گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
ژوئن 18, 2014 کد خبر : 27873 خبر ها

فرماندار رشت :

دومین شهر متراکم کشور با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند

دومین شهر متراکم کشور با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند

گیلانیان : فرماندار شهرستان رشت گفت: شهر باران به عنوان دومین شهر متراکم کشور با مشکلات فراوانی مانند حمل ونقل عمومی نامناسب و حاشیه نشینی دست و پنجه نرم می‌کند.

سید عیسی مهدوی ظهر چهارشنبه در نشست مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور که در ساختمان شهرداری واقع در میدان شهدای سر پل ذهاب رشت برگزار شد، با بیان اینکه این شهر بعد از تهران از نظر فشردگی جمعیت در جایگاه دوم کشوری قرار دارد، افزود: تمرکز خدمات به ویژه در بخش درمانی و پزشکی، کمبود سطوح اراضی، حمل و نقل درون شهری، فشردگی جمعیت شهری و گسترش حاشیه نشینی از مسائل مهمی بوده که گریبانگیر شهر باران شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۹۰۰ هزار نفر در شهر رشت زندگی می‌کنند که ۷۴ درصد جمعیت گیلان را در بر می‌گیرد که با وجود این فشردگی جمعیت این شهر به ۶۰۰ نفر در هر کیلومتر مربع می‌رسد.

فرماندار رشت با بیان اینکه کارکرد شهرهای گیلان روستایی – شهری است، ادامه داد:در حال حاضر تنها ۱۰ شهر استان جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر دارند و در سایر شهرها نیز زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت ساکن است.

وی به تمرکزگرایی رشت به عنوان مرکز خرید سایر مناطق استان اشاره کرد و گفت: مرکز خرید محصولات کشاورزی و نیمه کشاورزی گیلان در رشت قرار دارد و این در حالیست که ۴۰ درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند و تنها ۳۰ درصد جعیت روستاها در سایر مناطق کشور در روستاها متمرکز است.

مهدوی با بیان اینکه ۴۰ درصد مساحت گیلان از مناطق جلگه ای تشکیل شده که ۸۰ درصد جمعیت استان را در خود جای داده است، افزود: استفاده از وسایل نقلیه شخصی در رشت به دلیل ساختار بخصوص شهر نسبت به سایر نقاط کشور بیشتر است که حاشیه‌نشینی نیز بر این مسئله دامن زده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی