گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
نوامبر 2, 2014 کد خبر : 30945 خبر ها

نماینده لاهیجان در مجلس:

خسارات باغات چای شمال باید از اعتبارات حوادث غیرمترقبه تأمین شود

خسارات باغات چای شمال باید از اعتبارات حوادث غیرمترقبه تأمین شود

گیلانیان : نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی گفت: باید از محل اعتبارات حوادث غیرمترقبه، بودجه آسیب های ناشی از خشکسالی باغ های چای شمال کشور تامین و پرداخت شود.

ایرج ندیمی اظهار داشت: خشکسالی در تابستان امسال بویژه مردادماه علاوه بر اینکه میزان برداشت چای باغات را کم کرد، بوته های چای را دچار مشکلاتی برای آینده کرد و اصل برداشت چای را نیز مورد مخاطره قرار داده است.

وی ادامه داد: برای اینکه در سال آینده، چای بهتر و با کیفی تری داشته باشیم و باغات به حال خود رها نشوند و از طرفی هم استفاده حداکثری از اراضی باغات چای و آب و خاک به عمل آید، ۶۰۰ میلیارد ریال برای بهزراعی این اراضی اختصاص داده شده که پرداخت آن از پاییز به بعد آغاز می شود.

نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: این اعتبارات باید برای کف بر، ته بر و سربر کردن بوته ها و شخم زدن باغات چای بصورت وام به متقاضیان پرداخت شود تا آنان بتوانند نسبت به بهزراعی باغات چای خود اقدام کنند.

وی بهره این وام را بسیار کم و بازپرداخت آن را برای کشاورزان مقرون به صرفه دانست و گفت: برای اولین بار در سال زراعی گذشته، ردیف بودجه مستقل برای چای کشور به تصویب رسید که بر اساس این مصوبه برای خرید تضمینی برگ سبز چای مبلغ یک هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که این مبلغ نسبت به قبل، صددرصد افزایش داشت.

ندیمی یادآور شد: بر این اساس چایکاران می توانستند حداقل تا یک هزار میلیارد ریال از سهم دولت، فروش تضمینی برگ سبز چای داشته باشند که با سهم کارخانه های چایسازی این مبلغ چند برابر افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: این کار کشش و کف خرید چایکاران را بالا برد به گونه ای که اکثر کشاورزان چایکار از این رقم استقبال کردند.

نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در خانه ملت ادامه داد: این مصوبه همچنین موجب شد که چای یک متولی واحد از نظر اعتباری داشته باشد درحالیکه در گذشته اینگونه نبود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: از مدیریت جدید سازمان چای کشور توقع داریم بیش از آنکه دچار سیاست زدگی شود؛ به مسایل بهزراعی ، به نژادی، آبیاری و مسایل نظیر بیمه محصول، بیمه کشاورزی، قیمت خرید تضمینی و پرداخت به موقع وجه خرید و اصلاح باغات و کارخانه ها بخصوص واحدهایی که فرآوری آنها قدیمی هستند، بپردازد.

استان های گیلان و مازندران حدود ۳۲ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰درصد این باغات در گیلان و مابقی در غرب مازندران قرار دارند.

امسال بابت خرید برگ سبز چای حدود ۹۰۰ میلیارد ریال به کشاورزان چایکار پرداخت شد.

در سال زراعی گذشته، ۶۵ هزار و ۵۰ تن برگ سبز چای به صورت تضمینی خریداری شد که ۳۱ هزار و ۱۴۲ تن درجه یک و ۳۳ هزار و ۹۰۸ تن برگ سبز درجه دو بوده است.

بر اساس اعلام شورای عالی اقتصاد، قیمت برگ سبز چای درجه یک برای فصل زراعی گذشته ۱۸ هزار ریال و قیمت برگ سبز درجه دو، ۱۰ هزار ریال تعیین شده بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی