گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
آوریل 5, 2013 کد خبر : 17982 خبر ها

دقایقی قبل در آلماتی؛

دور دوم مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی پایان یافت

دور دوم مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی پایان یافت

گیلانیان : دور دوم مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ از ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه به وقت تهران آغاز شده است. اغلب تحلیلگران و همچنین مقامات غربی، از نوعی «خوش بینی محتاطانه» نسبت به نتایج آن سخن می گویند. در نهایت روز اول مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ که بعد از وقفه‌ای چند ساعته راس ساعت ۱۶:۴۰ به وقت آلماتی در هتل ریکسوس از سر گرفته شد، دقایقی پیش پایان یافت.

 سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای ایران روز گذشته و پیش از شروع رسمی مذاکرات اشاره کرد برای حصول هرگونه پیشرفتی در مذاکرات جاری، حق غنی سازی اورانیوم ایران باید به رسمیت شناخته شود. وی همچنین با اشاره به موضع گیری های اخیر مقامات آمریکایی، گفت این مذاکرات زمان آزمون ادعاهای مقامات آمریکایی است و مشخص کننده ماهیت رفتار آن ها خواهد بود.
با این حال، خبرگزاری فارس، با استناد به گزارش روزنامه «کریستین‌ساینس مانیتور» خبر از بسته پیشنهادی ۱+۵ به ایران، داد. این روزنامه طی گفت‌وگو با یک مقام بلندپایه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ در آلماتی قزاقستان را مورد بررسی قرار داد و جزئیات جدیدی از مفاد بسته پیشنهادی به ایران ارائه کرد.
ایران در مذاکرات آلماتی ۲، ضمن تاکید بر حقوق هسته‌ای خود در چارچوب ان‌پی‌تی، منتظر آن است که طرف غربی در پیشنهادهای هسته‌ای خود، اصل تناسب را رعایت کند.
مقام آمریکایی درباره گفت‌وگوهای ۱+۵ به کریستین ساینس مانیتور گفت: «تا کنون ایران درباره این گفت‌وگوها روند بسیار مثبتی داشته است. امیدواریم این گفت‌وگوهای مثبت با پاسخ‌ها و اقدامات ملموس از طرف ایرانی‌ها هم همراه شود.»
در مذاکرات آلماتی ۱، آن‌گونه که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اشاره کرده است، برخی ابعاد دیدگاه‌های طرف غربی واقع‌گرایانه‌تر شده است اما این بدان معنا نیست که کاملا واقع‌گرایانه است.
این مقام بلندپایه آمریکایی گفته است تمامی اعضای گروه ۱+۵ «کاملاً موافقند که بسته پیشنهادی فعلی متعادل و منصفانه است که رویکردی با گام‌های متناسب دارد و از ایران خواسته است در قبال انجام اقدامات مناسب، واکنش‌های مناسبی دریافت کند.»
اظهارنظرهای این مقام آمریکایی در یک روزنامه آمریکایی قبل از آنکه یک ارزیابی واقعی و درست از تناسب امتیازهای ارائه شده به ایران باشد، به مثابه عملیاتی روانی برای مقصرسازی ایران نزد افکار عمومی می‌ماند.
وی در خصوص پاسخ احتمالی ایران به این بسته پیشنهادی گفت: «اگر ببینم که اولین واکنش ایران این خواهد بود که بخواهد در قبال دریافت امتیازات بیشتر، کارهای کمتری انجام دهد، اصلاً متعجب نخواهم شد.»
وی افزود: «اگر ایران گامهایی ملموس برای رفع نگرانی‌های جامعه بین‌المللی انجام برندارد، فشار تحریم‌ها تنها افزایش خواهد یافت.»
با وجود اینکه ایران برنامه هسته‌ای خود را زیر نظارت دقیق آژانس اتمی و مطابق با تعهدات خود در ان‌پی‌تی و حتی فراتر از آن دنبال می‌کند، و از طرفی بر به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی اورانیوم خود از طرف مقابل در مذاکرات تاکید ویژه دارد، این مقام آمریکایی اشاره به چنین موضوعی نمی‌کند، مسئله‌ای که متناسب بودن امتیازها و پیشنهاد طرف مقابل را در ازای اقدامات ایران زیر سوال می‌برد.
روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در ادامه این گزارش جزئیات بیشتری از بسته پیشنهادی ارائه شده به ایران ارائه کرده است. کریستین ساینس مانیتور ادعا کرده این جزئیات بر اساس نسخه‌ای از این بسته پیشنهادی هستند که در اختیار این روزنامه قرار گرفته است؛ این روزنامه می‌نویسد هر چند  ممکن است نتوان اعتبار این نسخه از این بسته پیشنهادی را به سرعت مورد تأیید قرار داد، اما محتوای آن شباهت زیادی به آنچه قبلاً توسط سایر منابع آمریکایی، اروپایی و ایرانی، افشا شده داشته است.
طبق نوشته کریستین ساینس مانیتور، در این بسته پیشنهادی «اقدامات داوطلبانه‌ای» که هر دو طرف باید ظرف مدت ۶ ماه انجام دهند، شرح داده شده است.
در این بسته پیشنهادی از ایران خواسته شده تمامی فعالیتهای غنی‌سازی بالای ۵ درصدی خود که برای سوخت‌رسانی به رآکتورهای تولید برق لازم هستند را تعلیق کند. ضمن اینکه ایران باید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی فعلی خود را به سوخت رآکتورهای تحقیقاتی تبدیل کند و مابقی آنها را هم صادر یا رقیق کند.
ایران همچنین باید تأسیسات فردو را بدون اینکه تعطیل کند، در وضعیت پایین‌تری از لحاظ آمادگی قرار دهد.
در این بسته پیشنهادی، به برخی از اقدامات فنی که باید در سایت فردو انجام گیرند هم اشاره شده است. طبق این بسته، ایران باید برخی از سامانه‌هایی که تا کنون این کشور را قادر کرده‌اند اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کنند را متوقف کند.
ایران همچنین باید افزایش نظارت آژانس بر تأسیسات هسته‌ایش را بپذیرد؛ تهران باید اجازه دهد دوربین‌هایی در سایت فردو نصب شود تا مقر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتوانند بر انتقال مداوم جریان در این سایت نظارت دائمی داشته باشند.
در مقابل این اقدامات، در صورتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کند ایران تمامی این اقدامات را انجام داده است آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های وضع شده علیه طلا و فلزات گرانبها و صادرات محصولات پتروشیمی ایران را لغو خواهند کرد.
کشورهای ۱+۵ هم با ایران در زمینه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای همکاری‌هایی خواهند داشت که از جمله آنها می‌توان به فراهم کردن سوخت برای یکی از رآکتورهای تحقیقاتی تهران ـ که برای تأمین سوخت به اورانیوم ۲۰ درصد نیاز دارد ـ و همچنین ارائه کمک‌های فنی از سوی آژانس برای داشتن یک رآکتور تحقیقاتی مدرن اشاره کرد.
امتیاز دیگری که در این بسته برای ایران در نظر گرفته شده به هواپیماهای تجاری مربوط می‌شود. آمریکا مجوز بازرسی‌های امنیتی و انجام اقدامات تعمیراتی هواپیماهای مسافربری که ایران سالها پیش از آمریکا خریداری کرده را صادر خواهد کرد.
دیپلمات‌های ۱+۵ گفته‌اند این اقدامات اعتمادساز اولین مراحل هستند و در صورتی که ایران در گامهای بعدی هم همکاری های لازم را به عمل آورد، آمریکا و اتحادیه اروپا در هر مرحله امتیازات متناسبی به این کشور اعطا خواهند کرد.
اعضای تیم های مذاکره کننده
هیئت‌های مذاکره کننده ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت (انگلیس، فرانسه، آمریکا، چین و روسیه) به اضافه آلمان و همچنین کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز برای دومین بار در شهر آلماتی قزاقستان و پشت درهای بسته وارد مذاکره شدند.
سرپرستی هیئت مذاکره کننده ۱+۵ را همچون مذاکرات قبل کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عهده دار است.
«وندی شرمن» معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، «سایمون گس» سفیر اسبق انگلیس در ایران، «ما ژائوشو» دستیار وزیر خارجه چین، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، «ژاک اودیبر» مدیرکل وزارت خارجه فرانسه و «هانس دیتر لوکاس» از مقامات ارشد وزارت خارجه آلمان قرار است بر سر یک میز با «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، «سید عباس عراقچی» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، «علی باقری» معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، «حمیدرضا عسگری» مشاور وزارت امور خارجه و «رسول موحدیان» سفیر سابق ایران در لندن به گفت‌وگو و تبادل‌نظر در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و سایر موضوعات بپردازند.
مایکل مان: ۱+۵ حرف جدیدی ندارد
سخنگوی کاترین اشتون گفت: حرف جدیدی در مذاکرات آلماتی جز شنیدن پاسخ ایران به پیشنهادهای ۱+۵ نداریم.
مایکل مان در جمع خبرنگاران حاضر در محل استقرار رسانه‌ها در هتل اینترکنتیننتال با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: ما منتظر شنیدن نظرات و پاسخ ایران به پیشنهادهایی که در مذاکرات قبلی به ایران ارایه کردیم، هستیم.
وی گفت که قرار نیست حرف جدیدی از سوی ۱+۵ در این مذاکرات مطرح شود.
سخنگوی اشتون در ادامه تکرار مواضع غرب درباره ایران گفت که ما می خواهیم ایران برنامه اعتمادسازی را دنبال کند و به اثبات کند که برنامه هسته‌یی‌اش به سمت و سویی نمی‌رود که ابعاد نظامی داشته باشد.
مان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ۱+۵ از سوی اسراییل تحت فشار است یا نه؟ گفت که من اینجا درباره مواضع اتحادیه اروپا و ۳+۳ (آمریکا، روسیه، چین + انگلیس، فرانسه و آلمان) صحبت می‌کنم.
وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که اگر ایران آن چه مدنظر شماست را امروز پاسخ ندهد مذاکرات فردا ادامه می‌یابد؟ گفت: ادامه مذاکرات و زمان آن به محتوای مذاکرات بستگی دارد. ما بر روی این که مذاکرات دو روزه باشد از قبل توافق کردیم اما این مساله اجباری نیست. اگر مسایل بحث شود ممکن است یک روزه مذاکرات تمام شود.
سخنگوی اشتون درباره تهدیدات اخیر کره شمالی و احتمال این که این مساله بر روی موضوع ایران تاثیر بگذارد، گفت: مساله کره تمرکز ما را بر روی موضوع ایران از بین نمی‌برد این دو، موضوع‌های جدا از هم هستند و مواضع اتحادیه اروپا درباره کره شمالی اعلام شده است.
اظهار امیدواری روسیه و «بان کی مون» به روند مذاکرات
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه درباره مذاکرات ایران و گروه موسوم به “۱+۵” در آلماتی ابراز خوش‌بینی کرد.
لکساندر لوکاشویچ، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه درباره مذاکرات ایران و گروه موسوم به “۱+۵” در شهر آلماتی گفت که مسکو با خوش‌بینی خاطرنشان می‌سازد در مذاکرات این گروه در خصوص مساله هسته‌یی جمهوری اسلامی تبادل نظر تخصصی و عمیقی جریان دارد.
پیشتر نیز ایگور مارگولف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفکس روسیه گفت: مسکو امیدوار است پیشنهادهای مطرح شده از سوی میانجیگران بین‌المللی به تهران در رابطه با برنامه هسته‌یی تهران به پیشبرد مذاکرات در راستای حل مساله هسته‌یی ایران منجر شود.
وی اعلام کرد: روسیه در زمینه مسأله هسته‌یی ایران با گروه ۱+۵ همکاری نزدیکی دارد.
وی افزود: مسکو انتظار دارد «بسته به روز شده خواسته‌ها» که در نشست اخیر آلماتی به ایران ارائه شد، بتواند به پیشرفت مداوم در مذاکرات هسته‌یی بیانجامد.
معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش بر این باور است که حل مساله هسته‌یی ایران باید بر پایه به رسمیت شناختن حقوق حقه تهران برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌یی صلح‌آمیز ایران باشد.
وی خاطرنشان کرد: در عین حال، روسیه برای مذاکره نزدیک با چین در مورد برنامه هسته‌یی ایران ارزش بسیاری قائل است و مواضع مسکو و پکن در بسیاری از موارد یکسان است.
وی افزود: روسیه بر این باور است که اعمال تحریم‌های یک جانبه و فشار سیاسی بر ایران تنها به بن‌بست ختم می‌شود.
در همین حال، دبیر کل سازمان ملل نسبت نیز به حصول پیشرفت واقعی و معنادار در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در قزاقستان ابراز خوشبینی کرد.
بان کی مون بعد از دیدار با نخست وزیر اسپانیا در مادرید به خبرنگاران گفت: من قلبا امیدوارم که در این مذاکرات پیشرفت واقعی حاصل شود.
وی اضافه کرد؛ مذاکره با مقامات ایرانی درباره مساله هسته‌ای و به منظور تاکید بر این نکته است که ایران ثابت کند برنامه هسته‌ای‌اش به منظور مقاصد صلح آمیز است.
بان کی مون همچنین به سوال یک خبرنگار ایرانی گفت: من با «کاترین اشتون» رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مذاکره کردم و وی نسبت به مذاکرات خوشبین است.
شرکت هیئت ایرانی در نماز جمعه آلماتی
تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه ۱+۵ که هم‌اکنون در آلماتی، بزرگترین شهر و پایتخت سابق قزاقستان هستند، قصد دارند در نماز جمعه امروز این شهر حضور یابند.
براین اساس تیم مذاکره‌کننده کشورمان به سرپرستی سعید جلیلی، مذاکره با گروه ۱+۵ را موقتا ترک و در مراسم نماز جمعه شرکت خواهند کرد.
پایان دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵/ مذاکرات ادامه دارد
دور اول مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی پیش از ظهر امروز پایان یافت. دور اول مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ ساعت ۱۰:۳۰ به وقت آلماتی (۹ به وقت تهران) در هتل ریکسوس آلماتی آغاز شد و پیش از ظهر پذیرفت. پس از پایان دور اول، هیئت ایرانی راهی مراسم برگزاری نماز جمعه شده اند.
گزارش ها حاکی از آن است که مذاکرات ایران و ۱+۵ در آلماتی ادامه دارد و قرار است معاونان جلیلی و اشمیت در خصوص زمان دور بعدی مذاکرات گفت‌وگو کنند. هنوز مشخص نیست ادامه مذاکرات عصر امروز برگزار می شود و یا به فردا موکول خواهد شد.
پیشنهادهای مشخص ایران برای آغاز دور جدید همکاری ها
یک عضو تیم مذاکره کننده ایران گفت: در نشست صبح مذاکرات، ایران پیشنهادهای مشخص خود را برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های ایران و ۱+۵ را به طرف مقابل ارایه کرد.
علی باقری، معاون سعید جلیلی و عضو تیم مذاکره کننده ایران در جمع خبرنگاران گفت: همان طور که از قبل توافق شده بود ایران و نمایندگان شش کشور گفت‌وگوهای خود را در آلماتی آغاز کردند. جمهوری اسلامی ایران چندماه قبل طرح جامعی را برای شکل‌گیری همکاری میان هفت کشور به طرف مقابل ارایه کرد. امروز نیز در نشست صبح دکتر جلیلی پیشنهادهای مشخص ایران را برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های ۱+۵ با ایران به طرف مقابل ارایه کردند. این پیشنهادها در چارچوب طرح کلی ایران در مسکو تنظیم شده بود که ارایه شد.
باقری گفت: در این جلسه طرف ایرانی بر لحاظ کردن سه عنصر آغاز، ابعاد و سرانجام روند گفت‌وگوها تاکید کرد.
معاون مذاکره کننده ایران با ۱+۵ اظهار کرد: ایران بر این باور است آن چه به عنوان گام اعتماد ساز از آن یاد می شود، یعنی مجموعه اقداماتی که دو طرف باید با هم توافق کنند که انجام دهند، بخشی از راه حل جامع است، نه چیزی غیر از راه حل جامع یا در کنار آن. بر این اساس پیشنهادی که امروز صبح دکتر جلیلی به ۱+۵ ارایه کردند چارچوب مشخصی را ارایه کرد و طبیعی است گفت‌وگوها امروز یا در صورت نیاز فردا ادامه می‌یابد تا دو طرف دیدگاه‌هایشان را تبادل کنند تا بستر جدیدی از همکاری‌ها شکل گیرد.
آغاز دور دوم مذاکرات
نوبت دوم مذاکرات ایران و ۱+۵ در هتل ریکسوس آلماتی قزاقستان آغاز شد. دور اول مذاکرات هیئت‌های مذاکره کننده ایران و گروه ۱+۵ و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت آلماتی در هتل ریکسوس این شهر آغاز و ساعت ۱۳:۱۵ به وقت آلماتی پایان یافت.
مخالفت ایران با پیشنهاد ۱+۵ درباره فردو و غنی سازی ۲۰ درصد
برخی منابع غربی می گوند این احتمال وجود دارد که مذاکرات آلماتی فقط یک روزه باشد؛ مخالفت ایران با درخواست ۱+۵ برای مذاکره بدون چارچوب به منظور بده بستان درباره مسائلی مرتبط با فردو و غنی سازی ۲۰ درصدی است.
پایان دور دوم مذاکرات
دور دوم مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ راس ساعت ۱۶:۴۰ به وقت آلماتی در هتل ریکسوس این شهر آغاز شده بود که دقایقی پیش پایان یافت.
علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ساعتی پیش در تشریح نشست صبح امروز ایران با ۱+۵ در آلماتی در جمع خبرنگاران گفت: طرف ایرانی در این جلسه بر لحاظ کردن سه عنصر آغاز، ابعاد و سرانجام و پایان داشتن روند گفتگوها تاکید کرد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که معنی آنچه که به عنوان گام اعتمادساز یاد می شود، مجموعه اقداماتی است که دو طرف باید انجام دهند.
معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: این اقدامات باید بخشی از راه حل جامع و نه چیزی غیر از آن یا در کنار راه حل جامع باشد.
باقری گفت: پیشنهادی که امروز آقای جلیلی به شش کشور و کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا داد، در یک چارچوب مشخص بود.
وی ادامه داد: گفت وگوها امروز و شاید فردا ادامه می یابد تا طرفین دیدگاه هایشان را مبادله کنند و بستری مناسب برای همکاری ها شکل بگیرد.
معاون رئیس تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ تا دقایقی دیگر در آلماتی نشست خبری برگزار می کند
علی باقری معاون سیاست خارجی دبیر شورای عالی امنیت ملی تا دقایقی دیگر و در پایان دور دوم مذاکرات ایران با ۱+۵ با خبرنگاران گفتگو خواهد داشت.
باقری تا لحظاتی دیگر در جمع خبرنگاران در هتل اینترکنتیننتال صحبت می کند و در خصوص جزئیات دو دور مذاکرات ایران با ۱+۵ به سئوالات خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی