گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
سپتامبر 11, 2012 کد خبر : 12428 خبر ها

محسن رضايي در گفتگو با فايننشيال تايمز:

دو تیم دولتی در حال تلاش مستمر بر روی دور زدن تحریم‌ها هستند

دو تیم دولتی در حال تلاش مستمر بر روی دور زدن تحریم‌ها هستند

فایننشیال تایمز به نقل از محسن رضایی تاکید کرد که ایران با توسعه اقتصاد مقاومتی درصدد کاهش وابستگی به نفت است.
گیلانیان به گزارش روزنامه فایننشیال تایمز، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی با این روزنامه اظهار کرد که ایران بر توسعه خودکفایی متمرکز خواهد شد.
رضایی که برای مدت ۱۶ سال فرمانده سپاه پاسداران بود، گفت که واردات، با تولید داخلی کالاها جایگزین خواهد شد و تهران برای معاملات تهاتری با دیگر کشورها اقدام خواهد کرد. او اظهار کرد که ایران هم‌چنین سرمایه‌گذاری خارجی را افزایش خواهد داد و در تلاش برای ترغیب صنعت داخلی مالیات‌ها را کاهش خواهد داد.

رضایی گفت که «یک نظام اقتصادی جدید» برای نوسازی اقتصاد ایران ظرف یک یا دو سال آینده در حال طرح‌ریزی است. وی افزود: این قرار نیست یک اقتصاد ریاضتی یا اقتصاد زیرزمینی باشد بلکه اقتصادی در چارچوب تئوری‌های اقتصادی خواهد بود که به شرایط تحت تحریم می‌پردازد.

رضایی مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از مشکلات ساختاری از جمله بوروکراسی متورم و وابستگی شدید به درآمدهای نفتی دانست و تاکید کرد که با وجود مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند، تحریم‌ها فرصتی را برای کاهش وابستگی به نفت که چندین دهه امید آن می‌رفت، برای کشور فراهم کرد.

او گفت که «اگر با تحریم روبه‌رو نشده بودیم، هیچ وقت به (کاهش اتکا) به نفت فکر نمی‌کردیم» و « تحریم‌ها ما را به این جهت سوق داد.»

رضایی افزود که تاثیر تحریم‌ را با پیش‌بینی‌های صحیح نظیر رشد نقدینگی در نظام مالی کشور که عامل نرخ بالای تورم است، می‌توان کاهش داد.وی گفت که دو تیم دولتی در حال کار کردن « مستمر» بر روی دور زدن تحریم‌ها هستند که یکی تحت نظارت مستقیم محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور و دیگری تحت اختیار محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس‌جمهور است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که این‌ها به کاهش اثر تحریم‌ها کمک کرد اما تاثیر واقعی هنوز احساس نشده است و ظرف «هفت یا هشت ماه آینده» مشخص خواهد شد.

این روزنامه به نقل از رضایی افزود که انتظار دارد صحنه سیاسی کشور سال آینده به سمت خردگرایی حرکت کند و این امر می‌تواند به «بی‌اثر» کردن تاثیر تحریم‌ها کمک کند.وی گفت: « اقتصاد مقاومتی مسوولیت دولت جدید خواهد بود که مسوولیت اصلی آن دور زدن تحریم‌ها خواهد بود».

رضایی هشدار داد که سیاستگذاران غربی انتظار هیچ تغییری در سیاست‌های کشور را در صورت پیروزی نداشته باشند.

او تاکید کرد که دولت‌های غربی نباید «ساده‌لوح» باشند و نباید بر فشار اقتصادی در تلاش‌ برای دور کردن ملت از دولت یا تلاش برای انزوای سیاسی ایران ” نظیر کوبا یا کره شمالی” تکیه کنند.

رضایی گفت که پاسخ ایران به حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته‌یی‌اش به شدت کوبنده خواهد بود و نتیجه آن فاجعه‌ای برای صهیونیست‌ها رقم خواهد زد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: شنیده‌ام که (دولت رژیم صهیونیستی) برآورد کرده است (در صورت تلافی ایران) ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر (در این رژیم) کشته می‌شوند آن‌ها اشتباه می‌کنند.

واکنش ایران آن‌قدر شدید خواهد بود که هیچ‌کس جرات فکر کردن به حمله علیه ما را نخواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی