شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ Saturday, 23 June , 2018
بهمن ۲۶, ۱۳۹۶ کد خبر : 65517 خبر ها

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس :

خودکفایی برنج با تسطیح اراضی و ارائه بذر اصلاح‌شده ممکن است

خودکفایی برنج با تسطیح اراضی و ارائه بذر اصلاح‌شده ممکن است

گیلانیان : عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: خودکفایی برنج با تسطیح اراضی زمین‌های زیر کشت، ارائه بذر اصلاح‌شده به کشاورز و هدفمندسازی تبدیل شالی به برنج ممکن است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدصادق حسنی ظهر امروز در کمیته تخصصی برنج در سالن شهید انصاری استانداری گیلان تشکیل کارگروه تخصصی برنج را بیانگر هدفمند بودن اقدامات استاندار در گیلان نام برد و اظهار کرد: با توجه به اینکه برنج اصلی‌ترین فعالیت اقتصادی مردم گیلان به شمار می‌رود بیشترین وقت نمایندگان در این حوزه در مجلس صرف می‌شود.

وی با انتقاد از سرعت ناکافی اجرای تسطیح اراضی در رشت افزود: تسطیح اراضی در سطح شهرستان رشت هنوز به ۱۰ درصد نرسیده درحالی‌که این پروژه در صرفه‌جویی آب و افزایش بهره‌وری بسیار مؤثر است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تحقیقات انجام‌شده در حوزه محصولات کشاورزی و نتیجه نامطلوب از صرف هزینه در آن گفت: هنوز مراکز تحقیقاتی و علمی نتوانسته‌اند به کشاورزان ما اعلام کنند که کدام نوع از ارقام برنج در گیلان ازنظر کیفی و کمی مطلوب‌تر هست و هر دوره یک برنجی را به کشاورزان معرفی می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تاکنون هر نتیجه‌ای که از مراکز تحقیقاتی استخراج و منتشرشده در بازار نتیجه نداده و می‌توان گفت کاری در این حوزه انجام‌نشده است.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به افزایش تولید برنج در گیلان با تسطیح اراضی خاطرنشان کرد: با تسطیح اراضی کشاورزی می‌توان حداقل ۱۰ درصد افزایش تولید را شاهد بود و این در حالی هست که سایر نهاده‌ها همچون افزایش برداشت در راتون نیز می‌تواند به خودکفایی در آن کمک کند.

حسنی به‌ضرورت در اختیار گذاشتن بذر اصلاح‌شده به کشاورزان تاکید کرد و گفت: اگر بذر اصلاح‌شده را به کشاورز تحویل دهیم می‌توان ۷ تا ۱۰ درصد افزایش را در تولید برنج با زمین زیر کشت فعلی شاهد بود.

وی با اشاره به خرد شدن ۲۰ تا ۳۵ درصدی برنج در کارخانه‌های شالی‌کوبی افزود: می‌توان با هدفمند عمل کردن در تبدیل شالی به برنج خودکفا شد در حالی هم هیچ نیازی به تکنولوژی خاصی نداشت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش