گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
اکتبر 15, 2011 کد خبر : 3634 خبر ها

همزمان با پروژه اعزام انسان به فضا :

ربات فضایی در ایران ساخته می‌شود

ربات فضایی در ایران ساخته می‌شود

گیلانیان : رییس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت گفت: همزمان با انجام پروژه اعزام انسان به فضا، ربات های فضایی و قطعات مقاوم در برابر تشعشعات کیهانی نیز توسط متخصصان ایرانی ساخته می شود .
حسین بلندی روز شنبه اظهار داشت: باید چرخه علم تا فناوری را برای ماموریت های جدید مانند منظومه ماهواره ها، ایستگاه فضایی، فضاپیماهای برگشت پذیر و دیگر موارد تکرار کنیم. وی گفت: پروژه اعزام انسان به فضا قرار است تا ۱۰ سال آینده در کشور توسط متخصصان ایرانی انجام شود و در این راستا کاوشگر ۴ همراه با عروسک موجود زنده در اسفندماه ۸۹ به فضا پرتاب شد و کاوشگر ۵ همراه با میمون از نژاد زئوس قرار است به زودی به فضا پرتاب شود . بلندی خاطرنشان کرد : برای رسیدن به فناوری های نوین تصویربرداری باید به دقت کمتر از یک دهم درجه در سیستم تایید کنترل و وضعیت رسید.
رییس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت درمورد اولین پروژه های فضایی در کشور خاطرنشان کرد: در ابتدای راه ساخت ماهواره ها تصمیم گرفتیم که ماهواره ظفررا بسازیم اما در سال ۸۵ هیچ کشوری حاضر نشد که به جمهوری اسلامی ایران مشاوره دهد ، بعدها متوجه شدیم که پرتابگر خارجی برای پرتاب ماهواره با ویژگی های ماهواره ظفر وجود ندارد بنابراین ابتدا به ساخت ماهواره نوید با پرتابگر داخلی پرداختیم وسپس در مرحله بعدی وارد ساخت ماهواره پیشرفته تر’ظفر ‘ شدیم.وی در مورد پیشرفت های کشور در زمینه هوافضا گفت: نمونه مهندسی ماهواره نوید در سال ۸۸ با وزن ۲۲ کیلوگرم به فضا پرتاب شد و این در حالی است که پس از آن ماهواره رصد با وزن ۵۰ کیلوگرم به فضا پرتاب شد.
رییس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: نمونه پرتابی ماهواره نوید با ۵۰ کیلوگرم وزن درمدار ۲۵۰ تا ۳۷۵ کیلومتری زمین پرتاب می شود و قرار است تا در سال آینده ماهواره ظفر با وزن ۹۰ کیلوگرم در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داده شود. بلندی از افزایش عمر مداری نمونه پرتابی ماهواره نوید از دو ماه به یک و نیم سال خبر داد و گفت: قدرت ردگیری دوربین ماهواره ظفر ۴۰۰ هزار متر است که نشان از پیشرفت های کشور در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره ها دارد./ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی