دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, 16 July , 2018
مرداد ۱۷, ۱۳۹۶ کد خبر : 61484 دسته‌بندی نشده

دولت و مجلس، سیاست خارجی، شخصیت

دولت و مجلس، سیاست خارجی، شخصیت

گیلانیان : به لطف الهی مجلس تحلیف رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی در مجلس شورای اسلامی نیز به سلامتی و آرامش، به انجام رسید و خیال ملت شریف را از این امر مهم، آسوده ساخت. ضمن تبریک به جناب ایشان، دعا کرده و امیدواریم در کارشان بسیار موفق باشند و بتوانند با بهترین روحیه و بالاترین همت، مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ایران را به خوبی تأمین نمایند.
اتفاق خاص
مخفی نماند که اگر این جلسه، با آن تبلیغات، هزینه های فراوان اصلی و جانبی و نیز تعطیلی یک روزه ادارات کلانشهر تهران همراه نمی شد، اتفاق خاصی نمی افتاد. هرچند شاید در آن صورت، بعضی از عزیزان نازک دل، حسرت به دل مانده و ادعا می کردند که چون این طوری رفتار نشده، کشور، سود نقد صدها میلیون دلاری را از دست داده است.
تعداد میهمانان
بر اساس گزارش رسانه ها، در این مراسم، هشت رییس جمهور، نوزده رییس مجلس و نخست وزیر، هفت نایب رییس مجلس، یازده وزیر امور خارجه، سی و پنج فرستاده ویژه، دوازده معاون وزیر امور خارجه، شش رییس گروه دوستی ـ پارلمانی، دو رییس سیاست خارجی پارلمان ها و دبیر کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، حضور داشتند که مقدم همه آن ها را گرامی داشته و از سفرشان به ایران، سپاسگزاریم.
منفعت حقیقی
مراسم یاد شده، در میان دوازده دوره مراسم تحلیف، دومین موردی بود که با حضور مهمانان خارجی برگزار گردید و سعی شد که به آن، جنبه بین المللی داده شود که از این دیدگاه، شیوه خوبی به شمار می رود، به شرط آن که بازخوردهای بایسته ای داشته و منفعت حقیقی و عملی آن، در کوتاه یا بلندمدت، به مملکت برسد.
عدم حضور مؤثر
بد نیست که یادآوری شود جلسه فوق الذکر، به دلیل عدم حضور مؤثر سران شاخص ممالک شاخص جهانی، از وزن سیاسی و بین المللی بالایی برخوردار نبوده و طبق گزارش ها، نسبت به مورد قبل، تنزل هم داشت که یکی از آسیب های دیپلماتیک، در جریان مذکور، همین مسئله بود که تأمل و دقت بیشتری را از سوی مسئولین ارشد وزارت خارجه می طلبد تا در دوره های بعد، اگر قرار شد باز هم چنین کاری صورت گیرد، تمام جوانب مثبت و منفی آن، مورد توجه و تدقیق بهتری باشد.
نوشدارو
چون معمولا در کشور ما، در بسیاری اوقات، دولتمردان سطوح مختلف، ابتدا با عجله، یا ذوق زدگی زیاد، ثبت فلان کار به نام خود و…،کارهای کوچک و بزرگی را انجام می دهند و بعد از اجرا، تازه به عواقب و نیک و بد مسئله، فکر می کنند که آن هم نوشدارو بعد از مرگ سهراب است!
نقطه صفر
جالب این است که دهها بار چنین خبطی در دولت های گوناگون، سهوا و عمدا، صورت گرفته و در همان دولت یا دول بعدی، هرگز کسی عبرت نمی گیرد و مجددا هر کاری را از نقطه صفر شروع می کند و به این حدیث شریف توجهی ندارد که « مؤمن، از یک سوراخ، دو بار گزیده نمی شود».
نمایندگان غایب
از سوی دیگر، طبق روایت همان گزارش ها، نزدیک به چهل نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در زمره غایبان بودند که خود این رفتار نیز مذموم است، مگر آن که عذر موجهی در کار باشد.
حاشیه و متن
با مطالعه خبرها در مطبوعات، سایت ها و صفحات شبکه های اجتماعی، دریافتیم که حاشیه های این ماجرا، از متن آن، پررنگ تر بوده و نوعی عیب و ایراد چشمگیر برای دولت و مجلس، به شمار می رود. به ویژه چهره های خسته برخی نمایندگان محترم، که از چشمان تیزبین اهالی قلم و دوربین ها، دور نماند. آن هم در روزی چنین مهم که در هر کشوری، با ابهت، برگزار می گردد.
رفتار خودکوچک بینانه
نکته دیگری که در جریان مذکور، مورد توجه قرار گرفت، رفتار خودکوچک بینانه بعضی نمایندگان در مواجهه با هیئت های خارجی، بخصوص خانم فدریکا موگرینی ایتالیایی ـ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ـ بود. آری، احترام به میهمان، دستور دین مقدس اسلام و از سنت های حسنه ایرانی است. اما هر چیزی اندازه ای دارد و نباید مورد افراط یا تفریط قرار گیرد.
ایراد موازی
البته همین ایراد موازی به وزرای دولت، به خصوص وزیر محترم خارجه نیز وارد است که در سفرهای سیاسی و فعالیت دیپلماتیک، زیاد از حد با همتاهایش یا معاونان آن ها، گرم می گیرد، در حالی که طرف مقابل، چنین رفتاری از خود نشان نمی دهد و شیوه یاد شده، موجب القای ضعف سیاستمداران ما به آن سو، می گردد.
رفتار متناسب
در حالی که هر گامی که این عزیزان برمی دارند و هر سخنی که بر زبان جاری می سازند، و هر تبسم، لبخند یا قهقهه ای که می زنند، حتی نوع دست دادن، حالات مختلف نشستن در برابر هیئت های دیپلماتیک دیگر، باید با شناخت قبلی و متناسب با رفتار طرف مقابل باشد نه یک کلمه زیادتر و نه کمتر. اما در طول چهار سال گذشته، اینگونه نبوده است.
رفتار خشن
در حالی که همین سیاستمداران عزیز، گاهی با بی مهری، رفتار خشنی با منتقدین داخلی داشته و بر اثر شنیدن برخی سخنان مخالف، دیسک کمرشان عود می کند یا راهی بیمارستان می شوند و حال آن که بدترین اخم ها و کلمات را از خارجی ها می بینند و می شنوند ولی خود را به تغافل زده و گویا که اصلا نمی بینند و نمی شنوند!
عرف دیپلماتیک
عکس گرفتن با مسئولین کشورهای دیگر، یک عرف دیپلماتیک است ولی نه این گونه که افراد برایش، اشتیاق زایدالوصفی نشان دهند و مانند کسانی رفتار کنند که گویا آقا یا خانم خارجی ندیده اند، حالا رعایت شأن و شخصیت اجتماعی و سیاسی نماینده ملت بزرگ ایران، بماند سر جای خودش!، که از بالاترین درجه اهمیت برخوردار است.
نکته جالب تر این که یکی از آن نمایندگان که اتفاقا در کسوت روحانیت قرار دارد، در باره عکسی که با آن خانم ایتالیایی گرفته اند، افاضه فرموده که: « این تصویر، علاقه نمایندگان ملت به روابط عمیق و محترمانه با مردم قاره سبز را نشان می دهد».
شاید تذکر این نکته بیراه نباشد که شیوه مد نظر وی، موجب تعمیق روابط با مردم قاره سبز نمی شود و این برادر گرامی، به طور کامل، قبله دعا را اشتباهی گرفته است.
جوزدگی مجلسی
البته معاون محترم کنسولی وزارت خارجه نیز مرتکب اشتباه آشکار شد و به جای انجام وظیفه خویش، دچار جوزدگی مجلسی شد و به ناگاه، یادش آمد که «عکاسی سیاسی» هم شغل خوبی است و شاید در زمان بازنشستگی، اگر خواست سر از اروپا درآورد، به دردش بخورد!
سطح نازل فهم سیاسی
البته برخی نمایندگان هم حضور خانم موگرینی را یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک به حساب آورده و سفر ایشان را نوعی اعلام مخالفت با خواسته آمریکا، دانسته اند، که باید گفت با این سطح نازل فهم سیاسی در تعدادی برادران نماینده، حقش این بود که «برجام» در کمتر از بیست دقیقه در خانه ملت، تصویب می شد و همان دقایق اندکی که برایش وقت گذاشتند، خیلی هم زمان زیادی بوده است.
تدبیر هیئت رییسه
از سوی دیگر باید خدا را شکر کرد که با تدبیر هیئت رییسه مجلس، فاصله ای میان محل نشستن مهمانان خارجی و نمایندگان محترم، قرار داده شده بود وگرنه معلوم نبود که شاید کار به روبوسی و دست دادن دیپلماتیک و سلفی هم می کشید!
عذرخواهی به موقع
البته نماینده محترم و زیرک شیراز، از کار خود، به موقع عذرخواهی کرده که جای تقدیر دارد ولی باید عبرت لازم را برای جلساتی از این دست که در آینده، ممکن است برگزار شود، گرفت.
نیاز به آموزش اجباری
به نظر می رسد که برای مسئولین ارشد، میانی، کارشناسان وزارت خارجه، سفرا و کارکنان وزارتخانه ها و کارمندان وزارت خانه هایی که با سفرهای بیرونی ارتباط دارند و نیز نمایندگان مجلس، باید جلسات اجباری آموزش رفتار دیپلماتیک ایرانی ـ اسلامی، گذاشته شود تا از وقوع اینگونه حوادث ـ چه آن هایی که به لحاظ رعایت آبروی افراد، افشاء نمی شوند یا مواردی از قبیل حادثه تحلیف ـ پیشگیری گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش