گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
نوامبر 22, 2012 کد خبر : 14910 دسته‌بندی نشده

سوال بي پاسخ مردم گيلان :

چرا دیدار اعضای ستاد کنگره میرزا کوچک جنگلی با رهبری بازتاب‌ خبری نداشت !؟

چرا دیدار اعضای ستاد کنگره میرزا کوچک جنگلی با رهبری بازتاب‌ خبری نداشت !؟

اختصاصی گیلانیان : “در خبرهای رسانه های محلی آمده بود : جمعی از اعضای ستاد کنگره بزرگداشت میرزا در تهران و گیلان با مقام معظم رهبری دیدار کردند و مقام معظم رهبری در این دیدار نگاه ویژه و برجسته ای در خصوص برگزاری همایش میرزا کوچک خان جنگلی داشته است” .

این تمام خبری بود که از سوی مسئولان گیلانی اعلام شد و اگر بازتابی هم داشت از بیان ایشان در رسانه های استانی بود و مطلقا در سطح کشور بازتاب خبری در رسانه های دیداری و نوشتاری و دیجیتالی نداشته است .

وقتی برخی از نویسندگان از میرزا کوچک جنگلی که یک روحانی مبارز و پی افکن اولین خشت نظام جمهوری اسلامی است گاهی به عنوان “سکولار” و زمانی به عنوان “انقلابی ناکام” یاد می کنند مردم  گیلان خیلی مشتاق بودند نظر مقام معظم رهبری را در مورد این شخصیت انقلابی بدانند و شاهد تأیید این غریب نهضت جنگل از سوی مقام معظم رهبری باشند که با کمال تأسف این آرزو تحقق نیافت و این توفیق از مردم گیلان سلب شد . گویا تقدیر چنین است که فرزند میرزا بزرگ همچنان (کوچک) و مظلوم و غریب تاریخ باقی بماند ؟

از اینرو مردم از خود می‌پرسند چه اتفاقی افتاده که دیدار اعضای ستاد کنگره (ملی) بزرگداشت میرزا کوچک با مقام معظم رهبری بازتاب خبری نداشت و چه اشکالی در کار اعضای ستاد کنگره بوده که صلاح به انعکاس آن دیده نشده و علیرغم اشتیاق عمومی این دیدار در سکوت برگزار شده است

با توجه به اینکه دو سالی است کنگره بزرگداشت میرزا و ۱۴۰ شهید روحانی بدون قید (ملی) به همت مقامات استانی مرتبط و مشرف بر امور روحانیت گیلان به عنوان اعضای ستاد در حال برگزاری بوده و می رفت با شناسائی دیگر روحانیون شهید گیلانی به عنوان یک سنت حسنه ماندگار دوام و بقا پیدا کند و هر ساله مراسمی درخور شأن شهدای روحانیت گیلان برگزار شود و حتی آغازین آن با حضور یک مرجع در رشت برگزار شده انتظار می رفت وقتی عنوان (ملی) به آن اضافه می شود بازتاب گسترده تری پیدا کند نه اینکه عنوان جدید مانع اجرای این سنت حسنه به روال طبیعی و مردمی خود شود ؟

شاید اینان فراموش کرده اند تا یک بار دیگر نگاهی به نامه امام علی به مالک اشتر بیندازند تا بدانند که حضرت فرموده است : “سنت نیکویی را که بزرگان این امت‌ به آن عمل کرده‌اند و رعیت‌بر آن سنت ‌به ‌نظام آمده و حالش نیکو شده است، مشکن و سنتی میاور که به سنت‌های نیکوی ‌گذشته زیان رساند، آنگاه پاداش نیک ، بهره کسانی شود که آن سنت‌های نیکو نهاده‌اند و گناه بر تو ماند که آنها را شکسته‌ای تا کار کشورت به سامان آید ! نظام های نیکویی که پیش از تو مردم برپای داشته بودند برقرار بماند ، با دانشمندان و حکیمان فراوان گفتگو کن در تثبیت آنچه امور بلاد تو را به صلاح می‌آورد و آن نظم و آیین که مردم ‌پیش از تو بر پای داشته‌اند .

درست است که ” احترام امامزاده به عهده متولی آن است” ولی ممکن است جواب این سنت شکنی و پاسخ سوال های مردم در خاطره ای باشد که ذکر آن به دلیل شفافیت نیاز به تحلیل ندارد .

به خاطر دارم یک سالی که بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی در محل مجتمع سردار جنگل امین الضرب رشت مثل سنوات ماضی به صورت بسیار غریبانه و با حضور جمع قلیلی از نویسندگان و شاعران و محققان گیلانی برگزار شده بود زنده یاد شهید آیت الله احسانبخش ، نماینده فقید امام و رهبری در گیلان طی سخنانی گفت :

من به شهید مدرس ارادت ویژه دارم که مرد بزرگ دیانت و سیاست مبارز بود ولی لغزشی که مدرس داشت ، میرزا نداشت.

وی ادامه داد : نیمی از شهرت شهریار را تبریز ها باعث شده اند ؛ متاسفم از اینکه میرزا ، گیلانی است و در مظلومیت قرار دارد …

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

اخبار مرتبط

نظرات

 • همین که مقام معظم رهبری با اعضای کنگره میرزا دیدار کردند نشان می دهد که ایشان از این حرکت بسیار خرسندند و معمولا اخبارهای دیدار رهبری با نظر دست اندرکاران بیتشان رسانه ای می شود نه از طریق ملاقات شده ها.
  ………..
  گیلانیان
  ما هم از نحوه انعکاس خبرهای دیدار رهبری اطلاع کامل داریم اما سوال اینجا است با توجه به موقعیتی که برای گیلان فراهم است و می تواند هر وقت ضرورتی پیش بیاید با رهبری دیدار نماید استفاده نشده و اعضای کنگره ستاد میرزا با مسئولان حج به دیدار رفتند ؟؟ خوب است از دیدار کنندگان سؤال شود : اولین سوالی که قبل از دیدار از آنان پرسیده شد چه بوده و چه پاسخی دادند ؟؟

 • اشاره درستی فرمودید ، احترام امامزاده از متولی برمیخیزد!
  یادم نمیرود، برادرگرامی آقای … در مقام عضو ورئیس شورای شهررشت چند سال متمادی به بهانه تحویل سال تقویم وسررسید در گلزار شهدا هدیه مینمودند ولی جای تاسف که باوجودچاپ تصویر زیبا وافتخار آمیز سردارجنگل روی جلد، سالروز شهادت میرزا چند سال پی درپی درج نشده بود!که دل خیلی از دلسوخته ها را شکست!

 • در حد خودتان حرف بزنید
  حتما مصلحتی هست که شما نمی دانید

 • چرا سالروز شهادت میرزا کوچک خان سردار بزرگ جنگل، در برخی تقویم ها نیسسسسست؟ چرا؟؟

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد