گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
آوریل 30, 2014 کد خبر : 26763 دسته‌بندی نشده

سیدعبدالباقی اسحاقی

دولت یازدهم در مسیر تنهایی و انزوای داخلی

دولت یازدهم در مسیر تنهایی و انزوای داخلی

اختصاصی گیلانیان : حدود نه ماه از شروع  کار دولت یازدهم و ریاست جمهوری حجت الإسلام و المسلمین جناب آقای حسن روحانی می گذرد. دولتی که توانست با آرایی شکننده و بسیار نزدیک به رقبایش، روی کار بیاید.

نگاهی به عملکرد دولت، بدون توجه به شعارهای پرحجمی که رسانه های وابسته به آن، سر می دهند، نشانگر ضعف مفرط و کندی بدنه این نهاد مهم است که شاید بخشی از آن، ناشی از بالا بودن بیش از حد سن و سال اکثریت قاطع اعضای هیئت دولت باشد.

دولت یازدهم، با در پیش گرفتن سیاست تخریب دولت های گذشته و نفی کوشش های دولتمردان قبلی، تلاش نمود که از خود چهره ای متفاوت و رو به جلو، به نمایش بگذارد که متاسفانه در صحنه اجرا چنین اتفاقی نیافتاد و موجب گردید که مردم با نگاه شک و تردید و نیز حالت انتظار برای راستی آزمایی دولت فعلی، دست روی دست گذاشته و به تماشای وضع موجود بنشینند.

دولت یازدهم در جریان تخصیص یارانه به صورت «سبد کالا»، انصافا بد عمل کرد و شخصیت مردم شریف ایران را زیر سئوال برد و کاری کرد که اقشار مختلف جامعه، توسط خارجی ها تحقیر شوند و تبلیغات منفی فراوانی علیه نظام در رسانه های معاند صورت گیرد.

در بخش ثبت نام مجدد یارانه ها نیز باز هم دولت یازدهم ـ به رغم شعار باتجربه بودن ـ دچار خطای فاحشی گردید و کار را به آنجا رسانید که بیش از هفتاد و سه میلیون نفر معادل ۸/۹۶، مجددا ثبت نام کرده و با این عمل خویش ، پاسخ منفی بزرگی به دولت دادند و عملا به وی اعلام نمودند که ما اعتمادی به شما نداریم . زیرا یارانه نقدی ـ فارغ از صحیح بودن یا نبودن روش مذکورـ در زندگی اقتصادی مردم، جایگاه خاصی یافته و بسیاری از هموطنان روی آن به طور مستمر و نهادینه، حساب ویژه ای باز کرده اند.

به نظرمی رسد این پاسخ قاطع مردم، تنها به آقای روحانی و یاران وی نیست بلکه هر کدام از رقبای ایشان در انتخابات، اگر روی کار می آمدند، با همین شیوه ی رفتاری و عملکردی، چنین پاسخی دریافت می نمودند.

دولت یازدهم، بر خلاف شعارهای انتخاباتی اش، نتوانست تورم را مهار نماید بلکه به افزایش آن کمک نمود. تازه با اجرایی شدن فاز دوم، تورم با شیب بیشتر و تندتری، نمود پیدا خواهد کرد.

عملکرد دولت در مذاکرات هسته ای نیز مبهم و غیرشفاف است و وزارت خارجه نیز می کوشد به بهانه محرمانه بودن مذاکرات، نخبگان سیاسی را از حقیقت ماجرا دور نگه دارد و از سوی دیگر با انتقادهای دلسوزانه به شکلی نامهربانانه برخورد نماید. در حالی که مذاکره کنندگان غربی، کوچکترین صحبت های خود با هیئت ایرانی را قبل و بعد از هر نشست، با مقامات رژیم صهیونیستی هماهنگ می کنند و هیچ چیز پنهانی برایشان مطرح نیست.

اکنون نگاه رأی دهندگان ایرانی، با دوره های گذشته، بسیار متفاوت شده است و دیگر به آسانی تحت تاثیر شعارهای تبلیغاتی و شلیک های پی در پی توپخانه های رسانه ای داخلی و خارجی، قرار نمی گیرند. بلکه با زیرکی، کلیه سخنان دولتمردان را با تغییرات مثبت و منفی وضعیت اقتصادی و اجتماعی خویش می سنجند، و بر اساس منافع خود و خانواده شان، عمل می نمایند.

توجه به موارد بالا شاید بتوان ادعا کرد که دولت یازدهم بر پایه های سست و لرزانی بنا شده که هر لحظه امکان فروریختن آن، محتمل است.

برای پیشگیری از رخ دادن چنین حالتی، به نظر می رسد که جناب آقای روحانی باید هر چه زودتر به یک خانه تکانی اساسی در میان وزیران، معاونان، مشاوران و سایر افراد مؤثر در دولت، دست بزند و هر چه این جراحی داخلی، دیرتر صورت گیرد، پیامدهای منفی آن متوجه دولت و نیز مردم شریف ایران خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

 • با سلام و احترام به نویسنده مقاله
  حاج آقا با تحقیق و بررسی که نسبت به آرا داشته اید پیرامون سبد کالا ، هدفمندی و مذاکرات تحقیق کرده اید.
  اولاً : آقای روجانی با حدود ۱۹ میلیون رای به ریاست جمهوری رسیدند و نفر دو آقای قالیباف با ۶ میلیون رای این یعنی اختلاف ۳۵%
  ثانیاً : سبد کالا با تمام انتقاداتی که به آن وارد است گره گشای بسیاری از مردم بود
  ثالثاً هدفمندی یارانه ها مصوب قانون و مجلس شورای اسلامی و دولت تنها مجری آن .آیا اعلام قیمت های حامل های انرژی با شیب کم همراه نبوده در حالی که مصوب مجلس شیبی تندتر از آن را اعلام کرده بود.
  رابعاً روسای قوا و شخص رهبری معظم در جریان ریز مذاکرات هسته ای بوده و هستند و ادامه مذاکرات نظر مثبت رهبری می باشد.
  خواهشمندم به ۸ سال دولت دهم نگاهی بیاندازید و فجایع اقتصادی و فرهنگی وارده در طول ریاست جمهوری دهم را بررسی بفرمایید.
  خواننده های مطالب سایت گیلانیان از همه قشر بخصوص تحصیلکرده های گیلان هستند.لطفا افکار پوپولیستی دولت گذشته را کنار بگذاریم ودر مسیر پیشرفت ایران اسلامی گام بر داریم
  بی شک دولت یازدهم خالی از اشکال نبوده و نیست اما انتقاد باید بر اساس منطق صحیح ،خردگرایی و از روی آگاهی باشد
  آرزوی توفیق و خدمت صادقانه را برایتان آرزو مندم

 • مقاله خوبی بود و به عقیده من کاملا درسته . آقایی که نظر داده معلومه که مطلب را خوب نخونده و به همین خاطر کم لطفی کرده . من به عنوان یک آدم منصف، که به علت خبرنگار بودن با همه گروههای مردم کف جامعه سر و کار دارم ، می بینم که همشهریا هم همین حرف ها رو میزنن . از طرف دیگه چیزی در دفاع از دولت قبلی هم توش ندیدم. قرار نیست هر کسی که انتقادی می کنه بهش برچسب پوپولیستی بزنیم و جلوی آزادی بیان رو بگیریم. همون طور که احمدی نژاد زدگی خوب نبود، روحانی زدگی هم کار جالبی نیست. اما کار سایت گیلانیان جالبه که مطالب چالش برانگیزی رو می زنه تا اگر کسی حرفی داره مرد و مردونه مقاله بده و نظرش رو مطرح کنه. ای کاش سایت های دیگه فعال تو استان هم همینطور رفتار می کردن. البته به این دوست محترم پیشنهاد می کنم که از کلمات فارسی استفاده کنه نه واژه های دهن پر کن خارجی.

 • سلام با نظر احمد موافقم .

 • با سلام
  واقعاً این مقاله با منطق و برهان نوشته شده؟
  صخبتای احمد و کامل میکنم با نظر مشاور بین الملل مقام معظم رهبری در مورد مذاکرات هسته ای
  آقای ولایتی :(مذاکرات مبانی ای دارد که اصول آن توسط رهبر معظم انقلاب مشخص شده و دوستان مذاکره کننده باید در این چارچوب مذاکره کنند.

  وی با بیان اینکه چارچوب مذاکره مشخص است و تیم مذاکره کننده در داخل این چارچوب مذاکره می کنند، گفت: داشتن صبر و حوصله، شنیدن حرف طرف مقابل و بیان موضع کشورمان را از جمله قواعد مذاکره است و ما از مذاکره کنندگان خود مطمئن هستیم.

  وی نگرانی برخی منتقدین به شیوه کار تیم فعلی مذاکره کننده را به نفع مذاکره کنندگان دانست و اظهارداشت: در داخل کشور هر کسی آزاد است و می تواند عقیده خود را بیان کند و این را به حساب دشمنی آن ها نباید قلمداد کرد اما هر کاری روش و چارچوب مشخصی دارد، چون مبانی اصلی آن جزو اختیارات مقام معظم رهبری است و مادامی که این کار تحت نظارت مقام معظم رهبری انجام می شود، ما نگرانی نداریم.) خبرگزاری ایرنا
  دولت یازدهم چند ماهی است که خرابه و کوهی از مشکلات را تحویل گرفته است.
  تعجب می کنم از خانم بیتا که خود را خبرنگاری معرفی میکنند که از کف جامعه مطلعند اما بیخبرند که مردم از رنجی می کشند که بی تدبیری دولت گذشته به یادگار نهاده.
  منصف بودن می طلبد که با واقعیات همراه باشد ،اختلاف رای ۳۵% آقای روحانی آیا نشان از پیروزی ایشان بصورت شکننده و نزدیکی آرا نسبت به رقبا دارد؟؟؟
  نقد و آزادی بیان منجر به شکوفایی می انجامد به شرطی که هر کارشناسی در حوزه تخصصی خود سخن بگوید.
  چرا ما عادت نکرده ایم از اظهارنظر در حوزه ای که تخصصی نداریم پرهیز نماییم.
  اظهارات نماینده شهر رشت در کمیته تحقیق و تفحص مجلس (آقای جعفرزاده) پیرامون فساد در دولت گذشته را بخوانیم (سایت شاهد شمال)آنوقت به عمق فجایع پی خواهیم برد.چگونه دوستان در آن زمان خاموش بوده و هر صدای انتقادی را نادرست می پنداشتند ولی اکنون به هر کار صواب و ناصوابی ابراز نگرانی می کنند.
  انتقاد از عملکرد دولت و هر ارگان دیگر حق همگان است ولی تلاش کنیم در حوزه تخصصی خود و از روی آگاهی و خرد انتقاد کنیم تا مسیر پیشرفت حاصل آید.
  همانگونه که آقای نوبخت در برنامه الاتی تی فرمودند فرصت مغتنم است و باید همه تلاش کنیم از ظرفیتی که برای توسعه استان ب حضور ایشان فراهم آمده استفاده نماییم.
  گیلانی آباد ، گیلانی با فرصت هتی متعدد شغلی ، گیلانی صنعتی و کشاورزی و گیلانی سرفراز برایمان آرزوست
  ان شاالله در این مسیر گام برداریم

 • ۱٫ اصطلاح “شکننده” به دلیل نزدیکی آراء دکتر روحانی به ۵۰% تعبیر صحیحی است یعنی با اندکی کاهش انتخابات به دور دوم می رفت.
  اما تعبیر “بسیار نزدیک به رقبایش” به علت فاصله زیاد آراء قطعا تعبیر ناصحیحی است!
  ۲٫ “پیش گرفتن سیاست تخریب دولت های گذشته و نفی کوشش های دولتمردان قبلی” نگرانی اخلاقی بجایی است و به لحاظ اخلاقی هیچ کس نباید برای اثبات خود دیگران را نفی کند.
  ولی دو ایراد بر این دغدغه مهم نویسنده وارد است:
  – دکتر روحانی فقط دولت قبل از خود را مورد انتقاد قرار داده است و نه قبل از آن را، در حالی که دکتر احمدی نژاد همه دولت های بعد از انقلاب را به باد انتقاد گرفت و متهم به فساد کرد!
  – واکنش شما به شروع همین سیاست در دولت قبلی چه بود؟ آیا به دکتر احمدی نژآد هم بابت تخریب قبلی ها اعتراض کردید یا …؟

  ۳٫ روحانی گفت:
  خزانه خالی است؛
  فروش نفت به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده است؛
  تحریم ها جان بیماران را می گیرد؛
  کارگران بیکار شده اند؛
  بزرگترین فسادهای اقتصادی تاریخ در پاک ترین دولت تاریخ ایران رخ داده است! و …
  آیا کسی با این حرف ها مخالف است؟ آیا اینها اتهام زنی است؟ فرض کنید شما رییس جمهور می شدید و یک خزانه خالی و کشوری که با انبوه تحریم ها فلج شده تحویل می گرفتید آیا برای رعایت اخلاق از بیان واقعیات خودداری می کردید؟

  ۴٫ دولت نتوانسته ظرف ۹ ماه تورم را کنترل کند صحیح، خوب واکنش شما به دولتی که در طول ۸ سال ارزش پول ایران را به کمتر از یک سوم رساند چه بود؟
  توصیه می کنم لااقل به اندازه همان دولت به این دولت هم وقت بدهید. اندکی تحمل کار سختی نیست!

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی