دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, 16 July , 2018
شهریور ۹, ۱۳۹۶ کد خبر : 61955 خبر ها

حوزه علمیه تراز انقلاب اسلامی

حوزه علمیه تراز انقلاب اسلامی

گیلانیان : فعالیت های آموزشی حوزه های علمیه کشور، بار دیگر با شروع سال تحصیلی جدید، آغاز گردید. حوزات علمیه، به عنوان مراکزی که وظیفه تربیت اساتید، پژوهشگران، نویسندگان، مبلغین، سخنوران و روحانیون را در سطوح مختلف علمی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه، به عهده دارند، با مسئولیت های گوناگونی مواجه می باشند.

پیام های جدید

یکی از آن مسئولیت ها، رساندن پیام های جدید، قابل فهم و راهگشای برآمده از مبانی و مفاهیم دین مقدس اسلام، به گوش جهانیان؛ به خصوص نسل جوان ملت های دنیا است.

زیرا اسلام، دینی است که دیدگاه هایی نو و جذاب در تمامی زمینه ها از قبیل انسان، جامعه، سیاست، اقتصاد و… دارد که اگر با هنرمندی به دنیای امروز، عرضه شود، خواهان فراوانی خواهد داشت.

طلاب جوان

بدیهی است که محصولات تولیدی حوزه ها که همان طلاب و روحانیان جوان هستند، با پیشرفت های فکری، توانایی های عملی و اجرایی و ابتکارات تبلیغی خویش، همیشه شگفتی آفرین بوده و موجبات ترس و خشم مستکبرین بین المللی را فراهم ساخته و ملت های مظلوم را به مشاهده و لمس آزادی حقیقی از سلطه شیاطین و قرار گرفتن در پناهگاه امن پروردگار متعال، امیدوار می نمایند.

همت عالی

روحانیت، با الگوبرداری از سنت های حسنه پیامبران الهی، پیوسته با همت عالی و استقامت و هدفداری، به دنبال بنیان گذاری زمینه ای برای ایجاد حاکمیت جهان بینی الهی و پدید آوردن زندگی پاک، بوده و هست و ادامه همین شیوه زیبا، رسالت اصلی این شجره طیبه است.

مخالفان زندگی پاک

تشویق مردم به سوی فراهم سازی زندگی پاکیزه، همیشه مخالفانی داشته و دارد، و به همین مناسبت، نیروهای شیطانی در طول تاریخ، در برابر انبیاء، دانشمندان دینی و مردان و زنان جوینده حق و طالب عدالت، صف آرایی کرده و به مبارزه پرداخته اند.

تلاش فراوان

در نتیجه، اگر روحانیت به دنبال تحقق اهداف عالی و انسانی رسولان حضرت حق است که واقعا هم هست، باید با تلاش و زحمت فراوان و طی یک زمان طولانی، خودش را برای انجام فعالیت های ماندگار که دارای بهترین نتیجه باشند، مهیا سازد.

حرف های تازه

از دیدگاه مقام معظم رهبری، یک خلاء فکری، که ناشی از سرخوردگی حاصل از بی نتیجه بودن اندیشه های مارکسیستی و لیبرالستی است، در جوامع مختلف، زمینه را برای ارایه حرف های تازه با رنگ و بوی اسلامی، فراهم نموده است. مخصوصا اگر بتوان این حرف ها را با شیوه های امروزی، به طور شیوا و روشن، مطرح نمود.

فضای مجازی

یکی از محیط های مناسب برای فعالیت روحانیت و طلاب جوان و صاحب سبک و اندیشه، فضای مجازی است که در روزگار ما، به رسانه ای ارتباطی و فراگیر در سطح جهان، تبدیل شده و انباشته از پرسش ها و شبهه هایی است که بر اثر فعالیت های پرحجم دشمنان، در اذهان مردم ایجاد گردیده است.

پاسخ های منطقی

البته از سوی دیگر، فایده این هجمه ها، در کنار آسیب هایی که دارند، فعال شدن ذهن های جوانان مؤمن روحانی، جهت یافتن بهترین و منطقی ترین پاسخ ها و نیز درنوردیدن مرزهای دانش است که روحانیت شیعه، ثابت کرده توانایی و شایستگی چنین کاری را دارد.

شرط تحقق اهداف

شرط تحقق اهداف فوق، همچنان که رهبر انقلاب در دیدار با اساتید و طلاب حوزه علمیه تهران(دوشنبه ۶/۶/۱۳۹۶) مطرح کرده اند، جدی بودن در امر درس و بحث علمی و بالا بردن سطح سواد است ، همانطور که علمای اسلام در طول تاریخ چنین بوده اند که یکی از آخرین نمونه های آن در قرن معاصر، حضرت امام خمینی(ره) است.

حوزه های در تراز انقلاب اسلامی

حوزه های علمیه، زمانی می توانند در تراز انقلاب اسلامی، قرار داشته باشند که چند ویژگی مهم را در کنار هم، گرد آورند که برخی از آن ها عبارتند:

ـ توانایی علمی و تحصیلی که نتیجه کوشش خستگی ناپذیر در امر کسب دانش و مهارت جانبی است.

ـ قدرت پاسخگویی استدلالی.

ـ مجهز شدن به بصیرت و فهم دقیق از رویدادهای جاری.

ـ عبرت آموزی از حوادث تاریخی.

ـ انس با عبادت، قرآن، دعا و حالات معنوی.

ـ رعایت تقوا و تقویت روحیه خودمراقبتی در گفتار و عمل.

ـ عدم تکرار خطاهای محاسباتی برخی خواص گرفتار دنیاطلبی که از مسیر حق منحرف شده اند.

ـ استقامت و پایداری در مشکلات گوناگون و خسته نشدن از سعی و مبارزه.

ـ شناخت فتنه های آشکار و پنهان.

ـ کسب توانایی فکری جداسازی حق از باطل.

ـ ارایه اندیشه های کاربردی و قابل اجرا در سطح جامعه.

ـ حرکت بر اساس برنامه و اهداف تعیین شده، طبق زمان بندی مشخص.

ـ گام نهادن در جهت بنیان تعریفی تازه از «مدیریت جدید و تاثیرگذار» که قادر بر حل مشکلات جامعه باشد، با منشاء مفاهیم عالی عرضه شده در دین اسلام، نه مفاهیم وارداتی که صرفا برای کشورهای خاستگاه آن ها، طراحی شده و تناسبی با کشورهای اسلامی ندارند.

ـ سعی در جهت تمدن سازی بر اساس حرکت انقلابی ناشی از نظام اسلامی تا رسیدن به هدف نهایی و ایجاد حکومت و جامعه اسلامی حقیقی که بتواند مدیریت صحیح و مشکل گشایی از خود به نمایش بگذارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش