گیلانیان
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ Friday, 23 October , 2020
سپتامبر 16, 2016 کد خبر : 52288 خبر ها

سخنگوی دولت :

راه‌‌آهن قزوین‌ ـ رشت قبل از پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری می‌رسد

راه‌‌آهن قزوین‌ ـ رشت قبل از پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری می‌رسد

گیلانیان : معاون رئیس جمهور مسیر راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت‌ـ‌انزلی و آستارا را از پروژه‌های مهم ذکر کرد و گفت: اتصال این پروژه به آستارای جمهوری آذربایجان کشور را به مسیر بین‌المللی متصل می‌کند.

محمدباقر نوبخت امشب در برنامه «در مسیر توسعه» با اشاره به ابراز خرسندی از حضور در گیلان، اقتصاد مقاومتی را محور سخنان خود قرار داد.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، به اهداف آن اشاره کرد و افزود: اگر درباره هر اقتصادی که بتواند در تعامل با اقتصاد نظام بین‌المللی تعریف شود و در برابر اقتصاد داخلی و خارجی مقاوم و غیر متزلزل باشد را می‌توانیم جزو اقتصاد پایدار بدانیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: تمام فشارها در اقتصاد ما محصول درون و داخلی نیست بلکه هر موردی که اقتصاد دنیا را دچار مشکل کند برای اقتصاد کشور نیز مشکل ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه امر مذکور نیازمند ایجاد سازوکارهایی است، تصریح کرد: در آغاز فعالیت دولت یازدهم مقاوم‌سازی اقتصاد به دولت سپرده شد.

نوبخت اقتصاد مقاومتی را اقتصاد برون‌نگر خواند و گفت: تلاش می‌کنیم در داخل اقتصاد موفق و درون‌زا داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه به بیرون نگاه داریم و اقتصاد مقاومتی اقتصاد محصور نیست، بیان کرد: اقتصاد مقاومتی اقتصاد دریافتی نیست و درون‌زا و برون‌نگر است.

سخنگوی دولت اقتصاد مقاومتی را دانش بیان نامید و ادامه داد: عدالت اقتصادی یک فرآیند در توزیع امکانات و منابع بوده و در تولید باید عدالت را رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه در تولید همه باید بتوانند از امکانات و فرصت‌ها استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در توزیع ثروت نیز باید عدالت رعایت شود.

نوبخت اضافه کرد: گروهک‌های کم‌درآمدی کشور در توزیع عادلانه کشور باید منافع بیشتری ببرند.

به گفته وی، در مقدمه سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، هدف آن تأمین رشد اقتصاد مستمر در راستای رسیدن به افق ۱۴۰۴ بوده و به کشور نخست منطقه تبدیل شویم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: جایگاه نخست اقتصادی همچنان برای ما هدف است و باید در این راستا حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه ۲۴ سیاست اقتصاد مقاومتی در ۱۲ برنامه تدوین شده است، یادآور شد: برای هر کدام از اینها طرح‌هایی مشخص شده است.

نوبخت سازمان برنامه و بودجه را دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی از دو مسیر در سال جاری دنبال می‌شود.

وی افزود: تا پایان سال جاری رشد اقتصادی که هدف اصلی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، محقق می‌شود.

سخنگوی دولت نخستین هدف در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را راه‌اندازی واحدهای تولیدی غیر فعال ذکر کرد و یادآور شد: برای ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در کشور مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه به ۳ هزار و ۴۵ واحد تولیدی تاکنون تسهیلات پرداخت شده است، افزود: به واحدهای گیلان ۱۵۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و ۲۶۰ واحد تولیدی در این استان در حال راه‌اندازی بوده و مقام دوم کشور را در این زمینه کسب کرده است.

نوبخت اضافه کرد: با اصلاح سیستم بانکی ظرفیت پرداخت تسهیلات به واحدهای غیرفعال ارتقا پیدا کرده و هر قدر ظرفیت ایجاد شود می‌توانیم تسهیلات پرداخت کنیم.

استخدام ۱۹ هزار نفر در دستگاه‌های دولتی کشور

وی از اشتغالزایی یک‌هزار نفر در گیلان طی ماه‌های گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: آبان‌ماه امسال ۱۹ هزار نفر در کشور در دستگاه‌های مختلف دولت استخدام می‌شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تصریح بر اینکه نمی‌توانیم تمام جوانان را در دولت استخدام کنیم، گفت: باید زمینه فعالیت جوانان را در واحدهای تولیدی فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه در منطقه آزاد انزلی ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان طی سه سال گذشته سرمایه‌گذاری شده است، افزود: ۴۰ واحد صنعتی در منطقه آزاد انزلی راه‌اندازی شده است.

نوبخت با بیان اینکه از ۷ هزار و ۵۰۰ واحد مذکور، سهم گیلان راه‌اندازی ۴ هزار و ۶۰۰ واحد است، اظهار کرد: ظرفیت اشتغال جدید ۷ هزار و ۶۰۰ نفر در استان ایجاد شده است.

وی هدف بعدی اقتصاد مقاومتی را طرح‌های دولت عنوان کرد و یادآور شد: برای فعال کردن واحدهای عمرانی تا پایان سال جاری مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم.

راه‌‌آهن قزوین‌ ـ رشت قبل از پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری می‌رسد

سخنگوی دولت پرداخت یک‌هزار میلیارد تومان تسهیلات را قبل از پایان سال جاری به ۲۸ طرح گیلان ذکر کرد و افزود: تلاش می‌کنیم راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت قبل از پایان دوره فعالیت دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: تونل بزرگ در دو مسیر رفت و برگشت باقی‌مانده آزاد راه قزوین‌ـ‌رشت در حال احداث بوده و هر استانی سهم خود را از اعتبارات دریافت می‌کند.

نوبخت توزیع اعتبارات در استان ها را بر مبنای شاخص توسعه عنوان کرد و گفت: هر استانی بر اساس برخورداری شاخص‌ها اعتبارات خود را دریافت می‌کنند.

وی شاخص توسعه در گیلان را خوب ارزیابی کرد و افزود: شاخص توسعه در گیلان یک‌سوم بوده که نسبت به ۱۰ درصدی متوسط کشوری وضعیت بهتری دارد.

معاون رئیس جمهور مسیر راه‌آهن قزوین‌ـ‌رشت‌ـ‌انزلی و آستارا را از پروژه‌های مهم ذکر کرد و گفت: اتصال این پروژه به آستارای جمهوری آذربایجان کشور را به مسیر بین‌المللی متصل می‌کند.

وی با بیان اینکه آغاز طرح‌ها هنر نیست و به بهره‌برداری رساندن آنها مهم است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین طرح‌های گیلان گلوگاه آزاد راه قزوین‌ـ رشت در منجیل رودبار است.

نوبخت با تأکید بر اینکه ۱۰۰ درصد اعتبار پروژه مذکور پرداخت می‌شود، گفت: سازمان برنامه و بودجه متولی اجرای مصوبات رئیس جمهور در استان‌هاست.

توزیع ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران کشور از فردا

وی کنار گذر انزلی، خطبه‌سرا، فومن و لنگرود را از دیگر طرح‌های مهم در گیلان برشمرد و اظهار کرد: مجوز پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی پیمانکاران را از مجلس گرفتیم و از فردا شنبه این بدهی‌ها پرداخت و ۷ هزار میلیارد تومان به گندم‌کاران پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دل دولت با مردم است، خاطرنشان کرد: پول باید در خزانه باشد تا بتوانیم پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: ۲٫۵ سال تلاش کردیم تا تحریم‌ها برداشته شود و تولید نفت روزانه ۲ میلیون و ۵۶۸ هزار بشکه رسیده ضمن اینکه نمی‌توانیم اقتصاد خود را از موهبت نفت خارج کنیم و البته نباید خام‌فروشی کنیم.

زنگنه، وزیر معین در گیلان

نوبخت با اشاره به اینکه در پیگیری طرح‌های اقتصاد مقاومتی قرار شده هر وزیر دو استان را به عنوان استان معین پیگیری کند و در باره گیلان نیز زنگنه وزیر نفت به عنوان وزیر معین است.

به گفته وی، مقرر شده زنگنه درباره سایت نفتی رودسر گزارش دقیق‌ را به مردم گیلان ارائه کند.

معاون رئیس جمهور درباره سرشماری نفوس و مسکن متذکر شد: مردم اطمینان داشته باشند که امانتدار اطلاعات آنها هستیم و آمارها محرمانه است.

وی از مردم خواست تا با آمارگیران همکاری کنند و یادآور شد: در مهرماه امسال این سرشماری انجام می‌شود و مرکز آمار ارتباطی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارد و امانت‌دار مردم هستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

سپاه و ناجا دو بازوی برقراری و تأمین امنیت در جامعه هستند

در دیدار فرمانده سپاه و انتظامی گیلان تأکید شد:

سپاه و ناجا دو بازوی برقراری و تأمین امنیت در جامعه هستند

ماسک را هر چند ساعت یکبار باید تعویض کرد؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا :

ماسک را هر چند ساعت یکبار باید تعویض کرد؟