گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
آگوست 10, 2014 کد خبر : 28904 خبر ها

خبرنگاران با آگاهی بخشی به جامه می تواند در کاهش جرایم موثر باشند

خبرنگاران با آگاهی بخشی به جامه می تواند در کاهش جرایم موثر باشند

اختصاصی گیلانیان : رییس کل دادگستری گیلان بمناسبت روز خبرنگار در یک نشست خبری ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: خبرنگاران با آسیب شناسی مشکلات و معضلات و ارائه راهکار، جامعه را در کاهش آسیب های اجتماعی یاری رسانند.

احمد سیاوش پور گفت : از آن جائی که هر جرمی ممکن است ریشه در مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی ، سلوک و ارتباطات جمعی و اداری و شغلی و ترافیکی و حتی سیاسی داشته باشد بخشی از این جرایم می تواند از طریق رسانه ها بازخوانی به معنی آسیب شناسی شود تا جامعه که به دنبال توسعه هست یک مسیر متعالی را بپیماید.

وی افزود نقش خبرنگاران به عنوان چشم ناظر در جامعه برای آگاه سازی مردم است که با کارشناسان و دانایان و نخبگان بخش های مختلف جامعه مصاحبه می کند می تواند راهکارهایی ارائه دهد و به اینطریق در کاهش جرم تعیین کننده و با اهمیت است.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش محتوای کیفی رسانه های استان و به تصویر کشاندن زندگی افراد موفق از جمله راهکارها و الگوهایی دانست که می تواند در زندگی دیگران موثر باشد.

رییس کل دادگستری گیلان با اشاره به کارکردهای رسانه ای و دستگاه های فرهنگی در استان تاکید کرد: باید انرژی و استعدادهای مردم را در جهت بهتر کارکردن و نشاط اجتماعی در مسیر آموزه های دینی، اخلاقی، فرهنگی مان سوق دهیم.

سیاوش پور در ادامه با قدردانی از تلاش خبرنگاران استان اظهار کرد: صداقت ، راستگویی و امانتداری از مهمترین خصایصی است که در همه ادوار و ادیان و فرهنگ ها و حتی در کتیبه های هخامنشی بر آن تاکید شده و خبرنگاران نیز باید از آن برخوردار باشند که این مهم در رسانه های استان مشهود است.

رییس کل دادگستری گیلان در ادامه این نشست گفت: در چهار ماه نخست سالجاری ۱۴۲ هزار و ۸۱۸ فقره پرونده وارده اعم از دادسراها، دادگاه ها، دادگاه عمومی، تجدید نظر و اجرای احکام داریم که بخشی از آن چرخشی است .

وی تاکید کرد تعداد پرونده های وارد شده به دستگاه های قضایی استان در طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ / ۱۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود :: همچنین در چهارماه نخست امسال ۱۴۷ هزار و ۱۴۹ فقره پرونده در دستگاه قضایی استان مختومه شد که در واقع چهارهزار و ۳۳۱ پرونده از کل تعداد پرونده ها کسر شده است.

وی با بیان این که تعداد کل پرونده ها موجود در سال گذشته ۹۴ هزار پرونده بوده، اکنون این تعداد به ۸۰ هزار فقره رسیده که این آمار نشان دهنده کاهش ۱۴ هزاری موجودی پرونده های استان است.

سیاوش پور در ادامه این نشست از راه اندازی نخستین مجتمع تصادفات در استان خبر داد و گفت: این مجتمع به منظور رسیدگی به کل پرونده یک تصادف در یک مکان راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به ترافیک بالا و به دنبال آن تصادفات زیادی که در استان اتفاق می افتد، نخستین مجتمع تصادفات در شهرستان رشت راه اندازی شد.

سیاوش پور اظهار کرد: در این مجموعه تمامی دست اندرکاران رسیدگی به یک پرونده تصادف اعم از: افسر کارشناس ، افسر پلیس راه ، کارشناس رسمی ، کارشناس شرکت های بیمه ، پزشکی قانونی ، شورای حل اختلاف، ثبت اسناد برای ضبط املاک ، دادسرا و دادگاه را در یک جا جمع کردیم تا نیازی نباشد یک پرونده تصادف به جاهای مختلف ارجاع داده شود و همه کارهایش از صفر تا صد در یک جا مورد بررسی قرار می گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی