۰۰ طلبه مشغول به تحصیل می شوند که ۱۵۰ نفر از این طلاب غیر ایرانی از ۲۰ کشور از جمله چین ، روسیه ، آسیای میانه و منطقه قفقاز هستند که از طریق آزمون سراسری طلاب جذب و گزینش می شوند.

مهدی مجرد افزود: ظرفیت این حوزه علمیه در مجموع ۳۹۶ حجره و بیش از دو هزار طلبه است و کتابخانه ای با زیربنایی یک هزار و یکصد مترمربع در این حوزه علمیه با گنجایش ۳۶ هزار جلد کتاب طراحی شده است.

وی ادامه داد:حوزه علمیه بین المللی امیرالمومنین(ع) رشت در زمینی به مساحت ۴۰ هکتار ساخته شده که زیربنای ساختمان ۷۱ هزار متر مربع است و هم اکنون ۲۵ هزار متر فضای آن آماده بهره برداری برای سال تحصیلی جدید است.

وی این فضا را شامل کلاس های درس ، اتاق های استادان، نمازخانه، قرائت خانه، کتابخانه ، سلف سرویس ، سالن کنفرانس اجتماعی ، سالن های درس خارج و دارالشفاء عنوان کرد.

مجرد امکانات ورزشی و رفاهی و تجاری برای تامین نیازمندهای طلاب ، جایگاه عرضه سوخت، واحدهای مسکونی برای استادان و ساخت یکصد واحد آپارتمانی برای طلاب متاهل را از دیگر امکانات این حوزه بزرگ ذکر کرد.

به گزارش ایرنا، فاز نخست حوزه بزرگ علمیه بین المللی امیرالمومنین (ع) رشت عصر پنجشنبه با حضور آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید، حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری و شماری دیگر از روحانیون و ائمه جمعه و جماعات افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

0

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی