گیلانیان
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ Sunday, 9 August , 2020
آوریل 6, 2020 کد خبر : 77985 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان:

درآمد ۵۷۹ میلیون دلاری گیلان از صادرات غیرنفتی / رونق مبادلات چمدانی

درآمد ۵۷۹ میلیون دلاری گیلان از صادرات غیرنفتی / رونق مبادلات چمدانی

گیلانیان : رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان حجم صادرات چمدانی گیلان را در سال گذشته ۶۱ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار اعلام کرد و گفت: گیلان از محل صادرات غیرنفتی ۵۷۹ میلیون دلار درآمد ارزی نصیب کشور کرد.

فرهاد دلق‌پوش صبح امروز در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه در یک سال گذشته بیش از ۶۱ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار صادرات غیرنفتی به صورت چمدانی از گیلان انجام شده است اظهار داشت: میزان صادرات غیرنفتی گیلان در مجموع با احتساب صادرات چمدانی به بیش از ۵۷۹ میلیون دلار رسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان این حجم از تحقق صادرات غیرنفتی را کارنامه صادراتی گیلان بی نظیر اعلام کرد و با اشاره به اینکه این استان فاقد میادین میعانات نفتی است گفت: وجود ظرفیت های اقلیمی و زیرساخت های ترانزیتی برای مبادلات تجاری با کشورهای حوزه خزر و اروپا از جمله مزایای گیلان محسوب می‌شوند.

دلق‌پوش با اشاره به اینکه موقعیت گیلان برای انجام مبادلات تجاری قابل مقایسه با هیچ یک از استان‌های کشور نیست تصریح کرد: گیلان کلیه امکانات و ظرفیت‌های ترانزیتی ممتاز از جمله زمینی، ریلی، دریایی و بندری برای حمل و نقل کالا و ماشین‌آلات را دارد و به‌عنوان قطب صادرات غیرنفتی از صادرات محصولات سایر استان‌ها استقبال می‌کند.

بیشتر بخوانید

وی عزم راسخ استاندار گیلان جهت برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید، همت فعالان عرصه تجاری و بازرگانان و تلاش تسهیل کنندگان فعالیت‌های گمرکی و بندری را از عوامل رشد صادرات غیرنفتی استان ذکر کرد و گفت: تجار و صادرکنندگان گیلانی ثابت کردند که در بدترین وضعیت تحریم‌ها نیز می‌توان شرایط را به نفع کشور تغییر داد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به‌کارگیری تاکتیک‌های تجاری مناسب و اتخاذ روش‌هایی برای بی‌اثر کردن استراتژی خصمانه دشمن را توسط تجار گیلانی مورد توجه قرار داد و افزود: البته برخی از دشواری‌ها به جهت اعمال تحریم‌ها در مبادلات تجاری و اعتباری پیش آمده اما می‌توانیم از این شرایط نیز عبور کنیم.

دلق‌پوش تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات و کنسرسیوم‌های حرفه‌ای صادراتی که بتواند به مطالبات تولیدکنندگان به صورت منسجم در زمینه صادرات محصولات با کیفیت جامعه عمل بپوشاند را ضروری خواند و گفت: با این روش برای کشور فضای ارزآوری مناسب ایجاد می‌شود و سازمان صمت گیلان هم از آن حمایت می‌کند.

وی میزان دقیق صادرات غیرنفتی انجام شده از محل بنادر و گمرکات استان گیلان را چیزی حدود ۵۱۸ میلیون و ۴۶۰ هزار دلار در سال گذشته اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به گواه آمارها و ارقام حجم صادرات گیلان که در سال گذشته مشخص شده بود از مرز هدف‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری تعیین شده فراتر رفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ارتقاء برنامه صادرات غیرنفتی استان گیلان در سال جهش تولید در صورت تکمیل ظرفیت‌های ریلی به شهرستان بندرانزلی را متذکر شد و عنوان کرد: عمده صادرات گیلان به ترتیب به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان، عراق، اوکراین،  پاکستان و بلاروس انجام شده است.

دلق‌پوش صدور ۱۱۵ فقره کارت بازرگانی جدید در گیلان در طول یک سال گذشته و اهتمام سازمان صمت برای حمایت از فعالان اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: ارائه راهکارهای لازم برای جذب سهم بازارهای بین‌المللی به مدیران واحدهای صنعتی و مهیا کردن سازوکارهای آن از دیگر اقدامات سازمان صمت گیلان است.

وی از تشکیل مرکز ساخت داخل صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات در ستاد وزارت صمت با هدف جلوگیری از واردات بی‌رویه و غیرضروری خبر داد و ابراز داشت: این اقدام با هدف حمایت از ساخت داخل در سال رونق تولید گامی مثبت بود و امیدواریم امسال نیز بتوانیم ضمن تعریف استراتژی‌های مناسب در جهت تحقق شعار جهش تولید گام برداریم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*