گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
آگوست 17, 2012 کد خبر : 11624 خبر ها

توصیه پزشک

راه رفتن در آب کم عمق درمان معجزه آسای دردهای سیاتیکی

راه رفتن در آب کم عمق درمان معجزه آسای دردهای سیاتیکی

گیلانیان : به گفته یک متخصص ارتوپدی، راه رفتن در آب کم عمق در پیشگیری و درمان دردهای سیاتیک بسیار موثر است.
دکتر محمد جواد جزایری در این رابطه اظهار کرد: در این روش فرد ابتدا باید آرام آرام طول استخر را راه رفته و به سمت عقب بازگردد زیرا این کار در کشش عضلات و شل کردن آنها بسیار موثر است و تاثیر شگفت انگیزی بر بدن بیمار دارد.وی در خصوص علل دردهای سیاتیکی، گفت: تورم، بیرون زدگی یا پارگی دیسک بین مهره ها، مهم ترین علت دردهای سیاتیکی است که ممکن است متعاقب یک حرکت سنگین مثل بلند کردن جسم سنگین در حالت ایستاده با خم شدن ناگهانی و چرخش کمر به وجود بیاید.

وی افزود: در بعضی از مواقع ضربه محکم به عصب یکی از دلایلی است که این دردها را به وجود می آورد. در این حالت درد از کمر به باسن و ران می رود و به پشت زانو، ساق و پشت پا می رسد و همه این اعضا را در بر می گیرد.

وی ادامه داد: این دردها با بالا رفتن فشار داخل شکم، هنگام سرفه و عطسه افزایش پیدا می کند.

این متخصص ارتوپدی درباره حرکات ورزشی و بروز دردهای سیاتیکی، اظهار کرد: انجام حرکات ورزشی سنگین به تشدید این دردها می انجامد.

وی تاکید کرد: پوزیشن های بد مانند نشستن به مدت طولانی، بلند کردن جسم سنگین به شکل غلط نیز افراد را دچار مشکل می کند که فرد باید برای پیشگیری از این دردها هنگام بلند کردن جسم سنگین ابتدا زانو زده، به گونه ای که زانوی راست در جلو باشد و زانوی چپ در عقب و سپس آن جسم را با دو دست تا ناف بلند کرده و در حالت خمیده حمل کند و چون در این حالت فشار در همه قسمت های کمر، ران، زانو و مچ پا پخش می شود، این راه، بهترین روش برای بلند کردن اجسام سنگین است.

به گفته وی، نشستن های طولانی مدت که بیشتر در مورد کارمندان مشهود است نیز در اصلاح وضعیت نشستن قابل اصلاح است و تا میزان زیادی از فشار بر عصب سیاتیک می کاهد.

وی ادامه داد: افراد هنگام نشستن پشت میز نباید خم شوند، بلکه باید کمر خود را راست نگه داشته و به صندلی تکیه بدهند و اگر امکان داشت در پشت صندلی شان بالشی قرار داده یا از صندلی هایی استفاده کنند که در قسمت کمر آنها یک برآمدگی به سمت جلو دارد. علاوه بر این باید چهارپایه ای را زیر زانو قرار داده تا زانو خم شود به گونه ای که سر زانو کمی بالاتر از کشاله ران قرار بگیرد.

این ارتوپد افزود: قوس کمر که به علت چاقی و بیرون زدگی شکم به وجود می آید یکی دیگر از عوامل اصلی در بروز دردهای سیاتیکی است.

به گفته وی، رانندگی های طولانی مدت نیز در این رابطه نقش مهمی دارد که به این منظور فرد باید نزدیک فرمان اتومبیل نشسته و زانوهایش را به گونه ای خم کرده باشد که در جهت کلاج و ترمز قرار گیرد.

وی همچنین به افرادی که در طول روز زمان زیادی را سرپا می ایستند، توصیه کرد: افرادی که در طول روز زیاد راه می روند مانند خانم های خانه دار، باید زمان ایستادن خود را کوتاه کرده و در وقفه های کاری خود هفت تا هشت دقیقه روی زمین خوابیده و پاهایشان را روی مبل یا سطح بلندتر از سطح زمین بگذارند.

دکتر جزایری در رابطه با نحوه درمان دردهای سیاتیکی افزود: درمراحل اولیه درمان برای فرد دو تا سه روز استراحت مطلق تجویز می شود اما اگر فرد در حالت حاد قرار گیرد به گونه ای که انگشتانش گزگز کند و با کاهش حس همراه باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرده و تحت معالجه جدی قرار گیرد.

وی افزود: در حالت استراحت مطلق فرد باید از انجام هر کاری خودداری کرده و در بستر استراحت کند اما این مدت استراحت نباید طولانی شود زیرا عضلات بدن ضعیف شده و باعث درد شدید می شود. بنابراین فرد باید پس از ۴۸ ساعت استراحت به تدریج و با ملایمت کارهای روزانه اش را از سر بگیرد.

وی تاکید کرد: در مواردی که دیسک بین مهره ها پاره شده و به گونه ای شدید باشد که بیمار نتواند راه برود، فرد باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفته و در صورت لزوم جراحی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد