گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
جولای 7, 2013 کد خبر : 20186 خبر ها

روایت تایمز از :

دستگیری حسن روحانی در انگلیس

دستگیری حسن روحانی در انگلیس

گیلانیان : روزنامه تایمز بریتانیا می نویسد حسن روحانی رییس جمهور منتخب ایران در زمان شاه و هنگامی که در اسکاتلند زندگی و تحصیل می کرد از سوی پلیس به ظن فعالیت های مجرمانه دستگیر شده است.
به گزارش گیلانیان و بر اساس این گزارش پلیس در سال آخر حیات رژیم شاه به اقامتگاه روحانی هجوم می برد و او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل می کند.
تایمز به نقل از حسن روحانی پلیس انگلیس را ” گستاخ ، خشن و بی رحم ” توصیف می کند و می نویسد وی در طی بازداشت به درب سلولی در پلیس اسکاتلند یارد بسته شده بود. این اقدام در حالی صورت گرفته بود که روحانی از منظر قوانین بریتانیا مرتکب هیچ جرمی نشده بود و فقط علیه رژیم محمد رضا شاه  فعالیت می کرد.
اسکاتلند یارد پس از اخذ اثر انگشت روحانی و پس از اینکه ساعت ها وی را در سلولی تحت بازداشت نگه می دارد، او را آزاد می کند.

روحانی در سال ۱۳۵۶ و پس از ایراد نطق تاریخی خود در مسجد ارک تهران در مجلس ترحیم سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام(ره) و پس از آنکه در لیست دستگیری ساواک قرار گرفت،مجبور به ترک کشور و سفر به انگلستان شد.

دکتر روحانی پس از ترک کشور و اقامت در انگلیس تصمیم به تحصیل در دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند می گیرد اما به موازات شعله ور شدن قیام های مردمی بر ضد حکومت شاه وی نیز تحت تاثیر فضای انقلاب ادامه تحصیل در انگلستان را رها و به جمع یاران رهبر انقلاب در نوفل لوشاتو فرانسه می پیوندد.

روحانی بعدها در دهه ۱۹۹۰ برای پیگیری ادامه تحصیل خود راهی انگلیس شد و توانست مدرک دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی