گیلانیان
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ Saturday, 23 February , 2019
بهمن ۲۸, ۱۳۹۳ کد خبر : 34317 خبر ها

در جمهوری اسلامی تعرض به غیرمسلمان هیچ سابقه‌ای ندارد

در جمهوری اسلامی تعرض به غیرمسلمان هیچ سابقه‌ای ندارد

گیلانیان : رهبر معظم انقلاب فرمودند: بحث این نیست که چرا مسلمان‌ها آزادی لازم را در بسیاری از این کشورها ندارند؛ بحث بر سرِ این است که چرا امنیت جانی ندارند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی سخنانی و بیاناتی در دیدار نمایندگان اقلیت‌های مذهبی کشور در مجلس شورای اسلامی‌، فرمودند:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

ما از اسلام آموخته‌ایم که باید با پیروان ادیان دیگر با انصاف و عدالت برخورد کرد؛ این حکم اسلام به ما است. آنچه امروز در دنیا مشاهده می‌شود، این است که قدرت‌ها و دولت‌های مدعی انصاف و عدالت، هیچ انصاف و عدالتی را جز در دایره سیاست‌های تنگ و محدود و ظالمانه خودشان ملاحظه و مراعات نمی‌کنند.

شما امروز می‌بینید در اروپا، در آمریکا، علیه مسلمان‌ها چه تبلیغاتی انجام می‌گیرد. بحث این نیست که چرا مسلمان‌ها آزادی لازم را در بسیاری از این کشورها ندارند؛ بحث بر سرِ این است که چرا امنیت جانی ندارند! یعنی حقیقتاً این‌جوری است.

همین فیلم «تک‌تیرانداز»(۱) که حالا سروصدایش بلند شده و هالیوود آن را درست کرده، تشویق می‌کند یک جوانِ مثلاً فرض کنید مسیحی یا غیرمسلمان را که تا آنجایی که می‌تواند و از دستش برمی‌آید، مسلمان را اذیت بکند، اصلاً تشویق می‌کند این معنا را؛ آن‌طور که نقل کردند، ما که این فیلم را ندیدیم.

این روش روشِ مورد پسند اسلام نیست؛ اسلام معتقد است به انصاف. امیرالمؤمنین (علیه الصّلاه و السّلام) در آن قضیه حمله به [شهر انبار(۲)] می‌فرماید: بَلَغَنی اَنَّ الرَّجُلَ مِنهُم لَیدخُلُ المَرأَهَ المُسلِمَهَ وَ الاُخرَی المُعاهِدَه؛ من شنیده‌ام این افرادی که حمله کردند به این شهر، وارد خانه زن مسلمان و زن غیرمسلمان ــ معاهده یعنی یهود و نصارایی که پیمان دارند و در زیر سایه حکومت اسلامی زندگی می‌کنند ــ می‌شوند و «یأخُذُ حِجلَها» و اذیت می‌کنند اینها را، آزار می‌کنند، ظلم می‌کنند. بعد حضرت می‌فرمایند که اگر مسلمان از این غم بمیرد، مورد ملامت نیست!

ملاحظه می‌کنید، این امیرالمؤمنین [است‌]. اگر مسلمان از غصه این بمیرد که سپاهیان دشمن و غارتگران، وارد خانه یک زن غیرمسلمان شدند و او را مورد آزار و اذیت قرار دادند و دستبند او را و حِجـِل(۳) او را گرفتند، ملامت نباید بشود؛ ملامت نمی‌شود. نظر اسلام این است. ما امیدواریم ان‌شاءالله بر همین روال حرکت کنیم و پیش برویم.

و خاطرات خوبی هم داریم. من غالباً به منازل شهدای ارامنه و آشوری که رفته‌ام ــ که امسال هم خوشبختانه موفّق شدم منزل چند شهید ارمنی رفتم ــ می‌بینم اینها نسبت به کشورشان احساس تعهد می‌کنند؛ یعنی واقعاً متعهدانه رفتار کردند.

زمان جنگ هم من یادم است که عده‌ای از همین مسیحیان ارمنی آمدند اهواز؛ من در فرودگاه دیدم یک جماعتی نشسته‌اند، گفتم: اینها چه‌کسانی هستند؟ گفتند: اینها ارامنه‌اند، دارند می‌آیند جبهه برای کارهای صنعتی ــ ارامنه در کارهای صنعتی و فنی و ماشین و این چیزها مسلّطند ــ و برای کمک و خدمت. آمدند؛ مرحوم چمران اینها را به کار گرفت. مبالغی اینها زحمت کشیدند، خدمت کردند، کار کردند و کسانی هم شهید شدند.

یکی از [اعضای‌] این خانواده‌های ارمنی که من همین هفته پیش رفتم منزلشان، پسرش سرباز بوده؛ گفت: سربازی‌اش تمام شد و ناراحت بود که جنگ هنوز هست؛ [می‌گفت‌:] من سربازی‌ام تمام شده و چه‌کار کنم. بعد گفت: اتفاقاً اعلام کردند مثلاً آن کسانی که سربازی رفتند، چند ماه ــ سه ماه یا فلان قدر ــ بیایند مجدداً جبهه. گفت: این خوشحال شد؛ خوشحال شد که باز دوباره فراخوانی کردند؛ آمد و رفت جبهه و بعد هم شهید شد، جسدش را آوردند؛ یعنی این‌جور احساساتی را انسان در بین هم‌میهنان غیرمسلمان ما در کشور مشاهده می‌کند. خوب تلاش کردند. و امیدواریم که نظام اسلامی بتواند به وظایف خودش در این زمینه‌ها عمل کند؛ آنها هم حقیقتاً نسبت به کشور با تعهد به‌معنای واقعی کلمه رفتار کنند.

این رفتارهای جمهوری اسلامی را هم در خارج منعکس کنید؛ یعنی واقعاً بدانند، بفهمند در دنیا و دنیای مسیحیت بداند که در کشور اسلامی این‌قدر رواداری نسبت به غیرمسلمان‌ها هست؛ این رواداری‌ای که آنجاها وجود ندارد. و چقدر شما شنیده‌اید مثلاً در آلمان، جوان‌های نئونازی ــ که حالا افتخار می‌کنند که نازی‌اند؛ اسمشان را گذاشته‌اند «نئونازی» ــ حمله می‌کنند به یک مشت مسلمان، به مسجد مسلمان‌ها؛ می‌زنند، می‌کشند، تعقیب درست و حسابی‌ای هم نمی‌شوند؛ ما هم نشنفته‌ایم.

یا آن دختر خانم جوان عرب را که مثلاً فرض کنید که مقنعه داشته یا پوشیه(۴) داشته، به‌خاطر حجابش می‌زنند می‌کشند و هیچ‌کس اصلاً دنبال هم نمی‌کند؛ حالا گفتند یک مجازاتی [کردند]؛ آدم فکر نمی‌کند که خیلی جدی اینها تعقیب می‌شود؛ واقعاً تعقیب هم نمی‌کنند.

در جاهای دیگر هم همین‌جور؛ در آمریکا و جاهای دیگر و کشورهای دیگر هم متأسفانه همین‌جور است؛ که خوب، اینها مدعی حقوق بشر هم هستند! اینها را مقایسه کنند با آنچه در ایران می‌گذرد.

این چنین چیزی در ایران سابقه ندارد؛ یعنی در دوران اسلامی و جمهوری اسلامی، تعرض به غیرمسلمان از سوی مسلمان‌ها هیچ سابقه‌ای ندارد. همان جوان حزب‌اللّهی تند و داغ هم هرگز به خودش اجازه نمی‌دهد که به یک غیرمسلمانی تهاجم و حمله بکند و مانند اینها.

امیدواریم ان‌شاءالله خدای متعال به شماها و به ما توفیق بدهد که بتوانیم وظایف‌مان را انجام بدهیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد

معاون رییس جمهور در امور بانوان :

سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده گیلان تدوین شد

ساخت آداپتور ۸ دستگاه بوشینگ پست ۶۳ کیلوولت لوشان

مدیر امور نظارت بر تعمیرات پستها و خطوط:

ساخت آداپتور ۸ دستگاه بوشینگ پست ۶۳ کیلوولت لوشان

۷۰ درصد قوانین حوزه کسب و کار مسکوت مانده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس :

۷۰ درصد قوانین حوزه کسب و کار مسکوت مانده است

امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم استان آذربایجان شرقی:

امریکا در حال ضعیف‌تر شدن است مسئولان مراقب خدعه اروپایی‌ها باشند