گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
فوریه 15, 2013 کد خبر : 17334 دسته‌بندی نشده

بررسی :

دلایل افزایش صید کیلکا در گیلان

دلایل افزایش صید کیلکا در گیلان

گیلانیان : صنعت صید کیلکا در آغاز با صید انبوه کشورهای حاشیه خزر پا گرفت و با توسعه ناوگان صیادی کیلکا در کشورمان و از جمله گیلان بازار داغی پیدا کرد.
براساس آمار شیلات گیلان قبل از انقلاب اسلامی فقط ۴ فروند شناور صید کیلکا در گیلان و شمال کشور فعالیت می کرد که با توسعه ی مراکز ساخت شناور در شمال و افزایش تعداد شناورهای صید کیلکا در استان، در مدت یک دهه شناورها به بیش از ۹۰ فروند افزایش یافت. از اواخر دهه۷۰ یکباره صید کیلکا به شدت کاهش یافت. کارشناسان شیلات علت آن را، هجوم شانه دار ژله ای– مینی یوبسیس لیدی- که از آب توازن کشتی های نفت کش از دریای سیاه وارد دریای خزر شد می دانند. به گفته ی آنان، میزان صید کیلکا از۵هزار تا ۸ هزارکیلوگرم درهربار صید، یکباره به هزار تا ۲هزار کیلوگرم رسید و این صنعت نوپا، رفته رفته از رونق افتاد.
اما چندی پیش خبر افزایش۸۷ درصدی صید کیلکا در گیلان پس از یک دوره ی افول ۱۰ساله جان تازه ای به صنعت صید این گونه از آبزیان خزرداد .
تحولی که، براساس بررسی ها به علت عواملی چون تعدیل ناوگان های صید و صیادی، رعایت قوانین و مقررات و قالب شدن ماهی کیلکا برمهاجم شانه دار خزر در گیلان ایجاد شده است.
مدیرکل شیلات گیلان درگفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر با بیان اینکه صیادان گیلانی در ده ماه گذشته ۶ هزار و ۶۳۵ تن کیلکا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال صید کردند گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۸۷ درصد افزایش یافته است.
حجت سعیدی با اشاره به این که تعداد زیاد شناورهای صیادی و صید بی رویه ی کیلکا، سبب کاهش ذخایر این گونه شده بود افزود:شیلات گیلان با هزینه ۱۳۰میلیارد ریالی ناوگان صیدوصیادی کیلکا را تعدیل کرد.
به گفته وی از آغاز دهه ی۸۰ تعداد شناورهای صید کیلکا از ۱۱۸فروند به ۲۹ فروند کاهش یافت که این امر،موجب کاهش فشار بر ذخایر باقیمانده شد.
مدیرکل شیلات گیلان بابیان اینکه با تعدیل ناوگان صید کیلکا، در۱۰ سال اخیر صید هر شناور در هر بار صید حدود ۳برابرافزایش یافته افزود:برای مثال میانگین صید هر شناور درهر بار صید در سال ۸۱، هزار کیلوگرم و در۱۰ماه گذشته ۳ هزار کیلوگرم بوده که این میزان تا پایان سال نیز افزایش خواهد یافت.
رعایت قوانین ومقررات و قالب شدن ماهی کیلکا بر مهاجم شانه دارخزر یکی دیگراز دلایل افزایش صید کیلکا درگیلان است.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان با اشاره به هجوم شانه دار دریایی به خزر گفت: تا قبل ازهجوم مینی یوبسیس لیدی، میزان صید یک شناور درهربارصید، بطور میانگین بین ۳ تا ۶ هزار کیلو گرم بود که این رقم پس از این بحران به حدود هزار کیلوگرم کاهش یافت.
محمد محبوب با اشاره ارائه راهکارهای متعدد از سوی محققان برای مقابله با این انگل دریایی می گوید: اگرچه هیچ یک از این برنامه ها تاکنون عملیاتی نشده، اما به نظر می رسد افزایش ذخیره ی کیلکا، جمعیت این مهاجم را تحت الشعاع قرار داده است.
وی درادامه به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: نیمه اردیبهشت تاپایان خرداد زمان تخم ریزی وتولیدمثل این ماهی است که براساس قانون، باید صید تعطیل شود.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان می گوید: درگذشته آنچنان که باید این امررعایت نمی شد اما امسال نظارت بیشتریگان حفاظت آبزیان شیلات وهمکاری بیشتر صیادان،سبب شد تا با رعایت زمان استراحت دریا زاد آوری کیلکا نیز افزایش یابد.
محمد محبوب افزود:اداره کل شیلات، بنادرودریانوردی و واحد مرزبانی نیروی انتظامی علاوه براینکه در زمان ممنوعیت صید نظارت ویژه ای بر دریا دارند، در فصل صید نیز شناورهای مستقر در اسکله ها را کنترل می کنند.
کارشناس مسئول امورصید شیلات گیلان هم به خبرنگار ما گفت:رعایت قوانین و مقررات از جمله استانداردهای صید در افزایش نسبی صید و بهبود وضع اقتصادی صیادان کیلکا نقش بسزایی داشته است.
علی اصغر قربانی می گوید: استفاده از ابزار استاندارد صید ازجمله تورهای صیادی مناسب نیز در این روند بی تاثیر نبوده است.
به گفته وی صیادان در گذشته برای صید، ازتورهای چشمه ی ریز استفاده می کردند که کیلکاهای نابالغ وغیرقابل استفاده هم صید می شد که این امر تاثیر جبران ناپذیری بر کاهش ذخایر این گونه از ماهیان داشت.
این کارشناس مسئول امورصید شیلات با اشاره به اینکه شرایط مساعد آب و هوا ازجمله محرک ها وعوامل تاثیر گذاردر زادآوری آبزیان است گفت: دمای بین ۸ تا ۱۴درجه سانتی گراد، دمای مطلوب تخم ریزی، رشد و زاد آوری کیلکا ماهیان است که این شرایط امسال مهیا بود.
علی اصغر قربانی وضعیت مناسب دریا،کاهش طول موج وطوفانهای دریایی را نیز، برمیزان صید کیلکا موثردانست وگفت:امسال وضعیت دریا برای صید وصیادی نسبت به سالهای گذشته مساعد تر بود.
محمد رضا فکوری یکی ازشناورداران صید کیلکا با ابراز خرسندی از اجرای طرح تعدیل ناوگان صید کیلکا به خبرنگارما گفت: اگرچه این طرح حدود ۱۰ سال است که به تدریج انجام شده اما می توان آن را یکی از کارهای مثبت شیلات نام برد.
وی که دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صید کیلکا درگیلان است می گوید:در سالهای گذشته بیشترین میزان صید کیلکا هر شناور بطورمیانگین ۱۶۰ تن بود که این رقم امسال به ۲۵۰ تن رسیده است.
وی با اشاره به اینکه شهریورامسال میزان کولاک دریا کمتربوده و صیادان کیلکا دریاروی بیشتری داشته و موفق به صید بیشتری نیز شدند گفت: شرایط مساعد آب و هوایی، امسال به کمک صیادان کیلکا آمد.
کوتاه سخن اینکه : اگرچه امسال صید کیلکا افزایش یافته و با اجرای طرح تعدیل ناوگان صیادی، رعایت قوانین صید و استانداردهای صیادی و شرایط مساعد آب و هوایی این روند روبه رشد است اما نباید فراموش کرد که شانه دار دریایی هنوز میهمان خزر است و با توجه به رشد و تکثیر سریعی که دارد، روز به روز بر جمعیت آن افزوده می شود. بی شک چاره اندیشی برای مقابله سریعتر با این انگل دریایی، می تواند در حفظ ذخایر کیلکا و دیگر گونه های خزراثر گذار باشد.
البته این کار مستلزم همکاری های کشورهای حاشیه دریای خزر و عزم جدی تر مسئولان و محققان ایرانی است، چرا که بیشترین آسیب وخسارت وجود شانه‌دار دریایی متوجه حوزه جنوبی خزر در ایران است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی