گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
آگوست 14, 2012 کد خبر : 11501 انتخاب سردبیر خبر ها

گیلانیان به نقل از لاهیگ :

درخواست استاندار گیلان برای واردات ۵۰ هزار تن برنج

درخواست استاندار گیلان برای واردات ۵۰ هزار تن برنج

گیلانیان : همزمان با برداشت محصول از مزارع شالی گیلان که انتظار می رود سیاستگذاران استان با اعمال سیاست های تشویقی موجبات دلگرمی برنجکاران را فراهم نمایند و از افت شدید بهای برنج جدید که هم اکنون با آن مواجه هست، جلوگیری نمایند شاهد اقدام ناامید کننده ای از سوی مدیریت استان در مورد واردات برنج هستیم .  گواه این مدعا گزارشی است که (لاهیک) به چاپ رسانید:

***

درحالی که دولت برای حمایت از تولید داخلی و عمل کردن به شعار امسال مبنی بر “تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی” از سوی تشکل‌های کشاورزی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کم‌کاری متهم شده است، در استان‌های شمالی کشور همچنان برنج خارجی توزیع می‌شود.
در همین راستا، استاندار گیلان نیز به منظور تنظیم بازار آتی ذخایر برنج کشور، درخواست واردات ۵۰ هزار تن برنج برای اتحادیه تعاونی‌های مرزنشینان گیلان کرده و این اقدام را ساده‌ترین تدبیر ویژه اقتصادی استان در وضعیت موجود تشخیص داده ‌است!
همچنین این اقدام درحالی صورت می‌گیرد که با دستور ویژه رئیس جمهور مبنی بر عدم توزیع برنج در زمان برداشت محصول به منظور حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و عدم اختلال در روند تولید و قیمت برنج منافات دارد.
در سالی که قرار است از تولید ملی حمایت شود، نباید زحمات کشاورزان که بخش اعظم بار تولید ملی را به دوش می‌کشند را نادیده گرفت و مسئولان متولی حداقل باید سیاست‌گذاری‌های خود را درخصوص واردات متناسب با دغدغه‌های تولیدکنندگان تدوین کنند؛ زیرا واردات بی‌رویه کم‌کم به کاهش تولید و بی‌انگیزه‌ شدن تولیدکنندگان می‌انجامد و در نهایت رونق بازار محصولات خارجی و بهبود وضعیت اقتصادی دیگر کشورها را به‌دنبال دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

  • با سلام : من بار دیگر از تیز بینی و مسئولیت پذیری سایت گیلانیان تشکر می کنم . از سایت گیلانیان می خواهم بیشتر بررسی کنند که تعاونی مرزنشینان گیلان چه نهادی است؟ دهها هزار نفر از مردم گیلان که ظاهرا عضو تعاونی هستند چه منافی می برند ؟ تاکنون کدام گیلانی از این تعاونی مبلغی گرفته است ؟ مافیای واردات در پوشش تعاونی مرز نشینان کیستند؟ آیا سازمان بازرسی و سایر نهادهای نظارتی می دانند که این تعاونی چند ده میلیارد تومان کالا وارد کشور کرده است و سود آن بین چه کسانی توزیع شده است ؟ایا مسئولان می دانند که مجوزهای تعاونی مرزنشینان به صورت یک جا به تجار و مافیای واردات فروخته می شود؟ و …

  • در پی نشر خبر اختصاصی در سایت گیلانیان به نقل از سایت لاهیگ در خصوص واردات برنج حسب درخواست استاندار محترم گیلان توسط اتحادیه مرزنشینان به استحضار می رساند : موضوع واردات برنج قدر مسلم از حقوق قانونی مرزنشینان در اجرای قوانین و مقررات کشور و دولت محترم به جهت حمایت از قشر محروم و آسیب پذیر جامعه بوده و هست .
    دراین راستا حسب تصمیمات ستاد تدابیر ویژه اقتصادی استان جهت ذخایر آتی کشور در خواست واردات برنج به میزان مندرج پس از برداشت و عرضه محصولات برنج گیلان بوده و شجاعت استاندار محترم به حمایت از قشر محروم قابل تحسین است و لازم به ذکر است مرزنشینان استان بیش از مدت ۶ سال با اعمال سیاست غیر حمایتی با چالش و مشکلات عدیده مالی و مالیاتی قرار گرفته و نظر استاندار محترم در محافل رسمی و تصمیم ساز کشور همیشه حمایت از برنجکاران و جلوگیری از واردات برنج در زمان حساس بوده و هست و یکی از راهکارهای بازدارنده از واردات بی رویه برنج پیشنهاد و پیگیری ایشان افزایش تعرفه حقوق ورودی برنج از ۴۵% به ۱۵۰% یعنی کاهش واردات برنج به ۵۰ % خواهد بود دوستان و منتقدین بهتر است در راستای پیشنهاد استاندار محترم با همکاری بیشتر نسبت به بالا بردن تعرفه حقوق ورودی مساعدت نمایند و اقدامات استاندار در جهت حمایت از برنجکاران را محقق سازند واردات بی رویه برنج از سال ۸۶ تاکنون موجب بروز گونی های رنگارنگ برنج وارداتی در اکثر روستاهای استان گیلان سبب بی رغبتی کشاورزان برنجکار در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی شده است استدعای جمع آوری و جلوگیری از ورود برنج وارداتی به استان گیلان تلاش مضاعفی می طلبد و منظور استاندار محترم واردات برنج به استان گیلان نبوده و نیست.

    هیأت مدیره اتحادیه مرزنشینان استان گیلان

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی