گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
آوریل 16, 2013 کد خبر : 18248 خبر ها

خود کفائی برنج پیشکش ، شما کود کشاورزان را تأمین کنید!

خود کفائی برنج پیشکش ، شما کود کشاورزان را تأمین کنید!

اختصاصی گیلانیان : کیهان هاشم نیا ، استاندار گیلان در پایان سفر یک روزه مورخه ۲۰ فروین ۹۲ معاون اول رئیس ‏جمهور به گیلان در فرودگاه رشت به خبرنگاران گفت : ‏

‏”وزارت جهاد کشاورزی موظف شد ظرف ۲ ‏هفته آینده سند خودکفایی برنج کشور که ‏توسط مرکز تحقیقات برنج و کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج تهیه شده است ‏برای ‏تصویب در اختیار دولت قرار دهد “.‏

این اعلام در شرایطی صورت می گیرد که سال ۸۵ سال خود کفائی برنج اعلام شده بود تا جائی که محمد رضا اسکندری ، وزیر جهاد کشاورزی وقت در تاریخ ۳ آبان ۸۵ اعلام کرد : ” طرح خود ‏کفائی برنج تهیه و ساز و کار ‏های اجرائی آن نیز فراهم شده است” ‏‎.‎

حدود دو ماه بعد به تاریخ ۵ آبان ۸۵ اعلام شد : هیات دولت، وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرد یارانه سود و کارمزد مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مورد نیاز طرح خودکفایی برنج و بازسازی و نوسازی کارخانه‌های شالیکوبی را در طول برنامه چهارم توسعه تامین کند“.

مسئولان کشاورزی چنان تحت تأثیر خودکفائی گندم بودند که با شتاب در تاریخ ۲۰ دی ۸۵ اعلام کردند : “با تصمیم هیات وزیران، اعتبار لازم برای اجرای طرح خودکفایی ‏برنج تعیین شد ”  ‏

اما دیری نپایید این تب تند عرق کرد و در ۲۷ بهمن ماه ۸۵ سید نصیر سید محمدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی وقت گیلان در خبری تحت عنوان “طرح خودکفایی برنج سال ‏‏۸۶ به تصویب می رسد” اعلام کرد : “به دلیل تامین نشدن اعتبار را طرح خودکفایی برنج در سال ۸۵ به تصویب نرسید و قرار است در سال ۸۷ به خودکفایی در تولید برنج برسیم” !!

این وعده ها و خلف وعده ها ادامه یافت تا اینکه در تاریخ ۱ مهر ۸۸ اعلام شد : یک و نیم سال دیگر برنج به خود کفائی می رسد” .

ˈجهانگیر پرهمت ˈ ، معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی در تاریخ ۲۷ بهمن ۸۹ اعلام کرد : کشور تا دوسال آینده در تولید برنج خودکفا می شود .

و بالاخره اینکه در تاریخ ۲۰ شهریور ۹۰ اعلام شد : ” اجرای طرح خودکفایی در تولید برنج تا ۲ سال آینده

حال بعد از ۷ سال وعده و وعید معلوم شد اصلا طرح خودکفائی برنجی تدوین نشده تا هزینه های آن تأمین شده باشد !

این شعارها در شرایطی در بوق و کرنا می شود و هر از گاهی از سوی مقامات مختلف کهنه تازه می شود که کشاورزی گیلان با امسال دو سال است حتی در تأمین کود شیمیائی مورد نیاز ناتوان است و هنوز هستند کشاورزانی که سهمیه کود پارسال خود را تمام کمال دریافت نکرده اند و امسال نیز علیرغم پیش فروش کود به قیمت بسیار بالای دولتی و همچنین افزایش قیمت استانی در دو مرحله و گذشت حدود یک سال از فصل بهار ، هنوز که هنوز است متولیان کشاورزی استان موفق به تأمین کود مورد نیاز استان نشدند و دو ماه، سه ماه کشاورز را در نوبت قرار می دهند و اخیرا نیز از برخورد متولیان امر چنین بر می آید که دیگر نباید در انتظار کود بمانند و احتمالا باید پول های خودشان را – اگر بشود – پس بگیرند ؟؟!!

وقتی متولیان کشاورزی با ادارات و بخش های عریض و طویل و ادعای تجربه چند ده ساله قادر به تأمین اولین نیاز ضروری کشاورز به نام (کود شیمیائی) نیستند چگونه و با چه سازکاری می خواهند نسبت به خودکفائی برنج اقدام نمایند ؟

مسئولان محترم کشاورزی ! از طلا گشتن پشیمان گشته ایم – مرحمت فرموده ما را مس کنید . خودکفائی برنج تخفیف برنامه های نداشته تان ، اقلا کود شیمیائی کشاورز را تأمین نمایید ؟

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی