گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ Sunday, 19 August , 2018
اسفند ۲۲, ۱۳۹۶ کد خبر : 65991 خبر ها

خرید توافقی برنج در آغاز فصل کشاورزی ؟!

خرید توافقی برنج در آغاز فصل کشاورزی ؟!

گیلانیان : به گزارش ایرنا “سرپرست شرکت بازرگانی دولتی ایران شعبه گیلان از آغاز دوباره طرح خرید توافقی برنج شالیکاران استان از امروز (سه شنبه ) به مدت ۱۰ روز خبر داد”.

این خبر در شرایطی اعلام می شود که بیش از هفتاد درصد برنجکاران محصول خود را در همان ماههای اول برداشت ، یعنی شهریور و مهر به فروش رسانده اند و در این وقت سال برنجی در اختیار شان نیست بلکه زمان قرض و قول کردنشان است !

متولیان کشاورزی به خوبی می دانند خرید توافقی محصول کشاورزی یک اقدام حمایتی است و علی القاعده باید در زمان عرضه محصول به بازار به مرحله اجرا گذاشته شود زیرا عرضه بیش از حد باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و در نتیجه کاهش شدید قیمت می شود و دولت برای اینکه کشاورزان متضرر نشوند دست به چنین اقدامی می زند .

اما وقتی خرید توافقی برنج پس از شش ، هفت ماه از برداشت برنج که اکثر قریب به اتفاق برنجکاران که رقمی بالغ بر ۷۰ درصد را تشکیل می دهد محصول خود را بفروش می رسانند دردی را دوا نمی کند بلکه دهن کجی به این قشر زحمتکش است زیرا اعلام خرید توافقی در این زمان تنها به نفع دلالان و تاجران برنج است و لاغیر .

به تجربه ثابت شد بهنگام خرید توافقی برنج در سال های گذشته عده ای دلال و متمول با حرید برنج های فاقد کیفیت حتی خارجی و افزودن آن به برنج های گیلان آن را به قیمت بسیار مناسب به دولت می فروشند و سود کلانی از این راه کسب می کنند .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*