گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
نوامبر 3, 2012 کد خبر : 14362 خبر ها

استاندار گيلان در كارگروه چاي و برنج در املش اعلام كرد :

در تلاشیم بعد از ۷۲ ساعت مطالبات چایکاران پرداخت شود

در تلاشیم بعد از ۷۲ ساعت مطالبات چایکاران پرداخت شود

گیلانیان : ˈکیهان هاشم نیاˈ در کارگروه چای و برنج که در شهرستان املش برگزار شد، با بیان اینکه پرداخت مطالبات چایکاران بیشتر از حد به تاخیر افتاده، گفت: باقیمانده ۲۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران مربوط به سهم کارخانه دار است که کارخانه داران نیز تا زمان به فروش رفتن محصولات خود مطالبات را پرداخت نمی کنند.

وی همین موضوع را موجب تاخیر در پرداخت بدهی چایکاران عنوان و اظهار کرد: برای اینکه این مشکل حل شود، بر اساس نامه مشترک استانداران گیلان و مازندران به رییس جمهوری؛ مقرر شد۲۰ میلیارد تومان مطالبات چایکاران از کارخانجات چای توسط صندوق کشاورزی پرداخت شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه پس از فروش محصولات کارخانجات چای این مبلغ به صندوق بازگردانده می شود، ادامه داد: در تلاشیم از سال آینده با استفاده از این روش پس از ۷۲ ساعت مطالبات چایکاران را پرداخت کنیم.

هاشم نیا خاطرنشان کرد: باید به دنبال تعیین نرخ واقعی قیمت برگ سبز چای بود تا معیشت چایکاران با مشکل مواجه نشود.

وی افزود: بر همین اساس؛ سازمان چای و گروه کارشناسی زیر نظر معاون برنامه ریزی استاندار ماموریت یافتند تا قیمت نهایی برگ سبز چای را با توجه به متوسط هزینه اداره زندگی خانوار روستایی بر مبنای درآمد از ۶ دهم هکتار را به دست آورند تا به شورای عالی اقتصاد ارائه شود.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: بر اساس این طرح مشخص خواهد شد عدد نهایی قیمت برگ سبز چای چیست و در چه مدت زمانی می توان از چه منابعی به جز یارانه و فروش به کارخانجات، به این نرخ واقعی رسید.

وی ادامه داد: در کنار تعیین قیمت واقعی برگ سبز چای باید مراقب واردات غیر رسمی بود که در این زمینه هم باید راهکارهای لازم دیده شود.

هاشم نیا همچنین از صادرات چای فله ای برای نخستین بار به روسیه خبر داد و گفت: این صادرات آغاز شده و دو هزار و ۵۰۰ تن چای خشک گیلان تا پایان سال به صورت فله ای وارد آستراخان و از آنجا به روسیه فرستاده می شود.

وی با بیان اینکه سالانه ۸۰ هزار تن چای خشک وارد کشور می شود، اظهار کرد: صادرات چای خشک گیلان در جهت افزایش درآمد چایکاران و ارزآوری برای استان است تا تعادل مناسبی در قیمت های چای خشک در گیلان به وجود آید.

استاندار گیلان با اشاره به بازدید خود از کارخانه نسیم چای املش گفت: در صورت راه اندازی این کارخانه، ۶۵ درصد تولیدات چای استان می تواند برای اولین بار به صورت ترکیبی فرآوری شود.

هاشم نیا تاکید کرد: فرآوری و تجارت، حلقه های مطلوب اقتصادی چای است که راه اندازی کارخانه ها فراوانی تلفات این محصول مهم استان را کاهش می دهد.

وی متنوع سازی تولید و توجه به ارزش افزوده محصولات را در کنار فرآوری چای در بهبود معیشت چایکاران موثر خواند.

استاندار گیلان اضافه کرد: در برنامه ریزی های مربوط به چای، باید به گونه ای عمل کنیم تا منافع چایکار، کارخانه دار و مصرف کننده تامین شود.

قیمت هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو در فصل زراعی جاری سه هزار و ۹۰۰ ریال و درجه یک هفت هزار ریال بود که این رقم در سال آینده برای هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۹ هزار ریال و درجه دو پنج هزار ریال تعیین شده است.

استان های گیلان و مازندران دارای ۳۴ هزار هکتار باغ چای هستند که حدود ۳۰هزارهکتار آن در گیلان واقع شده و ۶۰ هزار خانوار کشاورز در این دو استان به امر تولید چای اشتغال دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

 • سلام مهندس
  این قول های رو استاندارقبلی زیاد داده بود به هرحال مردم عادت کردن به این وعدهها. شک نکن جناب مهندس تمام باغات چای درسنوات آتی تبدیل به ویلا واسه تهرانی های خواهد شد

 • در تلاشیم بعد از ۷۲ ساعت مطالبات چایکاران پرداخت شود.
  حاج آقاسلام تلاش نکن ، تلاش بیهوده هست همینطور که نظررحیم آباد رودسر گفتن این قولها و وعده های زیاد شنیده ایم .
  خداوکیلی قبول کنید صنعت چای ورشکست شده و مردم بازیچه وعده و وعید ها نکنید.
  لطفا به شعور ما مردم زحمت کشیده توهین نکنید.این حرفهای شما در حمایت از کشاورزان دل ما را می رنجاند
  ۷۲ ساعت از انتشار خبر حساب کنید ………؟؟؟؟
  ………….

  گیلانیان
  لطفا متن خبر منتشره را یک بار دیگر بخوانید . متشکرم .

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی