گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
می 26, 2014 کد خبر : 27346 خبر ها

رئیس کل دادگستری گیلان:

رای دادگاه اعضای شورای شهر رشت صادر شد

رای دادگاه اعضای شورای شهر رشت صادر شد

گیلانیان : رئیس کل دادگستری گیلان گفت: رای دادگاه بدوی اعضای دوره سوم شورای شهر رشت صادر شده است.

احمد سیاوش‌پور شامگاه یکشنبه در جلسه پرسش و پاسخ آگاه‌سازی حقوق شهروندی در مسجد امام جعفر صادق (ع) این شهر با اشاره به روند پرونده شورای دوره سوم شهر رشت در دادگاه اظهار کرد: پرونده شورای شهر رشت در دادسرا رسیدگی شده است.

وی از اتمام تحقیقات پرونده مذکور در دادسرا خبر داد و افزود: پرونده شورای شهر رشت با کیفرخواست در دادگاه مطرح شد و با توجه به وجود نقص‌هایی در پرونده، پس از تحقیقات دوباره به دادگاه ارجاع شده است.

سیاوش‌پور با بیان اینکه رای دادگاه بدوی شورای شهر رشت صادر شده است، تصریح کرد: متهمان پرونده می‌توانند تجدیدنظرخواهی کنند و پرونده در دادگاه تجدیدنظر استان مطرح و رای قطعی صادر می‌شود.

پرونده‌های بایگانی دادگستری گیلان پالایش شد

رئیس کل دادگستری گیلان به پالایش پرونده‌ها در بایگانی از سال ۸۶ اشاره کرد و گفت: پالایش پرونده‌ها به دلیل حجم بسیار آنها در بایگانی انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به بدهی بعضی از بنگاه‌های اقتصادی به بانک‌ها، خاطرنشان کرد: بانک‌ها طرف دعوی بسیاری از پرونده‌ها در دادگستری هستند.

سیاوش‌پور از نظارت سازمان بازرسی بر بدهی واحدهای مختلف به بانک‌ها خبر داد و یادآور شد: بعضی از بنگاه‌های اقتصادی وام‌هایی را دریافت کردند و با مشکلاتی مواجه شدند و باید این موضوع در نظر گرفته شود.

رئیس کل دادگستری گیلان با تاکید بر احترام به ارباب رجوع، اظهار کرد: کارکنان دادگستری حق ندارند به افراد بی‌حرمتی کنند.

وی خواستار نگه‌داشتن حرمت جایگاه قضا توسط مردم شد و بیان کرد: حقوق شهروندی به افراد اجازه توهین نمی‌دهد.

سیاوش‌پور جمع‌آوری تجهیزات ماهواره‌ای را از اقدام‌های روزانه نیروی انتظامی دانست و تصریح کرد: پرونده‌های مذکور در دادگاه بررسی و منجر به صدور رای می‌شود.

به گفته رئیس کل دادگستری گیلان، قانون برخورد با توزیع‌کنندگان تجهیزات ماهواره‌ای همچنان اعتبار دارد و این موضوع در دادگستری پیگیری می‌شود.

وی گفت: تنها برخورد قضایی و انتظامی در موضوع مواد مخدر کفایت نمی‌کند بلکه باید پیشگیری و آگاه‌سازی در جامعه نیز انجام شود.

وی به وجود پرونده‌های نزاع و ناهنجاری‌ها در دادگستری گیلان اشاره کرد و افزود: رهنمودهای مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی، حرمت‌ها و اعتقادهای جامعه باید جدی گرفته شود.

رئیس کل دادگستری گیلان خواستار مشخص شدن رفتار اجتماعی، رعایت حقوق شهروندی و حقوق خانواده در جامعه شد و عنوان کرد: سزاوار نیست هزینه‌های بسیاری به دولت و مردم تحمیل شود.

وی بر گسترش اعتقادهای مذهبی در جامعه تاکید کرد و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران پرچم دین را به دوش می‌کشد و اعتقادهای مذهبی یکی از موضوع‌ها در رفتار جامعه است.

سیاوش‌پور با بیان اینکه اعتقادهای مذهبی در آموزش و پرورش، محافل فرهنگی و دانشگاه‌ها به نحو مطلوب انجام نشده است، تصریح کرد: آموزه‌های قرآنی باید درک شده و در جامعه پیاده‌سازی شود.

وی به وجود شکاف بین نسلی در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: نسل‌ها به لحاظ فاصله گرفتن از معنویت حرف همدیگر را متوجه نمی‌شوند.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به وجود فضای مجازی خاطرنشان کرد: جامعه اکنون تبدیل به دهکده جهانی شده است.

وی خواستار نهادینه شدن اخلاق دینی به صورت هنرمندانه در جامعه شد و اظهار کرد: فرهنگ دینی باید در نسل جوان حفظ شود.

سیاوش‌پور قانون‌گریزی را از مشکلات جامعه دانست و عنوان کرد: قانون برای رعایت نظم و روان‌سازی مسائل اقتصادی است اما بعضی از عوام و خواص هر کدام به نحوی به دنبال قانون‌گریزی و توجیه این موضوع هستند.

قانون‌گریزی در بیشتر پرونده‌های دادگستری مشهود است

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به اینکه بعضی از افراد تلاش می‌کنند از قانون عبور کنند، تصریح کرد: قانون‌گریزی در بیشتر پرونده‌های دادگستری مشهود است.

وی بر تبیین قانون برای مردم تاکید کرد و افزود: قانون باید برای مردم آگاه‌سازی و آموزش داده شود.

سیاوش‌پور با بیان اینکه مردم باید بدانند فرد و خانواده در قانون‌گریزی آسیب می‌بینند، خاطرنشان کرد: جایگاه اصلی امر به معروف و نهی از منکر در تخطی از قانون است.

رئیس کل دادگستری گیلان آزادی را همراه با رعایت قانون عنوان کرد و گفت: آزادی بدون رعایت قانون هیچ جای دنیا معنا ندارد.

وی با اشاره به اینکه به بهانه آزادی نمی‌توانیم بی‌حجابی را در جامعه ترویج کنیم، اظهار کرد: جامعه پذیرفته است که آیین دینی در جامعه پیدا شود ضمن اینکه حقوق حسنه و شهروندی با رعایت قوانین امکانپذیر است.

مشاوره با اهل فن کسی را به گمراهی نمی‌برد

سیاوش‌پور بر انجام مشاوره در امور مختلف در جامعه تاکید کرد و یادآور شد: مشورت کردن با اهل فن کسی را به گمراهی نمی‌برد.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه مسائل حقوقی تخصصی است و دامنه گسترده دارد، تصریح کرد: اگر مردم قبل از ایجاد اختلاف و درگیری موضوع را کارشناسانه مورد مشاوره قرار دهند اختلاف‌ها از بین می‌رود.

وی به وجود شوراهای حل اختلاف در تمام شهرستان‌ها اشاره کرد و افزود: شوراهای حل اختلاف به مدت ۱۲ سال است ایجاد شده و مشورت با این شوراها مشکلات جامعه را برطرف می‌کند.

بسیج حقوقدانان وظیفه مشاوره را به عهده دارد

سیاوش‌پور با اشاره به تشکیل بسیج حقوقدانان عنوان کرد: بسیج حقوقدانان وظیفه ارائه مشاوره به اقشار مختلف جامعه را به عهده دارد.

رئیس کل دادگستری گیلان، اداره ارشاد معاضدت در دادگستری‌ها را از جمله مکان‌ها برای ارائه مشاوره به مردم عنوان کرد./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی