گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
دسامبر 19, 2015 کد خبر : 44155 خبر ها

دستیابی به اقتصاد مقاومتی بدون تغییر مدل کارآفرینی در ایران امکان‌پذیر نیست

دستیابی به اقتصاد مقاومتی بدون تغییر مدل کارآفرینی در ایران امکان‌پذیر نیست

گیلانیان : عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی بدون تغییر مدل کارآفرینی در ایران از «کارآفرینی حسب ضرورت»  به «کارآفرینی مبتنی بر تشخیص فرصت و نوآوری» امکان‌پذیر نیست.

حسن طایی، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، در سخنانی به شرح موضوع «ظرفیت جذب و توسعه کارآفرینی در کشور»  در سه محور اقتصاد خوب مدیریت شده، بخش عرضه و مسئله ظرفیت جذب، فرآیندهای کارآفرینی و اقتصاد ایران پرداخت و گفت: باید بررسی کرد که چرا ایران به لحاظ طبقه‌بندی سرانه در رده درآمد متوسط رو به پایین قرار می‌گیرد؟

وی ادامه داد: آنچه که از مقایسه رشد کشورهای توسعه‌یافته با سایر کشورهای در حال توسعه قابل استنباط است، مکانیزم‌های رشد آنها می‌باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به تعریف اقتصاد خوب مدیریت شده پرداخت و گفت: امروزه اقتصادی را می‌توان خوب مدیریت شده نامید که از بالاترین سطوح بهره‌وری عوامل تولید برخوردار باشد. بهره‌وری خود مرهون نوآوری و رقابت‌پذیری بین افراد، بنگاه‌ها، فعالیت‌ها و بازار ملی و بین‌المللی است.

طایی با مطرح کردن سوالی درخصوص توجه میزان توسعه‌یافتگی زیرساخت‌های ارتباطی، اطلاعاتی و سخت‌افزاری از یک سو و زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از سوی دیگر، آیا امیدی برای ورود به مرحله‌ای که بتواند منابع خویش را خوب مدیریت، رشدی پایدار را فراهم و ارتقاء استاندارد زندگی را برای جامعه خویش به ارمغان بیاورد، وجود دارد؟ اظهار کرد: اگر راهبرد اساسی برای ایجاد رشد، اشتغال و رفاه، افزایش ظرفیت جذب در اقتصاد ایران قرار گیرد پاسخ مثبت است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهارت‌های سازمانی، مهارت‌های انسانی، دارائی‌های دانشی خانوارها، بنگاه‌ها و دولت، نظام اداری کارآمد و تسهیل‌گر، محیط مناسب کسب و کار، زیرساخت‌های مساعد سرمایه‌گذاری، نحوه تعامل و همکاری کارگزاران اقتصادی و بازیگران اجتماعی و نظام ملی یادگیری و نوآوری از عوامل موثر بر ظرفیت جذب برشمرد و ادامه داد: در این بین نظام ملی یادگیری و نوآوری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی تصریح کرد: برای افزایش سطح تولید، اشتغال و به تبع آنها رفاه اجتماعی باید به بخش عرضه اقتصاد توجه کرد. گسترش بخش عرضه اقتصاد یعنی توجه به میزان تولید بنگاه‌های موجود و سطح تولید بالقوه  بنگاه‌هایی که تاسیس می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به بیان مشکلات پیش روی بنگاه‌ها از بعد داخلی و خارجی پرداخت و گفت: کمبود تخصص و دانش در عرصه تولید صنعتی، فقدان سازمان تولید متناسب با دنیای کنونی، پایین بودن مقیاس و اندازه بنگاه‌های اقتصادی، عدم برخورداری از صرفه‌های ناشی از تنوع محصول در بعد داخلی و شکاف علمی و تکنولوژیک، تقسیم بین‌المللی دانش، تولید کالا و خدمات دانش بر به عنوان شکل غالب محصولات، محصولات جدید و نوآوری پیوسته در ارائه کالا و خدمات و فرآیندهای جدید تولید و نوآوری پیوسته در روش‌های تولید در بعد خارجی از جمله این مشکلات است.

وی با بیان اینکه در صورت رفع موانع داخلی و خارجی بنگاه‌های ما باید بتوانند با شرکت‌های قدرتمندی که از لحاظ مالی به اندازه تولید ناخالص ملی برخی کشورها فروش دارند و همچنین به لحاظ علمی و تکنولوژیک از بسیاری کشورها برترند، رقابت و هماوردی کنند، عمتذکر شد: فراهم آوردن این فضا نیازمند فراهم آوردن سه گام است.

طایی فراهم نمودن محیط مناسب کسب و کار، فضای مطلوب سرمایه‌گذاری، زیرساخت‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و نهادسازی‌های اجتماعی و اقتصادی را گام نخست برشمرد و ادامه داد:  گام دوم بهبود سبد مهارت‌ها یا فراگیری پیوسته مهارت‌های مورد نیاز بازار کار و دانش‌های نوین توسط اعضای خانوارهاست.

وی خاطرنشان کرد: افزایش مهارت‌های سازمانی و مدیریت مشارکتی با کارکنان، پایبندی‌های لازم کارفرمایان در ایفای نقش‌ها و وظایف اجتماعی خود که با ارزش‌آفرینی و کارآفرینی زمینه ظهور و بروز خلق فرصت‌ها را به وجود بیاورند، گام سوم می‌باشد.

این مقام مسئول موقعیت گیلان را در زمینه فعالیت بنگاه‌ها مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد:  بر اساس گزارش‌ها، برخی از بنگاه‌های اقتصادی گیلان در سطح جهانی فعال بوده و دارای برند و عرضه با قیمت‌های مناسب هستند که بایستی از این بنگاه‌های اقتصادی الگوگیری شود.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از منظر ما نوآوری و کارآفرینی نقطه کانونی ظرفیت جذب است، افزود: نظام ملی یادگیری و نوآوری مجموعه متنوعی از عاملان در سطح خرد(محققان، مخترعان، کارآفرینان، مدیران و…)، نهادهای سخت در سطح میانه(دانشگاه‌ها، آزمایشگاه، بنگاه‌های اقتصادی، سازمان‌های دولتی) و نهادهای نرم در سطح کلان(قوانین، مقررات و قواعد اقتصادی و اجتماعی) در درون مرزهای ملی است که در رابطه متقابل و  پیچیده  عمودی و افقی انواع دانش را  تولید، توزیع و مورد استفاده قرار می‌دهند و موجبات نوآوری‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و توسعه تکنولوژی را در یک کشور فراهم می‌کنند.

وی در ادامه به شرح محور سوم موضوع جلسه پرداخت و گفت: فرآیندهای کارآفرینی و اقتصاد ایران گام سوم است.

طایی  با بیان اینکه کارآفرین فردی است که با تکیه بر نوآوری، تشخیص فرصت‌ها و پذیرش مخاطره، ارزش اقتصادی و اجتماعی جدیدی ایجاد می‌کند، افزود:  نوآوری زمانی به نتیجه می‌رسد که فرصت‌های سه‌گانه بازار، فناوری و نهادها  امکان بهره‌برداری توسط کارآفرینان را داشته باشند. در غیر این صورت می‌تواند تبدیل به مانع جدی برای دو فرصت دیگر شده و فرایند کارآفرینی را مضمحل کند.

وی به نتایج کارآفرینی در سطح جهان اشاره کرد و گفت: نتایج مطالعات GEM در ایران حاکی از آن است که فعالیت‌های کارآفرینی در ایران نوآورانه و بر پایه تشخیص فرصت‌ها نبوده، بلکه حسب ضرورت(گریز از بیکاری) صورت می‌پذیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: براین اساس به نظر می‌رسد دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی بدون تغییر مدل کارآفرینی در ایران از «کارآفرینی حسب ضرورت»  به «کارآفرینی مبتنی بر تشخیص فرصت و نوآوری» و همچنین کاهش فاصله فناوری و بهبود ظرفیت نوآوری بنگاه های اقتصادی در ایران از طریق ارتقاء «کارآفرینی سازمانی» امکان‌پذیر نیست.

وی ترویج و آموزش، تعامل و شبکه‌سازی و رفع موانع نهادی را  برنامه‌های اصلی در توسعه کارآفرینی برشمرد و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم که به جای حمایت‌ های صرف مالی از مدعیان کارآفرینی، محیط کسب و کار را برای ظهور کارآفرینان بالقوه مساعد کنیم. علاوه براین نظام آموزشی، نسل آینده را جستجوگر، با پشتکار و رقابت‌جو تربیت کند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد