گیلانیان
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ Monday, 22 April , 2019
تیر ۳, ۱۳۹۷ کد خبر : 67561 خبر ها

رئیس‌کل دادگستری گیلان :

دلیل باقی ماندن کوه‌ها، جنگل‌ها و مراتع در گیلان اراده قوه قضائیه در برابر متخلفان است

دلیل باقی ماندن کوه‌ها، جنگل‌ها و مراتع در گیلان اراده قوه قضائیه در برابر متخلفان است

گیلانیان : رئیس‌کل دادگستری گیلان با اشاره به حقوق عامه و بیت‌المال گفت: دلیل باقی ماندن کوه‌ها، دریاها، جنگل‌ها و مراتع در گیلان اقدامات و اراده قوه قضائیه در برابر متخلفان است.

احمد سیاوش پور صبح امروز در نشست خبری شورای قضایی استان گیلان در رشت با تبریک هفته قوه قضائیه اظهار کرد: دشمن همیشه به دنبال سهم خواهی بود و هست و شهادت شهدای قوه قضائیه و یاران نزدیک امام در راستای انتقام‌جویی دشمنان از انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی در ایران افزود: چون جنس انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها متفاوت بود دشمن در همان سال‌های نخست تلاش کرد تا انقلاب را با جنگ تحمیلی سرنگون کند اما خون شهدا و مقاومت ملت ایران مانع از این تصمیم خصمانه شد.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به ترور و اقدامات مخربانه دشمن در جمهوری اسلامی گفت: دشمن نمی‌توانست اندیشه انقلاب اسلامی را تحمل کند و همین مهم باعث شد تا شهیدان مطهری، بهشتی و سایر شهدای انقلاب اسلامی را ترور و از صحنه انقلاب حذف کنند.

سیاوش پور با بیان اینکه شهید بهشتی بنیان‌گذار و معمار اساس و مبنای قضایی در ایران است تصریح کرد: شهید بهشتی با دید و اندیشه باز معتقد بود هرکسی که بتواند انقلاب را حفظ و در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کند می‌تواند در جریان انقلاب اسلامی باشند هرچند عده‌ای در داخل با اندیشه و عمل شهید بهشتی مخالف بودند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی دستگاه قضا در مسیر عدالت‌خواهی حرکت می‌کند خاطرنشان کرد: سازمان‌های قوه قضائیه در همه بخش‌ها اعم از نظارت و تربیت و رسیدگی بر دعاوی در راستای عدالت‌خواهی حرکت می‌کند.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به نقش نظارتی دستگاه قضا بیان کرد: دستگاه قضایی باوجود سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداری و سایر سازمان‌های تابعه در هرکجا که انحرافی از مسیر اصلی دستگاه‌ها ایجاد شود بر خود فرض و واجب می‌داند وارد شود که این اصل در مسیر تحقق قسط و عدل است.

*میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در مراجع قضایی گیلان ۹۰ روز است

سیاوش پور با بیان اینکه قریب به ۶۰۰ هزار پرونده به دستگاه قضایی در سال ۹۶ واردشده گفت: به‌طور متوسط به همین مقدار پرونده‌ها در دستگاه قضایی مختومه شده است.

وی با اشاره به موضوع اطاله دادرسی در گیلان گفت: میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در مراجع قضایی گیلان ۹۰ روز است.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به پرونده‌های مسن در دستگاه قضایی بیان کرد: پرونده‌های قبل از سال ۹۵ جز پرونده‌های مسن هستند و در تلاش هستیم تا اولویت رسیدگی را به آن‌ها اختصاص دهیم.

سیاوش پور با اشاره به سیاست کاهش زندانی‌های کیفری خاطرنشان کرد: طبق برنامه ششم توسعه و تأکیدات رهبری در تلاش هستیم تا به‌جز قاتلین و مخلان امنیتی در زندان‌های استان افراد دیگری را نگه نداریم.

وی با اشاره به وجود حدود هشت هزار نفر زندانی در استان گفت: بیشترین زندانیان در گیلان از معتادین و درگیران مواد مخدر هستند.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با تأکید بر اینکه رسانه‌ها باید بیشتر در حوزه مواد مخدر و آگاه بخشی به خانواده‌ها کار کنند تصریح کرد: رسانه‌ها باید خانواده‌ها را نسبت به مواد مخدر آگاه کنند چون کسی که معتاد است نمی‌تواند در فعالیت‌های اجتماعی حضور پیدا کنند.

سیاوش پور با اشاره به حقوق عامه و بیت‌المال افزود: دلیل باقی ماندن کوه‌ها، دریاها، جنگل‌ها و مراتع در گیلان اقدامات و اراده قوه قضائیه در برابر متخلفان است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در حفظ انفال و حقوق عامه تأکید دارد اظهار کرد: رسانه‌ها باید نسبت به حقوق عامه بیشتر اهتمام بورزند و به دستگاه قضایی در حفظ مراتع کمک کنند.

*رشد ۹ درصدی ورود پرونده‌ها به دستگاه قضایی در سال گذشته

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه روند ورود پرونده‌ها در گیلان رو به افزایش است خاطرنشان کرد: در سال گذشته رشد ۹ درصدی ورود پرونده‌ها به دستگاه قضایی را شاهد بودیم که لازم است رسانه‌ها نسبت به آگاهی بخشی و حقوق عامه جامعه را آگاه کنند.

سیاوش پور با بیان اینکه میزان صلح و سازش در گیلان در مجمع‌های شورای حل اختلاف بالا نیست گفت: مردم گیلان علیرغم روحیات و اقلیمی که دارند کمتر می‌بخشند که لازم است کار فرهنگی در این رابطه بیشتر انجام بگیرد.

وی با اشاره به برخورد قاطع قوه قضاییه با مفاسد تصریح کرد: دستگاه قضاییه در برخورد با مفاسد ازجمله مفاسد اقتصادی ابتدا با تذکر و توجیه وارد عمل می‌شود و این در حالی است که سازمان بازرسی به‌صورت تخصصی در این امر وارد می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با اشاره به تشکیل چند فقره پرونده قضایی برای دستگاه‌های اجرایی در سال گذشته در استان بیان کرد: دستگاه قضایی در جریان پیمان مناقصات و انحرافات آن به‌هیچ‌وجه ملاحظه نمی‌کند و این موضوع بدون جاروجنجال دنبال می‌شود.

*موضوع آب‌های شرب آلوده در استان پیگیری می‌شود

سیاوش پور در پاسخ به اینکه در برخی از شهرستان‌ها آب شرب سالم ندارند درصورتی‌که دستگاه‌های متولی اذعان می‌کنند که آب سالم است گفت: هر جا که حقوق عامه مردم مورد تهدید قرار بگیرد دستگاه قضایی موظف است با آن مقابله کند و موضوع آب‌های شرب آلوده در استان مورد پیگیری دادستان قرار خواهد گرفت.

وی در پاسخ به نارضایتی برخی از مردم در راهروهای مجامع قضایی و طولانی شدن برخی رسیدگی‌ها و اینکه چقدر در حوزه‌های قضایی سرکشی می‌شود افزود: در طول سال از هر حوزه قضایی دو تا سه بار سرکشی می‌کنیم و این میزان بازدید در هیچ جای کشور انجام نمی‌شود.

رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه این نوع سرکشی‌ها جدای دو نوع دیگر سرکشی از حوزه‌های قضایی است خاطرنشان کرد: هرکدام از معاونین قضایی نظارت بر حداقل دو حوزه قضایی را در دستور کار خوددارند.

سیاوش پور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در استان گیلان مسئولین بیشتر تخلف می‌کنند یا مردم بیان کرد: اگر قانون ملاک باشد بهترین مسیر تعالی در کشور طی می‌شود و هیچ فرقی بین مسئولان و مردم وجود ندارد.

*عزل دوقاضی در گیلان

وی با بیان اینکه دو قاضی در گیلان عزل شده‌اند تصریح کرد: در دستگاه قضایی اگر یک قاضی هم دچار تخلف شود محاکمه خواهد شد اما هیچ لزومی ندارد که انحرافات در جامعه اعلام و ملتهب شود.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه زندان‌های گیلان بسیار فرسوده و قدیمی هستند گفت: زندان‌های گیلان استاندارد نیستند و برخی از کاربری‌های زندان‌های ما برای زندان مناسب نیست.

سیاوش پور با بیان اینکه سرانه استاندارد زندان ۱۵ متر است افزود: با بهره‌برداری از زندان ضیابر سرانه زندان در گیلان هماهنگ با کشور ه‍شت متر است.

وی در پاسخ به اینکه در پس از بازی ایران مراکش و خوشحالی مردم شادی آن‌ها دچار سوی نیروی انتظامی سرکوب‌شده تصریح کرد: ما هیچ‌گاه با شادی مردم مخالف نیستیم اما برخی‌ها انتقام‌جویانه بافرهنگ و خلق‌وخوی ملت تعارضانه عمل می‌کنند و برخورد با این نوع افراد دلیلی بر سرکوب شادی مردم نیست.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با تأکید بر اینکه باید حقوق شهروندی در جامعه رعایت شود خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی مسئول ایجاد امنیت و نظم در جامعه است و باید مانعی برابر این‌گونه تعارض‌ها باشد.

سیاوش پور با اشاره به کاداستر افزود: این قانون سال ۹۴ ابلاغ‌شده و تنها دو سال به اتمام آن مانده و تاکنون ۷۴۸ هزار سند کاداستری به مردم ارائه‌شده است.

وی با اشاره به آرشیو الکترونیکی پرونده‌های ملکی در گیلان بیان کرد: تاکنون ۱۰ میلیون پرونده الکترونیک را در رشت انجام داده‌ایم و این پروژه در دو شهر گیلان نیز انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

قابل توجه رییس شورای اسلامی شهر رشت :

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

به بهانه گلایه استاندار از جذب غیر قانونی 670 نفر در گیلان:

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

به بهانه افشاگری در باره آدینه و مصلی و ...

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رودسر خبر داد:

آغاز برداشت گل گاو زبان در اشکورات رودسر

حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم:

حرکت عظیم مردمی در امداد به سیل‌زدگان از آموزه‌های قرآن و شهداست

ارتش و سپاه بازوان قدرتمند ایران هستند

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش :

ارتش و سپاه بازوان قدرتمند ایران هستند

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz