گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
دسامبر 31, 2015 کد خبر : 44633 خبر ها

دسترسی به تولیدات صنایع دستی گیلان نیازمند زمینه مناسب برای عرضه است

دسترسی به تولیدات صنایع دستی گیلان نیازمند زمینه مناسب برای عرضه است

گیلانیان : معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تاکید بر ایجاد ساز و کار لازم برای عرضه تولیدات صنایع دستی گفت: گردشگران می بایست در همه نقاط گردشگری استان به تولیدات صنایع دستی دسترسی داشته باشند.

سلمان شاه محمدی افزود: حضور فروشندگان محصولات صنایع دستی در نقاط گردشگری علاوه بر فروش مطلوب کالاها، زمینه آشنایی گردشگران با هنرهای بومی و محلی گیلان را فراهم می آورد.

وی با تاکید بر این موضوع که صنایع دستی بخشی از گونه گردشگری فرهنگی را تشکیل می دهد و گونه گردشگری امروز مخاطبان بسیاری دارد بیان کرد: اهتمام به کیفیت افزایی و تلاش برای خلق محصولات کاربردی با استفاده از مواد طبیعی و با کیفیت می بایست بیش از همیشه مد نظر تولیدکنندگان هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین برندسازی صنایع دستی باید به عنوان یک مقوله مهم مورد توجه هنرمندان و مسئولان حوزه صنایع دستی قرار گیرد.

شاه محمدی مناطق توریستی را جایگاهی مناسب برای عرضه کالاهای صنایع دستی و هنرهای سنتی خواند و افزود: حضور فروشندگان محصولات صنایع دستی در نقاط گردشگری علاوه بر فروش مطلوب کالاها، زمینه آشنایی گردشگران با هنرهای بومی و محلی گیلان را فراهم می آورد.

وی به جلسات مکرر مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با مسئولان استانی و کشوری برای رفع مشکلات بیمه ای هنرمندان اشاره و بیان کرد: معاونت میراث فرهنگی این اداره کل با جدیت برای رفع مشکل بیمه و اخذ تسهیلات صنعتگران صنایع دستی تلاش می نماید.

وی رفع مشکلات بیمه هنرمندان صنایع دستی و تسهیلات بانکی را از مهمترین خواسته هنرمندان صنایع دستی استان عنوان کرد.

از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۲۹۸ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند.

رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، کدوی منقوش ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی