گیلانیان
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ Wednesday, 21 April , 2021
دسامبر 30, 2020 کد خبر : 80775 دسته‌بندی نشده

سردبیر روزنامه «البناء» چاپ لبنان:

دستور ویژه بشار اسد برای کمک به حزب‌الله لبنان/ مردم سوریه وقتی حاج قاسم را شناختند، گریستند

دستور ویژه بشار اسد برای کمک به حزب‌الله لبنان/ مردم سوریه وقتی حاج قاسم را شناختند، گریستند

گیلانیان به گزلرش آنا : سردبیر روزنامه البناء با بیان خصوصیات شخصیتی حاج قاسم سلیمانی که او را سردار دل‌ها کرد، گفت: مردم سوریه وقتی خبر شهادت حاج قاسم را شنیدند، بسیار گریه کردند.

در آستانه نخستین سالگرد شهادت قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، نایب‌رئیس حشدالشعبی و همراهانش در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد قرار داریم؛ حادثه‌ای که با پهپاد آمریکایی و به دستور مستقیم رئیس‌جمهور آمریکا انجام شد.  به تعبیر «حسین رحال»، مسئول اطلاع‌رسانی و فضای مجازی حزب‌الله لبنان، شهید قاسم سلیمانی شخصیتی چندوجهی داشت که در لبنان شاید بتواند مشابه آن را در فردی همچون شهید «عماد مغنیه» یافت که اشراف کاملی بر مناطق و استان‌های مختلف محل عملیات داشت و نقاط ضعف و قوت مناطق حیاتی را می‌دانست.

شهید سلیمانی گرهگشای عملیات‌ مختلفی بود که در آن مشارکت داشت و با فکر راهبردی خود موقعیت‌ها را به فرصتی برای پیروزی تبدیل می‌کرد. حضور و نقش وی نه‌تنها در عراق و لبنان، بلکه در فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی محسوس است.

در همین رابطه با «ناصر قندیل»، سردبیر روزنامه «البناء» چاپ لبنان گفتگو کردیم که تقدیم می‌شود‌.

آنا: در نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی قرار داریم. به‌عنوان نخستین سؤال، شما نقش فرمانده شهید سپاه قدس انقلاب اسلامی را در حمایت از گروه‌های مقاومت در فلسطین چگونه ارزیابی می‌کنید؟

قندیل: از فرصتی که شما برادران ارزشی و فعال در حوزه مقاومت برای من به وجود آوردید، سپاسگذارم. جا دارد نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» رهبران شاخص مقاومت و پیروزی را به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران تبریک عرض کنم. شهید سلیمانی درواقع تجسم عینی همه اصول و ارزش‌هایی بود که انقلاب اسلامی ایران بر مبنای آن‌ها شکل گرفت.

مگر جمهوری اسلامی ایران بر مبنای کدام آرمان‌ها شکل گرفت؛ جز اینکه حمایت از موضوع فلسطین و قدس شریف را بر  پیشانی خود بست و به حمایت از فلسطینیان و این آرمان مقدس پرداخت.  حمایت از موضوع فلسطین نه‌تنها یک شغل یا موضوع کاری، بلکه دغدغه شخصی شهید سلیمانی بود. او بی‌نهایت درباره آینده موضوع فلسطین نگران بود و این موضوعی نیست که دشمنان بخواهند آن را انکار یا مخفی کنند. حقیقت آشکار است، حاج قاسم سلیمانی از هر شخصی در کشورهای اسلامی به قدس شریف و موضوع فلسطین نزدیک‌تر بود.

 امروز جای خالی حاج قاسم سلیمانی در عرصه  فلسطین احساس می‌شود، نه فقط در فلسطین، بلکه در هر جایی که ارتباطی به موضوع فلسطین دارد نیز حس می‌شود. تاریخ گواهی می‌دهد محور مقاومت به رهبری و ارشادات امام خامنه‌ای  (مد ظله العالی) توانسته است به همه نوع امکانات و تجهیزات نظامی دست یابد و امروز، آموزش‌های نظامی بسیار پیشرفته‌تر از گذشته و با اصول مدرن نظامی دنبال می‌شود.

آنا: در خلال جنگ تموز (جنگ ۳۳ روزه) میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی سردار سلیمانی نقش مؤثری ایفا کرد. به اعتقاد شما حضور فرمانده سپاه قدس چه میزان بر تحمیل شکست بزرگ مقاومت بر رژیم صهیونیستی مؤثر بود؟

قندیل:  جنگ تموز جنگی بود که در آن رژیم صهیونیستی با همه توان زیرساخت‌های مقاومت لبنان را هدف قرار داده بود. در آن لحظات حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیز به‌عنوان حامی مقاومت لبنان وارد عمل شد. البته حضور وی جای تعجب داشت، زیرا این گمان می‌رفت که وی باید به‌طور طبیعی در دمشق، پایتخت سوریه حضور داشته باشد؛ ولی به‌طور غافلگیرکننده به کمک نیروهای لبنانی شتافت.  حاج قاسم حلقه وصل میان مقاومت و جمهوری اسلامی ایران بود.

به یاد دارم حتی در آن زمان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه دستورات لازم را برای حمایت از مقاومت لبنان صادر کرده بود.  دست حاج قاسم برای ارسال  سلاح از کانال سوریه به لبنان باز بود،  بشار اسد نیز گفته بود که سوریه انبارهای سلاح خود را برای  تجهیز مقاومت لبنان باز می‌کند.  برخلاف آنچه برخی‌ می‌گویند، حاج قاسم سلیمانی نمی‌خواست از خط مقدم جبهه لبنان فاصله بگیرد و به همین دلیل اصرار داشت در اتاق عملیات مرکزی در شهر بیروت، کنار دوست و رفیق دائمی خود فرمانده شهید حاج عماد مغنیه و سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان حضور داشته باشد.

حاج قاسم در خلال جنگ حاج قاسم درخلال جنگ ۳۳ روزه تلاش زیادی کرد تا هر آن چیزی را که مبارزان لبنانی احتیاج دارند، به دستشان برساند. عماد مغنیه چند ماه قبل از شهادتش به من وقت ملاقات داد و در آن درباره جنگ تموز و میزان حمایتی که حاج قاسم سلیمانی از مقاومت لبنان انجام داده بود، سخن گفت. همچنین گفت که به لطف کمک‌های حاج قاسم سلیمانی و توجه ویژه‌ای که امام خامنه‌ای به حمایت از مقاومت لبنان در برابر دشمن صهیونیستی داشت، حجم زیادی از کمک‌ها به نیروها رسید. این میزان حمایت و کمک به مقاومت لبنان پیش‌تر سابقه نداشت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

جای این حرف‌ها در جلسات است نه در عموم

رئیس دفتر رئیس‌جمهور :

جای این حرف‌ها در جلسات است نه در عموم

کرونایی های بستری در گیلان ۱۰۰۰ تایی شدند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

کرونایی های بستری در گیلان ۱۰۰۰ تایی شدند