گیلانیان
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ Wednesday, 3 June , 2020
ژوئن 20, 2017 کد خبر : 60310 خبر ها

کیهان :

داعش سیلی خورد، تل آویو و ریاض لرزید

داعش سیلی خورد، تل آویو و ریاض لرزید

گیلانیان به گزارش فرارو :روزنامه کیهان با یک روز تاخیر در صفحه نخست خود به حمله موشکی سپاه به مواضع داعش در دیرالزور پرداخت:

کیهان در گزارش صفحه نخست خود با عنوان “داعش سیلی خورد، تل آویو و ریاض لرزید” نوشت: شامگاه روز یکشنبه تقریبا دو ساعت از سخنرانی رهبر انقلاب گذشته بود که موشک‌های ایرانی بر قلب سیاه دشمن تکفیری در شرق سوریه فرود آمد و منفجر شد، سیلی محکمی که صدای آن تل آویو و ریاض را لرزاند، رهبر انقلاب فرموده بودند: ما به آنها سیلی خواهیم زد.
هنوز اندکی تا اذان و افطار بیست و سوم ماه مبارک رمضان (۲۸خرداد ) زمان باقی مانده بود. خانواده شهدای غیور مدافع حرم و مرزبانان دلیر میهن اسلامی به دیدار رهبر انقلاب رفته بودند.
فرمانده معظم کل قوا وعده سیلی به دشمنان را داده و فرمودند: «ملّت ایران آن ملّتی است که از روز اوّل تا امروز، با همین‌جور توطئه‌ها و با همین‌جور حرفها مواجه بوده؛ آنها خواسته‌اند به ملّت ایران سیلی بزنند، [ولی] ملّت ایران به آنها سیلی زده؛ آنها خواسته‌اند نظام جمهوری اسلامی را ساقط کنند، [امّا] یکی یکی در حسرت این آرزو به گور رفتند… این را همه بدانند -هم دشمن بداند، هم دوستان با اخلاص بدانند، هم آن دوستانی که گاهی دلشان می‌لرزد بدانند- که جمهوری اسلامی مستحکم ایستاده است و بدانید آنها نمی‌توانند به ما سیلی بزنند، ما به آنها سیلی خواهیم زد.»
چند ساعت بعد!
قریب به دو ساعت از سخنان رهبر انقلاب نگذشته بود که ناگهان انتشار خبری نه تنها ایران بلکه جهان را به سرعت برق و باد در نوردید. خبر کوتاه بود اما غرورآفرین برای ملت ایران و هراس‌انگیز برای دشمنان: ایران از خاک خود مواضع داعش را در شرق سوریه مورد هدف موشک‌های دقیق میان برد قرار داد.
در سایت‌های خبری ولوله‌ای به پا شد و در محیط مجازی طوفانی به راه افتاد. همه ایرانیان با غرور خاصی پیام‌ها و ویدئوهای شلیک موشک‌های ایرانی را به قلب دشمن تکفیری برای همدیگر ارسال می‌کردند. فضا یادآور شب‌هایی بود که خبر پیروزی رزمندگان اسلام در یک عملیات و آزادسازی بخشی از خاک میهن منتشر می‌شد.
۱۱روز پیش بود که اعضای وابسته به گروهک تروریستی داعش به حرم مطهر امام (ره) و مجلس شورای اسلامی حمله کردند. در پی این اقدام ۱۷ نفر از هم وطنان ما به شهادت رسیدند. همان روز سپاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که انتقام سختی از تکفیری‌های داعشی خواهد گرفت و شب دوشنبه این وعده با لطف پروردگار جامه عمل پوشید.
پاسخی برای خون‌های پاک
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از حمله موشکی به مواضع تروریست‌ها بیانیه‌ای منتشر کرد: «در پی جنایت تروریستی ۱۷ خردادماه ۹۶ تروریست‌های تکفیری در تهران که به شهادت ۱۸ تن از مردم مظلوم و روزه‌دار و مجروحیت جمعی دیگر از هموطنان عزیز منجر گردید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: «ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون پاسخ نمی‌گذارد.»
در ادامه این بیانیه آمده بود: «بر این اساس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس الهی و به نیابت از ملّت قهرمان و دشمن‌ستیز ایران و خانواده معظم شهدا و آسیب دیدگان عملیات تروریستی در حرم مطهر حضرت امام (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، لحظاتی پیش مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست‌های تکفیری در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را با هدف تنبیه تروریست‌های جنایتکار، مورد حمله موشکی قرار داد.»
پیامی روشن برای حامیان تروریسم
روابط عمومی سپاه در مورد چند و چون این حمله گفته بود: «در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاههای موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کرمانشاه و کردستان، تروریست‌های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد. گزارش‌های دریافتی حکایت از هلاکت تعداد زیادی از تروریست‌های تکفیری و انهدام تجهیزات، سامانه‌ها و سلاح‌های آنان دارد. »
سپاه در بیانیه خود تاکید کرد: «پیام این اقدام انقلابی و مجازات‌گونه کاملا روشن است؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تروریست‌های تکفیری و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان هشدار می‌دهد، در صورت تکرار اقدامات پلید و شیطانی علیه ملت ایران، خشم انقلابی و شعله‌های آتش انتقام پاسداران انقلاب، عاملین و مسببان آن را در‌بر خواهد گرفت و جنایتکاران را به جهنم رهنمون می‌سازد. »
همچنین سپاه پاسداران در انتهای این بیانیه خطاب به ملت شریف ایران آورده بود: «به ملّت عظیم‌الشأن ایران اسلامی اطمینان داده می‌شود، پاسداران انقلاب به فضل الهی و با همراهی و مشارکت سایر نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی کشور برای صیانت از امنیت ملی و شکست فتنه‌ها و پدیده‌های ضد امنیتی، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و اقدامات متناسب را در دستور کار قرار خواهند داد.»
پیام ظریف
محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از حمله موشکی به مواضع تروریستهای داعش در دیرالزور در پیامی توییتری نوشت: «توان موشکی ایران از شهروندانش در دفاع مشروع و قانونی حمایت می‌کند و همزمان مبارزه مشترک جهانی با داعش و تروریزم افراط‌گرا را به پیش می‌راند.»
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه تروریست‌های تکفیری در دیرالزور سوریه، آن را پاسخ قاطع و به موقع به تحرکات تروریستی اخیر آنها در تهران دانست و اظهار داشت که این اقدام با اطلاع قبلی دولت سوریه بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین ضمن هشدار به گروههای تروریستی-تکفیری و حامیان آنها، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در برابر هرگونه اقدام بی‌ثبات‌کننده‌ای که امنیت ملی و امنیت شهروندان کشور را به مخاطره بیاندازد، مماشات نخواهد کرد و واکنش به اینگونه اقدامات از سوی ایران قاطع، به موقع و همراه با هوشمندی خواهد بود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اقدام شب گذشته در حمله موشکی به عناصر تروریستی و پایگاه‌های آنها نیز در راستای تامین امنیت شهروندان کشور و با اتکا به توان و زیرساخت‌های دفاعی ملی و نیروهای نظامی با ایمان کشور صورت گرفته است.
 
هلاکت یکی از فرماندهان ارشد داعش
آخرین اطلاعات رسیده حاکی از آن است که تمام موشک‌های شلیک‌شده توسط سپاه به صورت دقیق به مواضع تروریست‌ها در دیرالزور اصابت کرده و عملیات انتقام از تروریست‌ها کاملاً موفقیت‌آمیز برگزار شده است. برآوردهای اولیه حاکی از وارد آمدن خسارات بسیار فراوان جانی و تجهیزاتی به تروریست‌ها در این منطقه حکایت دارد و پیش‌بینی می‌شود حداقل صدها داعشی در این حملات به هلاکت رسیده یا زخمی شده باشند.
همچنین شبکه خبر دیروز در خبری فوری به نقل از منابع میدانی اعلام کرد که یکی از فرماندهان اصلی داعش به نام سعد الحسینی معروف به ابو سعد با تابعیتی سعودی در حملات موشکی شب گذشته سپاه به دیر‌الزور به هلاکت رسیده است.منابع خبری دیگری هم از کشته شدن داماد ابوبکر البغدادی در این حمله خبر می‌دهند.
رصد همزمان اصابت موشک‌ها با پهپاد
به گزارش پایگاه خبری شبکه  العالم، فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: موشک‌ها از ایران شلیک شد و بر فراز عراق عبور کرد و در سوریه فرود آمد و توسط هواپیماهای بدون سرنشینی که از اطراف دمشق به پرواز درآمده بود بر فراز دیرالزور اصابت‌ها را به صورت همزمان برای ما در ایران مخابره می‌کرد.
سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جریان شلیک موشک‌های بالستیک سپاه به مقر داعش در دیرالزور سوریه گفت: اگر تروریست‌ها به شرارت ادامه دهند نتیجه پرهزینه‌ای برایشان رقم خواهد خورد.
وی تاکید کرد:‌ در اطراف دیرالزور پایگاه‌های فرماندهی، مراکز ساخت و تولید خودروهای انتحاری و مراکز تجمع آنها توسط موشک‌های میانبرد مورد هدف قرار گرفت. دشمنان باید بدانند تهران، لندن و پاریس نیست و این یک کار کوچکی بود که انجام شد و اگر دست از پا خطا کنند ضربات مهلک‌تر بر سر آنها فرود خواهد آمد.
اشراف اطلاعاتی از ۷۰۰کیلومتر
فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: این موشک‌ها از ایران شلیک شد و بر فراز عراق عبور کرد و در سوریه فرود آمد و توسط هواپیماهای بدون سرنشینی که از اطراف دمشق به پرواز درآمده بود بر فراز دیرالزور اصابت‌ها را به صورت همزمان برای ما در ایران مخابره می‌کرد.
حاجی‌زاده همچنین تاکید کرد: تمام موشک‌ها دقیقا به محل مورد نظر اصابت کرد.
وی افزود: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تبعیت از فرماندهی معظم کل قوا این عزم و اراده محکم برای دفاع از نظام را به صورت کامل دارد و سر سوزنی هم عقب نمی‌نشیند.
لیله‌ًْالقدر مدافعان میهن
سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به عملیات شب گذشته سپاه علیه تروریست‌ها گفت: در این عملیات که «لیلهًْ‌القدر» نام داشت، سپاه پاسداران ۶ فروند موشک بالستیک میان برد، به اهداف مختلفی در بُردهای ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر شلیک کرد.
وی افزود: این موشک‌ها، موشک‌هایی قدرتمند و نقطه‌زن بودند و با دقت بالایی به اهداف اصابت کرده‌اند. اهدافی که ما در این عملیات هدف قرار دادیم، مقرهای فرماندهی، دپوی تجهیزات انتحاری و لجستیکی در استان دیرالزور سوریه بوده است.
سخنگوی سپاه پاسداران،‌ اجرای این عملیات را پاسخی محکم به عملیات کور تروریستی در مجلس و حرم امام راحل اعلام کرد و اظهار داشت: برای شلیک این موشک‌ها با کشور سوریه از قبل هماهنگ شده بود و موشک‌ها از مسیر کشور عراق وارد آسمان سوریه شده بودند.
سردار شریف در پایان تاکید کرد: تعدادی از این موشک‌ها، موشک‌های دقیق و نقطه‌زن ذوالفقار بوده‌اند و هم‌اکنون نیز تصاویر بسیار خوبی از لحظه اصابت موشک‌ها به اهداف، به دست‌مان رسیده‌ است.
بازتاب جهانی حمله به داعش
خبر حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریست‌ها در دیرالزور سوریه به سرعت در رسانه‌های جهان منعکس شده و به خبر مهم آن رسانه‌ها تبدیل شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، آسوشیتدپرس در گزارشی ویژه از اقدام روز گذشته نیروهای مسلح کشورمان نوشت که سپاه پاسداران انقلاب روز یکشنبه اعلام کرد که موشک‌هایی را به سوی شرق سوریه شلیک کرده و اهداف شبه‌نظامیان داعش را در پاسخ به حملات صورت گرفته علیه پارلمان ایران و حرم (امام خمینی) در تهران هدف قرار داده است و هشدار داده است که اگر هر طرف دیگری حملاتی را علیه ایران انجام دهد، (با آن) رفتار مشابهی خواهد کرد.
انتخاب جالب اهداف
سی‌ان‌ان با اشاره به شلیک شش موشک ایرانی به سوی اهداف داعش در شرق سوریه، نوشت که این حملات اولین شلیک‌ موشک‌های زمین به زمین ایران به اهدافی در خاک سوریه از ابتدای بحران در این کشور است. این شبکه به نقل از «ریک فرانکونا»، تحلیلگر مسائل نظامی نوشت: «انتخاب اهداف بسیار جالب است. آنها می‌گویند که شلیک‌های صورت گرفته به سوی همان افرادی بوده که حملات تهران را برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما همچنین موجب تقویت تلاش‌های کنونی ارتش سوریه می‌شود.»
گاردین نیز در گزارشی نوشت که ایران به تلافی حملات هفته گذشته به پارلمان و آرامگاه آیت‌الله خمینی که ۱۸ قربانی برجای گذاشت، با شلیک موشک‌هایی تروریست‌ها را در شهر دیرالزور که تحت کنترل داعش است، هدف قرار داد.
صدای سیلی را بشنوند!
خبرگزاری اسپوتنیک هم در پی حملات موشکی سپاه، در یادداشتی نوشت: سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند. ایران با این کار خواسته این پیغام را بدهد کشوری نیست که با تهدید عقب‌نشینی کند و از این پس تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.
روزنامه الاخبار لبنان نیز در گزارشی نوشت که همزمان با شدت تحولات سوریه و فضای متشنج آن و پیام‌های موشکی که رد و بدل می‌شود، نیروهای ایرانی در اقدامی بی‌سابقه مواضع داعش در دیرالزور را هدف قرار دادند. این حمله به مثابه پیام‌هایی شدید‌اللحن به واشنگتن بوده و در چارچوب شدت گرفتن کشمکش آمریکا و ایران در میدان سوریه جا دارد. در این میان رهبر ایران، دروغ‌های دونالد ترامپ را «تهدیدات تو‌خالی» علیه ایران برشمرده و تاکید کرد، کشورش به این دروغ‌ها اهمیتی نمی‌دهد.
نیویورک تایمز نیز در گزارشی از تحولات شب گذشته سوریه نوشت که حملات موشکی ایران که از فاصله قابل توجهی انجام شده است، ممکن است به منظور ارسال پیامی برای دشمنان ایران در منطقه از جمله اسرائیل و عربستان سعودی و همچنین ایالات متحده باشد – کشوری که دارای پایگاه‌های نظامی در خاورمیانه است.
از میان نشریات رژیم صهیونیستی یدیعوت آحارونوت تاکید کرد: ایران با حمله موشکی به داعش خود را به عنوان قدرت جهانی مطرح کرد. ها آرتص هم با بیان این که انتقام موشکی ایران، قدرت نمایی و پیامی به آمریکا و اسرائیل بود نوشت: این اقدام نشانه کوتاه نیامدن ایران از حفظ نفوذش در سوریه است.
یک واکنش نرم!
رادیو بین‌المللی فرانسه هم در گزارشی با اشاره به شلیک موشک‌های ایرانی به سوی اهداف داعش در سوریه نوشت که این اولین بار است که از موشک‌های میان‌برد برای هدف قرار دادن افراطی‌ها در سوریه استفاده شده است. الجزیره قطر نیز در گزارشی به نقل از رئیس‌دفتر خود در تهران نوشت که این اقدام ایران تلاشی برای ارسال این پیام است که آماده است در صورت لزوم از تمامی خطوط قرمز عبور کند.
شبکه المیادین نیز در گزارشی با پوشش لحظه‌ به لحظه از این ماجرا نوشت که نیروهای ایرانی با استفاده از موشک‌های بالستیک مقرهای گروه‌های تروریستی را در دیرالزور در شرق سوریه هدف قرار داد. این رسانه عربی همچنین به نقل از مقامات ایرانی نوشت که شلیک موشک‌ها پیامی برای آمریکایی‌ها بوده است.
رای‌الیوم نیز نوشت که سپاه پاسداران این حملات موشکی علیه دیرالزور را پیامی برای تکفیری‌ها و حامیان منطقه‌ای آنها دانسته و امیرعبداللهیان نیز آن را تنها یک واکنش نرم توصیف کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

گام عملی جهش تولید با تصویب لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی برداشته شد

رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان :

گام عملی جهش تولید با تصویب لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی برداشته شد

سیاست دولت نه حفظ موجود بلکه بهبود شرایط است

رئیس سازمان برنامه و بودجه :

سیاست دولت نه حفظ موجود بلکه بهبود شرایط است

روند تخریب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی با برنامه‌محوری مدیریت شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان :

روند تخریب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی با برنامه‌محوری مدیریت شود