گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
آگوست 10, 2014 کد خبر : 28860 خبر ها

نماینده ولی فقیه در گیلان:

رسالت جهاددانشگاهی، رساندن علم نافع به مردم است

رسالت جهاددانشگاهی، رساندن علم نافع به مردم است

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان علم اسلامی را علمی خواند که برای مردم منفعت داشته باشد و گفت: جهاد دانشگاهی رساننده علم نافع به مردم است.

آیت‌الله زین‌العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان امروز، ۱۸ مرداد در دیدار با جهادگران جهاددانشگاهی استان گیلان، اسلام را دین علم، انفاق علم و جهاد علم دانست و اظهار کرد: از تهمت‌هایی که کمونیست‌ها و ماتریالیست‌ها در گذشته به دین اسلام می‌‌‌زدند این بود که اسلام با علم سازگار نیست، در صورتی که اولین آیاتی که بر پیامبر نازل شد، درباره خواندن و یادگیری است.

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام(ص) علم را مایه خیر دنیا و آخرت می‌داند، افزود: امروز ابرقدرت‌ها با علم دنیا را تحت سلطه خود قرار داده‌اند و اگر علم نداشتند نمی‌توانستند از ماورای بحار، کشورهای منطقه را در استضعاف نگه دارند.

امام جمعه رشت علم اسلامی را علمی خواند که برای مردم منفعت داشته باشد و ادامه داد: علمی که برای مردم دردسر بیافریند و رنج‌آفرین باشد، آن علم نیست، بلکه حربه زورگویی و تفرعن است.

آیت‌الله قربانی با تاکید بر بهره‌مندی از علم و دانش، عنوان کرد: دانشمندان تنها پرده از اسرار آفرینش بر می‌دارند و واقعیات به شکل علم جلوه می‌کنند؛ در واقع ابزار علم در جهان وجود دارد، اما اسلام از علومی که مایه سرگرمی مردم باشد، طرفداری نمی‌کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان انفاق علم را رسالت عالم دانست و متذکر شد: خداوند در قرآن به پدیده‌های طبیعی مانند خورشید سوگند یاد می‌کند؛ آگاه ساختن مردم از اسرار طبیعت، رمز این سوگندهاست تا مردم در عالم خیال زندگی نکنند و از واقعیات آگاه شوند.

وی جهاد دانشگاهی را رساننده علم نافع به مردم خواند و خاطرنشان کرد: رزق تنها در نان نیست، بلکه علم، دانش، عرفان و فرهنگ نیز رزق هستند و مسلمان متقی باید از این رزق‌های معنوی بهره‌مند باشد؛ جامعه‌ای که رزق معنوی نداشته باشد، توسری خور و ذلیل است، اما اگر از رزق معنوی علم و دانش و فرهنگ بهره‌مند باشد، دست بالا را دارد و عزتمند است.

آیت‌الله قربانی به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع غزه اشاره کرد و گفت: یک و نیم میلیون جمعیت محصور غزه با سلاح علم که نشات گرفته از ایران انقلابی است توانستند اسرائیل و اربابانش را به زانو درآوردند؛ موشک‌های ساخته شده و روش‌های جنگی به کار گرفته شده توسط نیروهای مقاومت، رژیم صهیونیستی را مجبور به عقب‌نشینی و رفع حصر کرده است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه دنیای امروز از جمهوری اسلامی حساب می‌برد، عنوان کرد: امروز علم و دانش ما باعث شده دشمنان را سر جایشان بنشانیم و پیام قدرت ایران را به همه برسانیم؛ مقابل علم و دانش غربی‌ها ما هم باید علم و دانش داشته باشیم.

وی با اشاره به سهم عظیم جهاد دانشگاهی در پیشرفت‌های متنوع علمی کشور، بیان کرد: پیشرفت‌های علمی است که ما  را در دنیا قدرتمند ساخته و کسی جرات دخالت در امور کشور ما را ندارد؛ این وظیفه بیش از پیش باید مورد توجه جهاد دانشگاهی قرار گیرد؛ جهاد دانشگاهی باید از استعدادهای عالی و برتر استفاده کند و آنها را از معلومات زمان آگاه کند.

امام جمعه رشت با اشاره به سرعت پیشرفت جمهوری اسلامی در عرصه‌های علمی، ابراز کرد: همانگونه که در گذشته برای فراگیری علم به آمریکا و انگلیس و فرانسه می‌رفتند، طی ۵۰ سال آینده برای کسب معلومات و ابتکارات نسل ما از کشورهای غربی و اروپایی به ایران خواهند آمد؛ این موجی که امروز فلسطین به پا کرده به همت دانشمندان جمهوری اسلامی ایران بوده و این موج به دنیا سرایت کرده و تفکرات را نسبت به ما تغیر داده است؛ ایران حزب‌الله و حماس را مجهز کرده و لذا امروز چشم امید بسیاری از کشورها به ایران دوخته شده است.

آیت‌الله قربانی علم اسرائیلی‌ها را بدون ایمان دانست و خاطرنشان کرد: سربازان اسرائیلی خودزنی می‌کنند تا در جبهه کشته نشوند، اما رزمندگان ما جان خود را در راه اسلام فدا می‌کنند و ذلت نمی‌پذیرند؛ جهادگران جهاد دانشگاهی با علم و دانش جهاد می‌کنند؛ لذا روح شهادت‌طلبی و جهاد فی‌سبیل‌الله باید با جهاد دانشگاهی توام باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی