گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
می 1, 2012 کد خبر : 8493 دسته‌بندی نشده

غلامعلی جعفرزاده در گفتگوی اختصاصی با گیلانیان :

دوستانه به مدیر ارشد استان پیشنهاد استعفا دادم

دوستانه به مدیر ارشد استان پیشنهاد استعفا دادم

اختصاصی گیلانیان : مهندس غلامعلی جعفرزاده عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در گفتگوی اختصاصی با وبگاه حامیان پیشرفت و توسعه گیلان ضمن بیان شفاف نظرات خود به پرسش های ” گیلانیان” به عنوان نامزدی که بیشترین اقبال جلب رای اعتماد مردم شهرستان رشت ، برای ورود به خانه ملت را دارد پاسخ گفت ، در ادامه بخوانید :

در عرصه انتخابات حاضر شدید ؟

بله ، وقتی رسما کار انتخاباتی را آغاز کردم اصلا با خدای خودم حرف انتخاباتی نزدم و تصمیم گرفتم حقایق را بگویم، اصلا نگاه نکردم که چه کسی از حرف‌ من خوشش می‌آید و چه کسی بدش می‌آید، من با ضرس قاطع به عنوان کسی که ۲۴ سال در گیلان، حداقل با ۹ استاندار کار کرده ام ، فکر می‌کنم تنها کسی هستم که به اذعان صاحبنظران :

 ۱ – برنامه مدون ، منظم و جامعی ارائه کرده ام .

۲ –  اعلام نموده ام که حاضرم واقعا برای استانم کار بکنم .

نمی گویم اینجا کن فیکون می شود ، شق القمر می شود ، هیچکس نمی تواند چنین کاری بکند ، چون درآمد ، مخارج ، مصارف مشخص است ، به سهم خود اگر مردم به بنده اعتماد کنند تلاش می کنم جهش خوبی انجام دهیم و از این وضعیت نجات پیدا کنیم اما می دانم تا ایدهآل ها خیلی فاصله داریم .

 حضورتان در میان مردم شهر و روستا چگونه است  و  عمده مشکلات و خواسته هایشان چیست ؟

من سعی کرده ام به تمام روستاها بروم ، صبح هم خشکبیجار بودم ، هیچ واهمه ای هم ندارم مردم حرف بزنند یا اعتراض بکنند ما باید فضائی را ایجاد بکنیم مردم حرف شان را بزنند و تخلیه بشوند .

اما نیازهای مردم ، این روزها ابتدائی ترین مسئله کشاورزان (کود) است؛ مردم کود سیاه ندارند ، گازوئیل ندارند ، سم ندارند ، تسطیح اراضی انجام نشده ، ماشین آلات کشاورزی در اختیاراشان قرار نگرفته است و جالب اینجاست که هیچکس هم پاسخگو نیست ، در بخش صنعت هم با بی تدبیری و مشکلات عدیده داستان همین است .

در خصوص معضل اصلی گیلان یعنی بیکاری و ایجاد فرصت های شغلی چه باید کرد ؟

 معتقدم در شأن ما نیست که نرخ سوم بیکاری کشور را داشته ‌باشیم . ما باید نیروهای کاردان و فرهیخته استان را جمع و از فکر شان استفاده بکنیم در وضعیت کنونی در این بخش با خلاء مواجه ایم فرایند های تصمیم سازی ما دچار اشکال است ، عموما مسئولان ما فی البدایه تصمیم می گیرند و عمل می کنند ، ما به مجموعه مشاورانی نیازمندیم که بتوانند برای ” پیشرفت و توسعه گیلان”  فکر بدهند نه مثل این اتاق های فکری که این روزها آنهم تبلیغاتی و ناکارآمد شده است بماند که بخشی از این معظلات هم به خاطر مجموعه مدیران غیر بومی ای است که به کار گرفته اند .

برخی معتقدند شما به ویژه در بحث مدیریت شعار بومی گرایی می دهید و شاید این خود نوعی استراتژی تبلیغاتی باشد ؟

 استراتژی تبلیغاتی برای سوء استفاده یا جلب رای مردم ، خیر ، نیست اما شعار تبلیغاتی برآمده از نیاز گیلان ، بله ، هست ، من معتقد به لزوم بومی گرائی ام .

من می گویم برای تصدی منصبی مشخص  وقتی در گیلان فرد یا افراد شایسته ای از جمیع جهات داریم چه ضرورتی دارد مدیر از بیرون وارد کنیم ؟ مدیران وارداتی می آیند سر سفره ما می‌نشیند ، بعضا هم به مردم ما توهین می کنند و کارائی هم ندارند ، عموما هم کارنامه شان نا موفق است حال که چنین است چرا استعدادهای استان خودمان را پرورش ندهیم و از آنان حمایت نکنیم ؟

این روز ها دهان به دهان می چرخد که آقای جعفرزاده درباره مدیریت ارشد استان انتقاد های تندی مطرح می کند ، آیا گمان نمی کنید اینگونه نطق ها جایگاه نماینده عالی دولت را در گیلان تضعیف می کند ؟

 خیر ، اصلا بحث تضعیف مطرح نیست ما دستان خادمان واقعی را می بوسیم اما همیشه این انتقاد را به همه دولت ها داشتیم که چرا برای گیلان استاندار صفر کیلومتر می‌آورند ؟ استانداری بیاورند که در جاهای دیگر کار کرده باشد ، تجاربش را برای این استان بیاورد تا گیلان بدل به یک کارگاه آموزشی نشود که بخواهند مدیریت را با روش سعی و خطا یاد بگیرند .

من با همه احترامی که برای شخص ایشان قائلم انصافا ایشان را در حد و اندازه استان گیلان نمی‌دانم

شاید استاندار باشد اما برای استان‌هایی نه مثل استان ما آنهم با این درجه فرهیختگی ، حالا ایشان آمده کارنامه موفقی هم که ارائه نکرده است ؛ ما بعد از استان های فارس و البرز رتبه سوم نرخ بیکاری کشور را کسب کرده ایم و این آماری است که خود دولت اعلام می کند ، ۱۶٫۸ درصد ! این نرخ بیکاری برای گیلان پس از انقلاب سابقه نداشته و رکورد شکسته است  فقط معضل بیکاری نیست ، در حوزه‌های دیگر هم ما دچار مشکل هستیم.

مدیر ارشد استان ، به عنوان یک استاندار ، جمع کننده استان است . آیا این استاندار توانسته اینگونه عمل کند؟

متاسفانه گزارشات شفاف به مردم نمی‌رسد ! معتقدیم در هزینه ها اصراف دارد می شود ؛ ریخت و پاش ها در ادارات و سازمان ها زیاد است ؛ فاصله بین مردم و مسئولین در استان گیلان زیاد شده است متولی و ساماندهنده این امور کیست ؟ آیا غیر از استاندار است ؟

جهت انتقادی و سوالات ما به سمت مسئولین به ویژه مسئول ارشد استان است کار ما این است ؛ اما متأسفانه می بینم که به شدت گارد گرفته اند ! ما هم حرف ها و نظراتمان را مستند به آمار و ارقام می‌گوییم و پرسش هایی طرح می کنیم ولی متاسفانه تا کنون هیچ پاسخ منطقی ای از جانب متولی امر نشنیده ایم !

دیشب در جضور جمع کثیری از مردم رشت ، دوستانه به آقای استاندار پیشنهاد استعفا دادم حال می خواهد استعفا بدهد می خواهد ندهد

دیدم امروز خیلی جو سازی کرده اند که فلان می کنیم و بهمان ! حالا این را به همه مسئولینی که ناتوان هستند می‌گوییم ، معیار و شاخص ما باید مردم باشند ، شما ببینید استقبال مردم از شما و عملکردتان چگونه است؛من بیست و یک روز کار و پنج سخنرانی کردم ، نقطه نظراتم را مستدل  شفاف و صمیمانه با مخاطبانم در میان گذاشتم ، مردم هم اعتماد کرده و ۴۸ هزار رأی پاک به من دادند

در بین خواص گیلان نجواهایی به گوش می رسید مبنی بر اینکه دو تن از نمایندگان دور هشتم مجلس شورای اسلامی لیست های چند ده نفره ای به مدیریت ارشد استان جهت به کار گماری در پست های مختلف داده اند شما در این خصوص اطلاعی دارید ؟ 

به نظر من هر کس باید پاسخگوی عمل خودش باشد و روز پاسخگویی هم خواهد رسید اما همین آقایان تا دیروز همه جا عنوان می کردند که ما استاندار قبلی را عوض کردیم و استاندار فعلی را آوردیم و این حرف را به صورت یک برگ برنده و یک امتیاز برای خود عنوان می‌کردند ! بعد ایشان آمد و کارایی نداشت در نتیجه مردم ابراز نارضایتی کردند الآن این مسئولیت را به گردن نمی‌گیرند .

در خصوص انتصاباتی هم که انجام شده ، در بخشداران ، فرمانداران ، مسئولیت های مختلف در استانداری و استان نشان می دهد ، بلی ، ظاهرا اینها سهمیه هائی داشتند .

این نگرانی فی نفسه وجود دارد که شما نیز در صورتیکه نماینده شوید چنین کنید به خصوص وقتی که تعداد آرای شما بالا هم باشد ؟

 مطمئن باشید خود من این کار را یک کار خیلی سخیف می دانم . یعنی در آینده نخواهید دید من در عزل و نصب ها نظر بدهم یا ورود بکنم اما نظارت خواهم کرد چون حتی ما در خصوص به کارگیری نیروی بومی هم باید شایسته سالاری و شایسته گزینی نموده و شاخص هائی داشته باشیم . اینجوری نیست که هر کسی که بومی بود ، مدیر باشد . ما باید شاخص هائی داشته باشیم که بتوانیم پاسخ جوانان پرسشگر را بدهیم . وقتی از ما پرسیدند فلانی چرا مدیر شد ؟ بتوانیم بگوییم به خاطر مثلا این چهار ویژگی یا توانایی و سوابق است .

 ما الآن افرادی را می بینیم که به منصب هائی تکیه داده اند که نمی توان از آنان و عملکردشاندفاع کرد چون نتوانستند سازمان خودشان را جمع کنند ، کارکنان و مجموعه پرسنل شان ناراضی هستند ؛ از طرف مقابل مردم هم ناراضی هستند و من از روز اول خواهش کردم با مسببان ناراضی تراشی برخورد بشود تا به اصل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آسیبی نرسد .

در پایان ،  ۱۵ اردیبهشت ۹۱ را چگونه می بینید ؟

مردم فهیم ما در دور اول بسیار گسترده شرکت کردند و من نوید می دهم که در ۱۵ اردیبهشت نیز ، اتفاق بسیار خوبی در شهر رشت خواهد افتاد و با استقبال مردم مرحله دوم پر شورتر از مرحله اول برگذار خواهد شد و شورای محترم نگهبان نیز همچون گذشته چشم تیزبین نظام و پاسدار آرای مردم خواهد بود

وعده دیدار ما ۱۵ اردیبهشت پای صندوق های رای

اخبار مرتبط

نظرات

 • با سلام
  جسارت آقای جعفرزاده تحسین بر انگیز است ولی بهتر این است که کمی با منطق همراه باشد، همین برادر … بر دستان استانداران غیر بومی می زده البته برای …، مگر مبحث بیکاری در همین ۱۵ ماه ایجاد شده و نرخ بیکاری صفر بوده است و استانداران قبلی گلستانی به این استاندار تحویل داده اند، خلاصه این جور رای آوردن مثل آن ۱۳ میلیون است برادر، اگر هم یک مسئول بومی بیاید همین ما ها انقدر زیراب او را می زنیم و زیر پاهایش را خالی می کنیم که طرف غلط می کند دیگر برگردد این استان، شما به کارهای قبلیتان در بنیاد نگاه کنید شاید …، یک سوزن به خود یک جوالدوز به دیگران

 • سلام به گیلانیان
  با بخش هایی از صحبت های آقا مهدی موافقم مخصوصا اینکه ممکنه استانداران قبلی گلستان به استاندار جدید تحویل نداده باشند . اما آقا مهدی شما هم منصف باشید تلاش های استاندار فعلی برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری چقدر موثر بوده ؟

 • به نظرم صحبت های اقای جعفرزاده متین و منطقی بوده

 • اقا مهدی شما از کارهای خالصانه ودلسوزی مهندس باخبر باشی اینقدر بی انصافی نمیکنی !پیشنهادمیکنم امشب ساعت ۸ به اتفاق خدمتشان در ستاد خیابان مطهری تشریف بیاورید واز نزدیک با ایشان درد دل نمایید باورکن افق جدیدی از مباحث راارائه خواهد کرد !درضمن برادر عزیز چرا زیراب مدیران را بزنیم وزیرپایش راخالی کنیم ؟!پس تقصیر ماست که نمیتوانند کارکنند؟!پس بیا حالا که کسی دلسوزپیداشده کمکش کنید!من وهمه اقشارایثارگرکه از نزدیک ازبرنامه وکارنامه ایشان مطمئن وآشنا هستم.ایشان به لقب عموی بچه های شهدای کربلای ایران شهره اند!

 • من فکر میکنم جناب جعفر زاده میتواند به عنوان یک پدیده ظهور کند شهر باران حضور مرزایی دیگر را انتظار میکشد اما آنچه مرا نگران کرده خضور برخی افراد فرصت طلب و بعضا غیر بومی در اطراف ایشان است..ضمن اینکه بیکاری مارا بیچاره کرده بنده با داشتن فوق لیسانس شیمی در این استان بیکارم.میرزا بیا…که عاشقان گیلانت غم نان دارند….بخدا خسته شدیم از بس مقابل مدیران غیر بومی سر خم کردیم اگر عشقه به شهرم نبود از استان میرفتم

 • آقا ایمان درد مشترک شما وسایر برادران وخواهران همشهری ۴سال پیش من وهمسرم که به گواهی دوستان وآشنایان در رشته وتخصص کاری وتحصیلی مان زبانزد بودیم به مهاجرت ه تهران وادارنمود!ومتاسفانه دور از شهر بارانمان شهر لجنک های زیبا…به سرمیبریم وروزگارمیگذرانیم ولی جمعه پشت سرسایر همشهریهامان درصف طولانی هواداران مهندس برمیگردیم وآرای پاکمان را به صندوق دل رهبر عزیزمان میریزیم!من هم درصداوسیمامطبوعات امورفرهنگی وهمسرم درحرفه تدریس واموربیمه ای علی رغم یدک کشیدن عنوان خانواده شهید وجانباز زخم التیام نیافته مدیران غیربومی ومهاجر را به دوش میکشیم!باشد تا با اشاره ای شمعی بسازیم برای روشنایی شهرمان!

 • یگانه گرامی با حجم بالای کاربران ومشغله کاری وسرعت پایین اینترنت مجالی برای ایرادهای سطحی هرچند صحیح وقابل احترام نمیگذارد عرصه رقابت وتبلیغات گسترده رقبای مهندس جعفرزاده با پشتوانه های قدرت وثروت به حدی ست که هردردآشنای دلسوز خود به ستاد تبلیغاتی برای حرکت بسوی نور وامید مبدل شده است. از تذکرتان سپاس.بیاییم بجای ایرادهای ظریف و پیش پا افتاده با همه توان به حمایت از مدیری لایق برخیزیم تا او هم به نوبه خود به ادامه راهی که سالها پیش برای رسیدن به سربلندی میهن عزیزمان به ندای امامش لبیک گفت به مقصد برسد انشا اله

 • جعفرزاده چون برنامه ای برای نمایندگی ندارد از تخریب دیگران می خواهد نردبان برای خود بسازذ
  اینکه به استاندار بگویی … حرف منطقی است؟
  مردم هرکس را انتخاب کردند خدا کند خدمت کنند

 • من در تمامی سخنرانیهای جناب مهندس جعفرزاده حضور داشتم او با منطق و دلیل تمام حرفایش را بازگو میکند…
  به نظر من کمی در حق او بی انصافی میشود…
  کسی که جانباز ۸ سال دفاع مقدس است و به او تهمت تصادف کردن را بزنن و بگویند او جانباز نیست…

 • از شهامت آقای جعفرزاده بسیار خشنودیم . ای کاش همین صراحت در خصوص برخی از فرمانداران و بخشداران فاقد کارآیی و بعضا بیش از سی/۳۰ سال سابقه خدمت ولزوم تسریع در بازنشستگی آنان و فراهم نمودن شرایط خدمت برای دیگر مدیران با تجربه و دلسوز و متعهد فراهم می گشت . ولی متاسفانه باید گفت که استاندار فعلی از الفبای مدیریت چیزی نمی داند .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی