گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
مارس 17, 2016 کد خبر : 46981 خبر ها

معاون اسبق بانک مرکزی؛

دولت۶بار از بانک مرکزی قرض کرده/روحانی‌چگونه ادعا می‌کند استقراضی نداشته!

دولت۶بار از بانک مرکزی قرض کرده/روحانی‌چگونه ادعا می‌کند استقراضی نداشته!

گیلانیان : حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی در خصوص میزان استقراض دولت یازدهم از بانک مرکزی اظهار کرد: دولت یازدهم حتما از بانک مرکزی استقراض داشته ، اما میزان دقیق این استقراض مشخص نیست و در گزارش اقتصادی بانک مرکزی هم درج نشده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت روحانی در سالهای گذشته معمولا در ماههای پایانی سال از بانک مرکزی استقراض کرده تا هزینه های خود را جبران کند و آن را به عنوان تنخواه از بانک مرکزی به حساب آورده است.

معاون اسبق بانک مرکزی در توضیح تنخواه‌های دولت از بانک مرکزی بیان کرد: منظور از تنخواه وجهی است که دولت از بانک مرکزی دریافت می کند و بعد از کسب درآمد جدید از محل آن درآمدها این وجه را به بانک مرکزی باز می گرداند.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: دولت یازدهم مدل تنخواه را برای دریافت استقراض از بانک مرکزی طراحی و از سال اول استقرار، وجوهی را به عنوان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرده است. حتی در همان سال ۹۲ موضوع برداشت دولت از بانک مرکزی به مجلس هم کشیده شد و به دلیل تخلف و اقدام فراقانونی دولت در این زمینه نمایندگان مجلس به وزیر اقتصاد کارت زرد دادند، دیوان محاسابات هم این استقراض را در گزارش خود لحاظ کرده است.

وی افزود: بعد از این برداشت دولت دوبار دیگر هم از بانک مرکزی استقراض کرد که یکبار در ماههای پایانی سال ۹۳ این کار را انجام داد و در حال حاضر به نظر می رسد در سال ۹۴ هم این کار انجام شده باشد.

معاون اسبق بانک مرکزی در توضیح چرایی برداشتهای متعدد دولت روحانی از بانک مرکزی به نسیم آنلاین گفت: درآمد فعلی دولت جوابگوی هزینه هایش نیست. قیمت نفت کاهش پیدا کرده اما هزینه های جاری دولت نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم یافته است. برای پوشش این هزینه ها دولت به منابع بانک مرکزی رجوع کرده است.

مستخدمین حسینی با اشاره به برداشتهای دولت از صندوق توسعه ملی نیز خاطرنشان کرد: دولت یازدهم سه بار هم از منابع صندوق توسعه ملی در بانک مرکزی برداشت کرده است. یکبار ۱٫۲ میلیارد دلار، یکبار ۴٫۱ و بار دیگر هم صحبت از برداشت ۱۲ میلیارد دلاری به میان آمده است. این هم یک نوع استقراض از بانک مرکزی به شمار می رود.

وی تصریح کرد: برداشت از منابع صندوق توسعه ملی فرقی با برداشت از منابع بانک مرکزی از لحاظ ماهیت ندارد و همان تاثیرگذاری را بر اقتصاد کشور خواهد داشت. متاسفانه دولت در بودجه ۹۵ و برنامه ششم از مجلس خواسته که سهم صندوق از محل فروش نفت را هم کاهش دهد.

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: در سه بار استقراضی که دولت از منابع بانک مرکزی انجام داده یکبار بنا به ادعای دولتمردان تسویه شده اما دو تنخواه دیگر تسویه نشده است.

مستخدمین حسینی درباره اظهارات روحانی مبنی بر عدم استقراض دولت از بانک مرکزی نیز به نسیم آنلاین عنوان کرد: اگر با ماهیت کلمات کار داشته باشیم یک بحث است، اما اگر با نفسِ عمل کار داشته باشیم بحث دیگری به میان می آید. دولت یازدهم در مدت فعالیت خود تا به امروز برای جبران کسری منابع خود به کارهای مختلفی مانند استقراض، چاپ اسکناس و دریافت تنخواه دست زده است.

وی گفت: دولت باید بار هزینه های خود را کاهش دهد، یعنی هزینه جاری خود را کم کند. افزایش هزینه های جاری از دولت قبل آغاز شده بود. دولت قبل ۵۵۰ هزار نفر را استخدام کرد در حالی که در آن زمان بحث بر چابک شدن دولت بود و کم شدن کارمندان دولت بود.

معاون اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: دولت روحانی همه داشته های دولت را قبل را حفظ کرده و متاسفانه هزینه های جاری خود را هم افزایش داده است. همچنین هزینه های عمرانی را هم تخصیص نمی دهد. درست است که دولت کمبود منابع دارد ولی اقدامی در جهت جبران کمبود منابع نکرده است.

مستخدمین حسینی با تاکید بر اثر گذاری استقراض از بانک مرکزی بر رشد پایه پولی نیز به نسیم آنلاین گفت: وقتی دولت از بانک مرکزی استقراض کرده و یا تنخواه می‌گیرد پایه پولی را افزایش می دهد. نقدینگی و پایه پولی در دولت یازدهم رشد کرده اما دلیل اینکه تورم ایجاد نشده این است که منابع در بانکها قفل شده است. اگر معوقات بانکی پرداخت شود بخش مسکن به حرکت درآید و اقتصاد به سمت خروج از رکود حرکت کند کم کم شاهد افزایش تورم خواهیم بود.

وی گفت: در حال حاضر میزان نقدینگی در گردش برابر با همان ۴۵۰ هزار میلیاردتومانی است که دولت فعلی از دولت قبل تحویل گرفته که این اتفاق نادری است. از هزار هزار نقدینگی موجود ۵۰۰ هزار میلیارد در بانکها قفل بوده و ۵۰۰ هزار میلیارد در گردش است.

معاون اسبق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: وقتی پایه پولی ۴۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته آقای رئیس جمهور نمی تواند ادعا کند که از بانک مرکزی استقراضی نداشته است.
منبع:نسیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد