گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
جولای 26, 2011 کد خبر : 1863 دسته‌بندی نشده

حجت الاسلام اسحاقی رییس شورای مرکزی خانه مطبوعات گیلان

خانه مطبوعات باید حافظ منافع همه اهالی مطبوعات باشد

خانه مطبوعات باید حافظ منافع همه اهالی مطبوعات باشد

نیاز اقتصادی ، موجب می شود که نشریات صاحب اندیشه ، به دلیل عدم توانایی حضور دایم و مناسب در کیوسک های مطبوعاتی ، نتوانند خود را به جامعه عرضه نمایند .نیاز اقتصادی ، سبب می گردد که برخی از نشریات قادر نباشند به سوی رنگی کردن صفحات خود گام بردارند و از رقابت با نشریات زرد و دارای امکانات ، باز بمانند .نیاز اقتصادی ، باعث می شود که بعضی از نشریات ، نتوانند حقوق خبرنگار ، بازاریاب ، توزیع کنندگان و… را تامین کنند و ناگزیر باید به کار خویش در فضای ناشناختگی و فعالیت آهسته ، ادامه دهند .

نتیجه ی نیازهای فوق این می شود که نشریاتی که مسئولین آن ها ، از گذشته تا حال ، با مدیران دستگاه ها و سازمان های دولتی و خصوصی ، اصناف و… آشنایی دیرین و رفاقت صمیمی و و وابستگی باندی ، گروهی و… داشته و بعد از گذشت چند سال در کارشان حرفه ای و تکنیکی شده اند ، از آب گل آلود شده اقتصاد نامطمئن و ضعیف حوزه مطبوعات ، نهایت بهره را ببرند و بار خود را ببندند .

این گروه از مطبوعات یاد شده :

ــ  برای حفظ خود ، دست به هر کاری می زنند .

ــ  با وزیدن هر باد سیاسی ، به سرعت تغییر جهت می دهند و به سوی طرف غالب می روند ، هر چند که با دیدگاه های آنان ، مخالف باشد !

ــ در مقابل طوفان های اجتماعی ، به سرعت جا خالی داده و در حاشیه امن قرار می گیرند .

ــ در پیشخوان دکه های مطبوعاتی جا خوش کرده و به خودنمایی می پردازند .

نیازهای اقتصادی ، سبب می شوند که نشریات معتدل و مستقل ، نتوانند کوچکترین احتیاجات کارکنان خویش را تامین نمایند و ناگزیر به اجاره دادن یا فروش امتیاز خود می شوند . آنان اگر هم در بازار نشریات باقی بمانند باید با بدهی های فراوان روبرو شده و همیشه نگران آینده ی کاری خود باشند .

در این میان « نقش خانه مطبوعات » پررنگتر از همیشه خود را به رخ می کشد .

خانه مطبوعات ، باید برای چنین احوالی ، برنامه ی مدون و قابل اجرا داشته و در اندیشه ی ایجاد چاپخانه مدرن و متعلقات آن و نیز سیستم نیرومند توزیع شهری و استانی باشد .

خانه مطبوعات قادر است با حمایت از نشریات یاد شده ، به ایجاد یک موقعیت شاداب و باز فرهنگی در کلیه شهرستان ها کمک کرده و از پدید آمدن فضای مسموم در امر نوشتن و نشر ، پیشگیری نماید .

خانه مطبوعات گیلان ، بدون توجه به تنگ نظری ها و حسادت های احتمالی برخی صاحبان نشریات ، می تواند بسیار فراتر از جناح بازی های معمول و مرسوم در هر منطقه ، وارد میدان شده و به عنوان مهمترین پناهگاه مردمی و صنفی اهل قلم ، خود را برای حفاظت از منافع همه اهالی مطبوعات ، آماده کند .

واضح است که سخن گفتن از موارد فوق آسان و عمل کردن به آن ها ، دشوار می باشد . ولی دوراندیشی ، همت عالی و انسجام فکری و عملی اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات ، حل کننده بسیاری از مشکلات فعالان این صنف شریف ، خواهد بود .

www.eshaghi.ir

اخبار مرتبط

نظرات

  • پادنگ/فاطمه عاطفی فرد

    مطالب شما را خواندم !چرا باید محاسبه یارانه نشریات برپایه ارقام نجومی کذب باشد؟چراانواع حمایت های مالی وسفرهای مطبوعاتی ووام ها وبن های کتاب!بودجه درصدی که ادارات وسازمانها وظیفه دارند بالاخص انگشت شمار نشریاتی که مستقل هستند وفراجناحی بوده اند وخواهندبود حتی درروز خبرنگار هم وحشت دارند و همکاران نشریه را ازجمله پادنگ دعوت نمی کنند!که مبادا تخلف فرهنگی ،سیاسی ،دینی،اجتماعی وآموزشی مورد سؤال قرار گیرد. دوست دارند نشریاتی را حمایت کنندکه مرتب عکس وسخنان تکراری شان را رنگی چاپ کنند!واینها تخلف نیست؟وامهای ۴درصدی را چه کسانی گرفتند ؟دلالی کاغذ را چه کسانی راه اندازی کردند؟کیوسکهای مطبوعاتی به تحریک چه جریانی مجله پادنگ را درمعرض فروش قرار نمی دهند؟نشریاتی که با حیله خودشان را ورشکست اعلام می کنند کم پول گرفته اند ؟اینها امتیاز را از راهضابطه نگرفته بودند وحالا هم نمی گیرند!اینها برای تجارت وخریدوفروش می گیرند!اینها سواد مطبوعاتی وتوانایی قلم ندارند !وقتی نمایندگان بیسواد وناتوان از موقعیت خود مجوز نشریه می گیرند وآنوقت ادارات وشرکت ها برای خوش رقصی صفحات آن بدبخت را به کانون تبلیغاتی تبدیل می کند وخبرهای ازسایت درآمده را با چهره های رئس مجلس ورهبری وآقایان دیگر پر می کند که پشت دیوار اصولگرایی تخلفاتش را عوام فریبانه پنهان کند آیا خانه مطبوعات قادر هست حق مظلومی را از حلقوم امثال چنین ظالمانی بگیرد؟

  • با سلام و عرض تشکر از مطالعه و اظهارنظر جناب عالی . شما می توانید مطالب خود را در قالب مقالات مستند و کوتاه ، در نشریه خود یا نشریات دیگر ، منتشر کرده و با این شیوه نسبت به اطلاع رسانی و آگاه سازی مدیران ارشد استان و مطبوعات اقدام نمایید . بدین خاطر شاید بهتر باشد که از بیان نکات کلی و مبهم خودداری فرمایید .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی