گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
آوریل 11, 2016 کد خبر : 47712 خبر ها

دفاع از حق هسته ای دفاع از همه حقوق ملت ایران است/ نترسیدن؛ باطل السحر دشمن

دفاع از حق هسته ای دفاع از همه حقوق ملت ایران است/ نترسیدن؛ باطل السحر دشمن

گیلانیان : نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تقویت منابع قدرت را عامل پیشرفت کشور دانست و عنوان کرد: دفاع از حق مسلم هسته ای در واقع دفاع از همه حقوق ملت ایران است.

دکتر سعید جلیلی در همایش روز ملی فناوری هسته ای که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به مناسبات حاکم بر صحنه بین المللی و روابط بین کشورها، اظهار کرد: این مناسبات که بیش از چند دهه بر نظام بین المللی تحمیل شده، به صراحت امتیازات ویژه ای را برای برخی از کشورها قائل است.

وی مناسبات حاکم بر جهان ۲۰۱۶ را در تناقض با ادعای دموکراسی، آزادی و حقوق بشر دانست و افزود: در برخورد با این مناسبات با سه رویکرد پذیرش، رد و درگیر شدن مواجه هستیم، اما در گام نخست باید به درک صحیح و دقیقی از این مناسبات برسیم لذا «دانشگاه» محل مشاهده، تجربه و درک صحیح، دقیق و روشن از واقعیات است.

دکتر جلیلی بر نگاه عقلانی، واقع بینانه و به دور از توهم نسبت به مناسبات بین  المللی تاکید کرد و گفت: یک نگاه القایی، توهمی و رمانتیک که نسبتی با واقعیت ندارد، نمی تواند پاسخگوی این سوال باشد که چرا عده ای در جهان با انحصارطلبی برای خود حق «وتو» قائل هستند و با مطرح کردن نابرابری انسان ها برای آنها تصمیم می گیرند.

وی با بیان اینکه قدرت های دارای حق وتو می توانند به تنهایی خلاف سایرین عمل کنند و تصمیم بگیرند، ادامه داد: رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۵ با امضای سند استراتژی امنیت ملی به صراحت بر تداوم رهبری فعلی ایالات متحده بر جهان تا یک قرن آینده تاکید می کند و خواستار حفظ فاصله معنادار آمریکا با سایر کشورها در عرصه های مختلف می شود، اما این رهبری و برتری در کدام فرایند و در کدام ساز و کار انتخاب و تعیین شده است؟! این واقعیت در جهان مدعی دموکراسی، آزادی و حقوق بشر وجود دارد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه دارندگان حق وتو می توانند در صورت به خطر افتادن منافعشان از امکان نظامی حتی سلاح هسته ای استفاده کنند، یادآور شد: شورای امنیت اهرم فشار ابرقدرت ها جهت عدم دستیابی ایران به فناوری هسته ای است. شورای امنیتی که با صدور قطع نامه پس از حملات رژیم آل سعود به یمن، از کشور متجاوز حمایت کرد.

وی اضافه کرد: کشورهای غربی که شعار دموکراسی و حقوق بشر سر می دهند، نزدیک ترین رابطه را با مستبدترین رژیم ها برقرار می کنند و خود را متحد دولت هایی می دانند که از ساز و کار دموکراسی دورتر هستند. جریان تروریستی خشن منطقه که جای دفاع ندارد نیز با حمایت های آمریکا و غرب تقویت می شود.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی نگاه واقع بینانه به مناسبات صحنه بین الملل را یک رویکرد دانست و تصریح کرد: آمریکا در اجلاس امنیت هسته ای بر لزوم توسعه کلاهک های نظامی تاکید کرده است، اما مدعی مبارزه با سلاح هسته ای می شود لذا در کنار این زور غلط و تحمیل شده بر جهان، تزویر و فریب قرار دارد که همان منطق قدیمی استکبار است.

جلیلی رژیم صهیونیستی را تنها نمونه دموکراسی در منطقه از منظر آمریکا دانست و عنوان کرد: آیا باید با این منطق کنار بیاییم و با مصالحه اجازه دهیم عده ای برای رهبری یک قرن آینده جهان برنامه ریزی کنند و تعیین کننده همه ساز و کارهای اقتصادی، علمی و نظامی باشند؟! خیر؛ زیرا براساس همان منطق زور، هیچ تضمینی وجود ندارد که ابرقدرت ها خلاف منطق مصالحه عمل نکنند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه اتاق های فکر آمریکا طراح نقشه تقسیم جهان اسلام هستند، عنوان کرد: اسلام مصالحه گر و اسلام از جنس طالبان در این تقسیم بندی تعریف می شود، اما اسلام سوم نیز وجود دارد که بر هم زننده تمام معادلات است. اسلامی که اهل مصالحه نیست و قدرت مقاومت همراه با پیشرفت دارد.

وی پیروزی انقلاب و دفاع مقدس را نمونه ای از گفتمان اسلام سوم دانست و تصریح کرد: براساس این گفتمان که نگرانی غرب را برانگیخته است، قدرتی شکل گرفته که نه تنها می تواند مقاومت کند، بلکه به پیشرفت و امنیت دست می یابد. امنیت امروز ایران در منطقه مثال زدنی است و کسی جرات نمی کند به مرزهای کشور نزدیک شود.

عضو ارشد سابق تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه اسلام سوم همان اسلام ناب است، ادامه داد: اسلام ناب همان اسلامی است که امام راحل و شهدا برای ما به ارمغان آوردند و تمدن ساز است. امروز آمریکا و غرب با چندهزار کلاهک هسته ای وقت خود را صرف چند سانتریفوژ ایران می کنند، زیرا شاهد شکل گیری یک تمدن جدید با اندیشه اسلام ناب هستند.

وی سلاح دشمن را ترساندن دانست و خاطرنشان کرد: ایستادن و نترسیدن باطل السحر دشمن است. شهدای هسته ای دشمن را خلع سلاح کردند لذا دشمن به قطع نامه و تحریم های یک جانبه روی آورد، اما توافق هسته ای را در حالی امضا کرد که دیگر ابزار تهدید نداشت.

دکتر جلیلی با بیان اینکه ملت ایران بدعهدی و پیمان شکنی غرب را تجربه کرده است، گفت: از روز پذیرش برجام تا زمان اجرا، نه تنها آیین نامه های رفع تحریم تنظیم نشده، بلکه ویزاهای ایرانی را با محدودیت مواجه کرده اند لذا بدبینی های ما براساس یک نگاه واقعی شکل گرفته است.

وی تقویت منابع قدرت را عامل پیشرفت کشور دانست و عنوان کرد: دفاع از حق مسلم هسته ای در واقع دفاع از همه حقوق ملت ایران است، زیرا اگر منابع قدرت یک کشور تخلیه شود، دشمن طمع می کند و با اهرمی به نام «تحریم» کار خود را پیش می برد.

عضو ارشد سابق تیم مذاکره کننده هسته ای شهدا را تولیدکننده قدرت و مبنای جدید محاسبات دانست و گفت: شهدا مبنایی هستند که نمی ترسند و لذا کشورهایی که خودشان را قدرت برتر دنیا معرفی می کنند، سردار سلیمانی را تعیین کننده معادلات می دانند. همه اینها به برکت نعمت انقلاب اسلامی حاصل شده که برای ما پیشرفت و حیات جدید را رقم زده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه طرف مقابل در توافق هسته ای مانع استفاده از فرصت برجام است، خاطرنشان کرد: برخی برجام را ابر شتابان می دانند، اما طرف مقابل هیچ تعهدی در برجام ندارد و اعلام می کند که ظرف ۲۴ ساعت تحریم ها را بازمی گرداند لذا نباید دستاوردهایمان را از دست بدهیم و در مسیر پیشرفت کشور براساس مرزبندی دشمن حرکت کنیم.

وی اتکا به درون را به معنی عدم نیاز به تدریس و تعلیم ندانست و یادآور شد: اتکا به درون یعنی به دشمن اجازه ندهیم با سلاح پوسیده و زنگ زده تحریم ما را از حرکت بازدارد. در واقع باید قدرتی بسازیم که کسی جرات تحریم ما را نداشته باشد. ایران با منابع سرشار طبیعی و انسانی قطعا از زمینه پیشرفت در همه عرصه ها برخوردار است. هزینه ای که نظام در مسئله هسته ای پرداخت کرد برای دفاع از جایگاه علم در دانشگاه بود.

جلیلی با اشاره به ایفای نقش بزرگ دانشگاه در کشور، خاطرنشان کرد: باید منابع قدرت را حفظ کنیم و به دشمن بفهمانیم که ملت ایران از تحریم نمی ترسد. در واقع باید در اقدام و عمل نشان دهیم که توانایی اتکا به درون و ایستادگی در برابر تحریمها را داریم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی