گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
سپتامبر 4, 2012 کد خبر : 12256 خبر ها

آيت الله قرباني در جلسه توديع و معارفه استانداران گيلان :

در انتخاب حاشیه نشینان و مشاوران دوره گرد سودجو دقت داشته باشید

در انتخاب حاشیه نشینان و مشاوران دوره گرد سودجو دقت داشته باشید

اختصاصی گیلانیان : پیامبر اکرم ص فرمود : دین یعنی خیر خواهی . پرسیده شد : خیرخواهی برای کی ؟ فرمود برای مومنان , دولتمردان و خواص و توده مردم .

آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت با بیان این مطلب در مراسم تودیع و معارفه استانداران گیلان که با حضور مصطفی محمد نجار ، وزیر کشور و با شرکت علی عبد الهی ، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی ، مدیران اجرائی استان و خانواده های معظم شهدا در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شده بود گفت :

خیر مقدم عرض می کنم خدمت همه عزیزان بویژه وزیر پر تلاش کشورمان ، جناب آقای نجار که برای تودیع استانداری که مدتی در این استان انجام وظیفه می کرد و از برادران جبهه و جهاد ما است و برادر دیگری که نشان جهاد و ایثار را با خود حمل می کند ، برادر هاشم نیا ، به استان ما تشریف آوردند.

وی که به تناسب موضوع فرازی از نامه امیر المومنین علی (ع) به مالک اشتر را به عنوان یک دستور العمل برای مسئولان نظام در صدر سخنانش قرار داده بود ، افزود :

ما باید هم خیرخواه دولتمردان باشیم که شبانه روز برای حفظ نظام زحمت می کشند و تلاش می کنند و هم خیرخواه برای توده مردم باشیم که بار گرفتاری های کشور را در مواقع حساس چه رفتن به جبهه و چه راهپیمایی و چه کمک به زلزله زدگان و مصدومان و گرفتاران به دوش می کشند.

آیت الله قربانی گفت : علی (ع) فرمود : گردش یک مملکت با کارمندان خدوم و صدوق آن است . اگر کارمندان درست انتخاب نشوند مملکت به سراشیبی سقوط می رود .

وی ادامه داد : در هر پستی از وزارت گرفته تا فرمانداری و استانداری و مسئولیت های پایین افرادی باید  انتخاب شوند که قدرت تحمل آن کار را و همچنین آگاهی های لازم را داشته باشند . اگر مسئولیت های بزرگ را به افرادی بدهیم که قدرت تحمل آن بار را نداشته باشند دودش به چشم کشور می رود .

وی همچنین گفت : ما باید در انتخاب افراد جناحی عمل نکنیم . اگر یک استانداری در رأس امور قرار گرفت و زیرمجموعه هایش مثلا اصولگرا و یا پیرو فلان نبودند ولی به وظایف قانونی خود عمل می کنند ، نباید به خاطر اینکه چون در جناح ما نیست آنان را برداریم و یک آدمی از گروه خود را که تجربه و آگاهی لازم را ندارد در راس کار قرار بدهیم .

نماینده مقام معظم رهبری گفت : طبعا این نوع کارها سبب تغییر و تحول های غیر موسمی می شود و اگر بخواهند یک چنین فردی را برای چهار سال در پست خود نگهدارند ، مردم باید این چهار سال را تحمل کنند و این درست نیست . پس بهتر است از ابتدا افراد شایسته و لایق انتخاب شود .

نماینده نخست خبرگان رهبری به استناد امیر مؤمنان که فرمود افراد آزموده و توانمند انتخاب کنید ، افزود :

شما برای فلان کشور سفیر انتخاب می کنید و آن صحنه آبروریزی را در آنجا فراهم می کند که دولتش می گوید این سفیر را بردارید ! چرا از اول در انتخاب افراد  خوب دقت نمی کنید تا آبروی نظام در دنیا برود ؟

وی گفت : افراد را صرف اینکه در باند ما هست , چون با ما همسو هست , چون فلان عنوان را یدک می کشد انتخاب نکنید و اینگونه نباشد دیگری چون این عنوان را یدک نمی کشد حق انتخاب شدن را نداشته باشد !

وی در ادامه گفت : علی (ع) فرمود اگر افرادی را از روی دل بخواه و گروهی انتخاب کنید و شایستگی نداشته باشند این منشا همه خیانت ها به مردم خواهد بود .

آیت الله قربانی با اشاره به اینکه مسئولان با تجربه باید امنتخاب شوند ، گفت : ممکن است بنده مجتهد باشم ، صاحب قلم باشم ، اما فرمانده نیروی انتظامی نمی توانم باشم . ممکن است من یک حکیم باشم اما یک رزمنده جبهه و جهاد نباشم بنابراین از شیر حمله خوش بود و از غزال رم . هر کس را در سر جای خودش بگذارید .

وی گفت : انسان های با تجربه و با حیا و از بیوتات صالحه و از خانواده هایی که انقلاب آن ها را بزرگ کرده انتخاب کنید ، نه کسانی که بعد از انقلاب آمدند سر سفره انقلاب نشستند . ما چه ضرر هایی از این افراد دیده و می بینیم .

وی افزود : افرادی که در جبهه های مختلف نشان حمایت از نظام را با خود دارند . فرمانده سپاه هستند و جانباز هفتاد درصد انقلاب هستند . این ها سند انقلاب است ولی کسی که تا دیروز در فلانجا بوده و حالا آمده سر سفره نشسته ممکن است دل نسوزاند.

وی همچنین گفت : برخی ها وقتی به یک پست و مقامی می رسند دو بدین چنگ و دو بدان چنگال بیت المال مسلمین را غارت می کنند اما بعضی ها به یک پستی که می رسند اکر یک نامه خصوصی می خواهند بنویسند از خودکار نظام و کاغذ نظام استفاده نمی کنند . این گونه افراد را انتخاب کنید که به بیت المال لطمه وارد نکنند . کسانیکه آینده انقلاب و اسلام و دین و عزت و حکمت جامعه را می نگرند .

آیت الله قربانی گفت : برای برادرم آقای سعادتی ، سعادت ابدی دنیا و آخرت  آرزو می کنم. یادآور می شوم تجربیاتی که در اینجا آموخته ، از این تجربیات در پست های دیگر بهره های بهتر بگیرد .

وی گفت : از برادرم آقای هاشم نیا می خواهم در این دولت مستعجل ده ماهه دولت که استانداری شما برقرار هست و معلوم نیست بعدا شما را تایید بکنند یا نکنند ، در این فرصت سعی کنید نام نیک برای شما بگذارید . رضایت خدا و رضایت خلق خدا را جلب کنید .

آیت الله قربانی سپس در توصیه به حاشیه نشینان گفت : گاهی ممکن است مسئول آدم خوبی باشد اما یک عده دورش را می گیرند و آنقدر از او تعریف و تمجید می کنند و او خیال می کند واقعا علی آباد هم شهری است . روی همین اصل یک اقداماتی می کند و بعدا می فهمد درست نبوده است .

وی خطاب به مدیران گفت : مواظب حاشیه نشینان سودجود باشید آن هایی که آب به آسیاب خودشان می برند و کاری به اهداف و آرمان های انقلاب ندارند و لذا در انتخاب حاشیه نشینان و مشاوران دوره گرد سودجو دقت داشته باشید ، دست به دست هم بدهیم این نظامی را که این همه مشکلات دارد ، مسئولین رده بالای ما ، رئیس جمهور ما ، رهبرعزیز ما ، وزیران ما و نمایندگان ما تلاش می کنند این کشتی را به ساحل نجات برسانند .

وی در پایان خطاب به نمایندگان گفت : از نمایندگان هم خواهش می کنم منافع عموم استان و کشور را در نظر بگیرند تنها منافع منطقه خودشان را در نظر نگیرند . چون استاندار به من کمک کرده خوبه ؛ چون استاندار به من کمک نکرده بد است. این نباید معیار باشد . معیار مصلحت کل کشور است . 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی