گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
آگوست 11, 2014 کد خبر : 28915 خبر ها

نماینده ولی‌فقیه در گیلان:

دنیا به سمت اسلام گرایش پیدا کرده است

دنیا به سمت اسلام گرایش پیدا کرده است

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در دیدار اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان و شرکت کنندگان در طرح ضیافت اندیشه که به مناسبت روز بزرگداشت علامه مجلسی صورت گرفت، گفت : دنیا با موج اسلام‌خواهی و بیداری اسلامی به طرف اسلام گرایش پیدا کرده است.

آیت‌الله زین‌العابدین قربانی ظهر امروز در دیدار با استادان طرح ضیافت اندیشه دانشگاه‌های گیلان با اشاره به پیشرفت‌های علمی مسلمانان در سایه اسلام اظهار کرد: دشمنان مسلمانان را با تبلیغات بسیار متهم به مخالفت دین با علم می‌کنند.

وی به دوران طاغوت اشاره کرد و افزود: کمونیست‌ها بر مخالفت دین با علم تاکید داشتند و سلسله مقاله‌هایی در مجله مکتب اسلام درباره این موضوع به چاپ رساندم.

آیت الله قربانی با بیان اینکه مقاله‌های مذکور در قالب کتاب «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» به چاپ رسیده است، تصریح کرد: آثار به‌جا مانده از مسلمانان در ۳۶ رشته علمی گردآوری شده است.

امام جمعه رشت انسان‌ها را به دنبال علت‌یابی آفرینش جهان دانست و بیان کرد: افراد به دنبال خالق جهان هستی هستند.

وی با تاکید براینکه تمام مردم دنیا درباره خداوند می‌اندیشند، خاطرنشان کرد: سه سال ابتدای ظهور اسلام درباره دعوت به خداپرستی بود.

آیت الله قربانی پرورش افراد در جامعه اسلامی را با ارزش توصیف کرد و گفت: خداوند انسان را هدف‌دار آفریده و ۱۲۴ هزار پیامبر برای تعالی روحی و پالایش و رشد افکار انسان‌ها مبعوث شدند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه افکار انسان‌ها با تعلیم انبیاء رشد پیدا کرده است، یادآور شد: فلسفه احکام الهی با توسعه علم روشن‌تر می‌شود و این موضوع نیاز به پژوهش دارد.

وی به گرایش مردم به دین در جهان معاصر اشاره کرد و افزود: دنیا با موج اسلام‌خواهی و بیداری اسلامی به طرف اسلام گرایش پیدا کرده است.

آیت الله قربانی آفرینش خلقت را با نظم خواند و اظهار کرد: انسان با کسب معرفت باور بیشتری نسبت به خداوند پیدا می‌کند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه دانشگاه پرده از اسرار آفرینش بر می‌دارد، تصریح کرد: ۷۳۰ آیه در قرآن درباره علوم طبیعی است و این موضوع انسان را وادار به شناخت از جهان هستی می‌کند.

وی بر اجرای احکام الهی در جامعه تاکید کرد و گفت: اگر آموزه‌های دینی و اخلاقی درست رعایت نشود انسان از دین خارج می‌شود.

آیت الله قربانی به سقوط حکومت اسلامی در اسپانیا پس از هشت قرن اشاره کرد و یادآور شد: بی‌بندوباری و وجود حاکمان نالایق سبب سقوط حکومت اسپانیا شد.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه ملت ایران با انقلاب اسلامی رژیم طاغوت را به زباله‌دان تاریخ سپرد، اظهار کرد: اکنون سخنان مهم از طرف جمهوری اسلامی ایران در دنیا مطرح می‌شود.

وی به مقاومت مردم سوریه در مقابل تروریست‌ها اشاره کرد و افزود: مقاومت مردم سوریه با حمایت ایران به پیروزی رسید.

نماینده ولی فقیه با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم غزه، تصریح کرد: خواسته جمهوری اسلامی ایران با مقاومت غزه بر دنیا تحمیل شده است.

*رسیدن به دانشگاه اسلامی نیازمند مجاهدت است

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های گیلان نیز در دیدار مذکور گفت: رسیدن به دانشگاه اسلامی نیازمند مجاهدت‌های بسیار است.

حجت‌الاسلام سعید مهدوی بر تهیه متن‌های علوم اجتماعی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: پس از ۱۰۰ سال انفعال علمی باید به هویت دینی و ملی خود برسیم.

وی دانشگاه اسلامی را زمینه‌ساز ایجاد تمدن اسلامی خواند و بیان کرد: امسال طرح ضیافت اندیشه با حضور ۱۴۰ نفر از استادان دانشگاه‌های گیلان در حال برگزاری است.

مهمترین شاخصه دانشگاه اسلامی تدریس علوم اسلامی است

احمد رضی، رییس دانشگاه گیلان در این دیدار گفت: دانشگاه گیلان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی منطقه خزر است که ۱۷ هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.

 وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه مشغل به تحصیل کارشناسی ارشد و دکترا هستند، افزود: ۵۰۰ همکار رسمی و مابقی همکاران حق التدریس در این دانشگاه همکاری دارند.

 رضی، اذعان کرد: اساتید این دانشگاه سالانه بالغ بر هزار مقاله در زمینه‌ها و ابعاد مختلف منتشر می‌کنند.

 وی با توجه به اینکه دانشگاه‌ها مراکز تربیتی، فرهنگی و پژوهشی هستند، افزود: امسال برای اولین بار به برکت بهره‌برداری از مسجد این دانشگاه، اعتکاف دانشجویی را برگزار کردیم.

 رضی، به داشتن دغدغه‌های مختلف فرهنگی در جامعه اشاره و تصریح کرد: بخشی از فعالیت‌های فرهنگی را نهادهای فرهنگی دانشگاه منجمله معاونت فرهنگی، نهاد رهبری و تشکل‌های دانشجویی بر عهده دارند که برگزاری طرح بزرگ ضیافت اندیشه یکی از آنهاست.

 وی اظهار کرد: همکاران ما با رفتار و منش اسلامی خود سعی می‌کنند حساسیت‌های فرهنگی را در دانشگاه‌ها زنده نگه دارند.

 رییس دانشگاه گیلان در ادامه از آیت الله قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان به عنوان عالمی برجسته در کشور یاد کرد و گفت: حضور این عالم ربانی موجب برکاتی در حوزه‌های مختلفی به خصوص در عرصه علمی حوزه و دانشگاه شده است.

 رضی افزود: آیت‌الله قربانی با انتشار مقاله و کتاب‌هایی از قبل از انقلاب تا کنون در خصوص مسایل دینی و روز، همواره در بیداری و آگاهی جوانان، کوشیده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی